Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
Subaru club Romania

Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia

puiu

  • 786
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1960 on: April 09, 2016, 10:57:32 AM »
Pentru? Daca e geam cu privacy trebuia sa ii dai cu capul in el.

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1961 on: April 09, 2016, 11:40:36 AM »
Pai asa e, dar decat sa ma cert cu prostii si sa se ia de altele, mai bine am hartia aia si gata.

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1962 on: April 12, 2016, 10:34:09 AM »
Sosoni noi: check
Montat sosoni: check
Geometrie: check
Rupere de dinti pentru a testa sosonii: in weekend


Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1963 on: April 12, 2016, 12:19:30 PM »
Uuuuu :) Spor :D
Arata bine.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1964 on: April 12, 2016, 15:40:23 PM »
Cu riscul de a o enerva pe Elena trebuie sa-ti aduc aminte ca in acest week-end ne vom da cu XT-ul prin Covasna caci asa s-a hotarat impreuna cu amicii nostri si s-au si rezervat camerele la castel altminteri eram la Constanta.

Dar sa nu lasam lucrurile in coada de peste (de apa sarata) si sa cautam o noua oportunitate de a-ti evalua competentele la volan, de a-ti admira masina si apoi sa testam si produsele d-lui Jeff Arnett.
 

Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1965 on: April 12, 2016, 15:46:53 PM »
Lorian, eu voi testa sosonii weekend-ul asta pentru mine si ceilalti de pe forum, sa fie si ceva real, nu doar review-uri de pe net, in cazul in care exista si alti potentiali cumparatori de PS4.
Pe voi va astept oricand puteti sa testam si masina si produsele celui de-al saptelea master distiller.
Distractie placuta!

Muttley

  • 4922
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1966 on: April 12, 2016, 16:02:35 PM »
La reviewuri stau extraordinar de bine. Eu unu' astept si parerea ta.
WRX SW 2002

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1967 on: April 12, 2016, 16:06:31 PM »
poate sunt eu mai nesimtit sau ignorant, dar niciodata nu mi am dat seama de diferente dupa ce schimbam cauciucurile, fie ca treceam de la alea de vara la alea de iarna si invers, fie ca luam alta marca/model. acum cu astea noi de vara, doar zgomotul in masina parca s a mai diminuat, in rest mie imi pare aceeasi chestie.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1968 on: April 12, 2016, 16:34:17 PM »
poate sunt eu mai nesimtit sau ignorant, dar niciodata nu mi am dat seama de diferente dupa ce schimbam cauciucurile, fie ca treceam de la alea de vara la alea de iarna si invers, fie ca luam alta marca/model. acum cu astea noi de vara, doar zgomotul in masina parca s a mai diminuat, in rest mie imi pare aceeasi chestie.

Esti un ignorant si totodata constat ca ti s-a atrofiat sistemul nervos somatic. Cu alte cuvinte, vrei sa ne spui ca esti incapabil sa percepi jumatatea de masura a elongatiei maxime pe care o efectueaza miscarea vibratorie fata de pozitia de echilibru a rotilor? (Mesajul de mai sus a fost strict o gluma si te rog sa o iei ca atare. Multumesc).

Ce ma distreaza cometariile, in general vorbind, care fac referire la caracteristici neimportante pentru noi ci doar pentru statisticieni si oamenii de marketing ce cauta factori de diferentiere (si totodata sa ia banii de la cei ca noi, care cautam jumatatea de decibel, in acest caz particular).

Deunazi, Mihai scria ca in adolescenta era preocupat de antifonare si de cum suna muzica in habitaclu, acum este preocupat de "simfonia" octavelor produse de motor.   

Apropos, are cineva un sonometru pentru a face un experiment? Tare sunt curios care este raportul dintre realitate si povestile de marketing.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1969 on: April 12, 2016, 16:36:57 PM »
Condu masina mai la limita aderentei si acolo vei observa diferente. De curiozitate ai incercat sa franezi puternic (sa te ridici in picioare pe pedala de frana) de la viteze mai mari , gen 100-120? Eu simt diferente intre cauciucul de iarna si cel de vara, cu cel de vara zici ca e pe sine iar cu cel de iarna zici ca mergi pe o saltea iar deasupra ei este o plapuma mai groasa...e diferenta foarte mare.
Legacy 3.0R

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1970 on: April 12, 2016, 16:37:41 PM »
probabil simti diferentele astea, intre diverse marci/branduri de gume mai ales cand conduci la limita. cum eu in general conduc cam cum conduci si tu Lorian (tu te ai declarat sofer de weekend) nu realizez si nu simt plusurile/minusurile.
aici excludem diferentele intradevar evidente pe zapada/gheata etc cu gume de vara vs gume de iarna.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1971 on: April 12, 2016, 16:39:52 PM »
Ai STI si il conduci ca pe o masina normala?  :o
Nu vrei sa facem schimb de masini cu diferenta din partea mea?  :P
Legacy 3.0R

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1972 on: April 12, 2016, 16:42:05 PM »
Ai STI si il conduci ca pe o masina normala?  :o
Nu vrei sa facem schimb de masini cu diferenta din partea mea?  :P


da, probabil 90% din timp merg cu ea ca o masina normala. de obicei sunt cu partenera civila in dreapta si ea nu suporta sa merg mai tare. in rarele ocazii cand sunt singur o mai calc, dar inca nu am incredere in calitatile mele ca sa o abuzez cum ar trebui. mai am de invatat.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1973 on: April 12, 2016, 16:45:18 PM »
@moguai: omule bun, hai sa ne retragem de pe pagina lui KET pana nu ne alearga cu toti cei 360 de armasari de sub capota STI-ului sau. Atata timp cat amundoi avem aceeasi abordare in condus trebuie sa fugim tare de p-aici sau sa ne schimbam stilul si poate ne primesc oamenii in randul lor.  
« Last Edit: April 12, 2016, 16:48:47 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1974 on: April 12, 2016, 16:45:28 PM »
Lorian, eu voi testa sosonii weekend-ul asta pentru mine si ceilalti de pe forum, sa fie si ceva real, nu doar review-uri de pe net, in cazul in care exista si alti potentiali cumparatori de PS4.

Baga si tu macar 200km de mers mai lejer asa. Eventual mergi cu masina la munca pana in weekend. Ca au si gumele nevoie de niste "heat cycles" inainte sa le rupi "thread"-ul :D

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1975 on: April 12, 2016, 16:49:02 PM »
@mogual: omule bun, hai sa ne retragem de pe pagina lui KET pana nu ne alearga cu toti cei 360 de armasari de sub capota STI-ului sau. Atata timp cat amundoi avem aceeasi abordare in condus trebuie sa fugim tare de p-aici sau sa ne schimbam stilul si poate ne primesc oamenii in randul lor.  

de acord. insa sunt convins ca si tu, si eu dupa 2-3 ani cu masina, vom conduce asa cum trebuie. ai sa vezi :)
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1976 on: April 12, 2016, 16:59:05 PM »
@mogual: omule bun, hai sa ne retragem de pe pagina lui KET pana nu ne alearga cu toti cei 360 de armasari de sub capota STI-ului sau. Atata timp cat amundoi avem aceeasi abordare in condus trebuie sa fugim tare de p-aici sau sa ne schimbam stilul si poate ne primesc oamenii in randul lor.  

de acord. insa sunt convins ca si tu, si eu dupa 2-3 ani cu masina, vom conduce asa cum trebuie. ai sa vezi :)

Te rog sa rectifici astfel: "insa sunt convins ca si Elena, si eu dupa 2-3 ani cu masina, vom conduce asa cum trebuie. ai sa vezi :)"
Pe mine va rog sa ma scoateti din ecuatie intrucat:
1. Posed Forester nu STI
2. Habar n-am sa conduc sportiv si nici nu mi-am propus (mi-e frica da' sa ramana-ntre noi)
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1977 on: April 12, 2016, 17:00:44 PM »
ai totusi un XT, fuge si ala bine de tot. parca vad ca dupa ce ti iese din garantie bagi un kit de suspensii reglabile+Andea tuning  :P
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1978 on: April 12, 2016, 17:12:59 PM »
ai totusi un XT, fuge si ala bine de tot. parca vad ca dupa ce ti iese din garantie bagi un kit de suspensii reglabile+Andea tuning  :P

Este plauzibil planul tau insa va trebui mai intai sa-l vizitez pe dom' Prof. KET in prezenta caruia am avut deja onoarea de a "intelege" ce e STI-ul si ce vrea ei, caii. A fost un "induction day" greu de descris cu cuvinte - incerc sa va desenez.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #1979 on: April 12, 2016, 17:14:35 PM »
stiu cum e, m a plimbat si pe mine. nu mai aveam manere de care sa ma tin si nici destule centuri de siguranta :))))
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.