Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
Subaru club Romania

Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2040 on: October 18, 2016, 16:09:15 PM »
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2041 on: October 22, 2016, 19:35:14 PM »
Dumb with surprise...



Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2042 on: October 23, 2016, 03:10:29 AM »
spot on !!!  miez te prinde hatch-ul :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2043 on: October 23, 2016, 10:03:05 AM »
:D

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2044 on: October 23, 2016, 10:37:58 AM »
merci Cata de tura ! mi-a placut cum merge masina, si te astept si la urmatoarea organizare sa mai imbunatatim trasele una alta :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2045 on: October 23, 2016, 10:41:21 AM »
Placerea a fost a mea, Tom! Imi pare rau ca nu am putut sa mai intru la o sesiune, sa-i dau si eu mai tare, dar data viitoare vin sigur... Sper ca nu cu Tribeca  :D :D :D

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2046 on: October 23, 2016, 10:48:13 AM »
man daca te face sa te simti mai bine in mare asta este scopul circuitului, iti zice ce mai ai nevoie :) in schimb chestiile care le vezi ca tin la circuit au tendinta sa tina fara probleme pe strada deci e ok zic eu :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2047 on: October 23, 2016, 10:53:28 AM »
Da, stiu. Nu sunt stresat deloc. Mi-a placut foarte mult si abia astept data viitoare

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2048 on: October 26, 2016, 13:09:55 PM »
Asa cum s-a vazut in pozele postate de Lorian, masina a participat Sambata trecuta la track-day-ul de pe Adancata. A fost rupta-n dinti de Tom, si i-am dat si eu putin, sa invat traseul.
Pe drumul spre Bucuresti, pentru ca nu ma grabeam, am incercat sa merg legal, la consum, cu cateva reprize foarte scurte de accelerari mai agresive. Rezultatul: 108 km parcursi cu un consum mediu de 8,6l/100km:



Bine, mi-a trecut pofta de mers economic si i-am rupt dintii.  :D Dar vreau sa arat ca se poate merge si economic, daca se dorste, chiar si cu un STi care nu e chiar stock.  ;)

La Adancata i-a placut mult masinii, si mi-a placut si mie. Am realizat ce inseamna mers pe circuit si ce diferente sunt fata de a merge tare pe strada.  ::) Cateva poze cu ea de pe circuit:









M-am simtit excelent, si masina la fel. Sper sa mai ajungem impreuna pe circuit macar o data, pentru ca ii vazusem privirea lui Mihai cand aparuse in peisaj wagonul bug.

Si cum se pare ca este anul furtunurilor la masina asta (bine ca nu e al motoarelor  :D ), am observat ca unul dintre furtunurile de la radiatorul de apa s-a umflat si sta sa plezneasca. Foarte posibil ca Emo sa aiba dreptate si sa se fi rupt insertia de panza. Cum nu vreau nici in continuare sa-mi bat joc de masina si sa fac tot felul de improvizatii, chiar daca este la vanzare, am comandat un kit furtune radiator apa de la Samco.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2049 on: October 26, 2016, 13:26:54 PM »
M-am simtit excelent, si masina la fel. Sper sa mai ajungem impreuna pe circuit macar o data, pentru ca ii vazusem privirea lui Mihai cand aparuse in peisaj wagonul bug.

A fost ca atunci cand la o petrecere apare si fosta prietena. Nici unul dintre voi nu isi aduce aminte clar motivele despartirii, dar amandoi stiti ce frumos era cand mergea bine.

Eu inca sper sa poti sa o tii. A mers foarte tare. Nu l-am cronometrat pe malakay si nici pe cei de a Cluj, dar cred ca Tom a scos timpul zilei cu cheSTia. Si asta spune multe in conditiile in care ai venit cu 8.6% si ai plecat bine acasa la Constanta.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2050 on: October 26, 2016, 13:37:59 PM »
:) :) cronometru ? ce-i aia ? eu dupa ce am plecat de acolo mi-am dat seama ca nu am facut absolut nici o tura cap coada in care sa nu incetinesc sa ma uit la diverse stuff sau sa-i las pe altii sa treaca :)
eu oricum as face orice/oricum numai sa nu vand cheSTia ...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2051 on: October 26, 2016, 17:21:08 PM »
:D asta o pot confirma si eu ... andea79 le facea loc sa il depaseasca oamenii apoi se juca cu butoanele si numara pe ce harta ruleaza :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2052 on: October 26, 2016, 17:53:41 PM »
Harta Rutiera a Romaniei FTW!

KET

  • 3921
Răspuns: Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2053 on: October 27, 2016, 13:19:55 PM »

A fost ca atunci cand la o petrecere apare si fosta prietena. Nici unul dintre voi nu isi aduce aminte clar motivele despartirii, dar amandoi stiti ce frumos era cand mergea bine.


Foarte tare!  :D :D :D

Vedem daca se va da sau nu. Oricum, daca se va da, imi va parea foarte rau de ea...

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2054 on: October 27, 2016, 14:23:54 PM »
Am uitat sa zic ca nu a papat deloc ulei la trackday  ;D

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2055 on: November 14, 2016, 12:17:33 PM »
Pentru ca Sambata trecuta in plin centrul Constantei unor binevoitori le-a placut gentuta lasata de fetita mea pe bancheta din spate, acum am nevoie de geam stanga spate. Am scris si un anunt dar ma gandesc ca mai citeste lumea si pe aici, pe topicul masinii. Daca stiti pe cineva care are unul de vanzare, dati-mi un hint.
Merci  ;)


Răspuns:
« Reply #2056 on: November 14, 2016, 12:21:35 PM »
Le dorim 'sanatate' , 'viata lungă și prosperă' !!!

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2057 on: November 14, 2016, 13:28:45 PM »
ce animale ordinare...
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2058 on: November 14, 2016, 21:18:57 PM »
mda ...sper sa aibe parte de lama de cutit si multa sare...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2059 on: November 15, 2016, 15:14:03 PM »
Mda, le-as dori eu cate ceva direct, daca i-as gasi. Mai ales ca paguba nu este legata numai de geamul STi-ului, dar si un iPad, si cateva alte nimicuri. Anyways, asta e.
Oricum, ma apuc sa pregatesc masina sa o scot din nou pe strada, pentru ca acum sta parcata la birou, avand in vedere ca am folie pe stanga spate. Asa ca mi-a venit kitul de furtune radiator apa de la Samco (merci Tom!)



Am comandat si set fixare saboti frana, pentru ca se pare ca a cazut un arc. Si trebuie sa vina si ala maine.
Am gasit si ceva variante second-hand pentru geamul stanga spate. Nu am vrut sa cumpar unul nou pentru ca nu se justifica diferenta de pret. Ceea ce inseamna piese mecanice pe masina s-au pus doar noi, dar la geam nu e o problema daca este second. Astept sa vad care dintre variante se materializeaza, dar saptamana viitoare ar trebui sa am si geamul.
Asa ca saptamana viitoare o bag in sevice si-n afara de ce am scris mai sus, ii mai fac si revizia (ulei, filtre, etc), ii urc sosonii de iarna si sper sa o am din nou pe strada si sa vina zapada. Daca nu vine, ma duc eu pe unde este deja...  ;D