Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
Subaru club Romania

Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2060 on: November 17, 2016, 12:00:09 PM »
Demontat - ambalat - securizat - livrat catre beneficiar (il primesti maine la pranz).





Sa-l montezi sanatos si fara evenimente de-acum incolo!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2061 on: November 17, 2016, 12:04:57 PM »
Multumesc mult de tot!
Ce oameni pe forumul asta...

Muttley

  • 4923
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2062 on: November 17, 2016, 12:20:46 PM »
Eh, e Heli mai special  :-*
WRX SW 2002

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2063 on: November 17, 2016, 17:07:32 PM »
felicitari heli !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2064 on: November 17, 2016, 19:11:39 PM »
Va multumesc pentru caldele aprecieri precizandu-va ca nu sunt special ci doar normal, ca multi dintre voi cei care populati acest forum.

@KET: asteptam sa vedem noul geam montat pe usa spate. Daca e nevoie de suport tehnic nu ezita sa ne soliciti si ti-om sari in ajutor cu chei, saibe, piulite, ciocane, aparate de sudura samd... :D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

UXE

  • 1731
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2065 on: November 18, 2016, 12:07:34 PM »
Eh, e Heli mai special  :-*

Aprob pozitiv  ;D

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2066 on: November 24, 2016, 13:37:49 PM »
O intreaga telenovela cu geamul stanga spate.  >:( Imediat dupa ce mi-au sparta masina, eu am fost plecat o saptamana din tara. L-am rugat pe malakay sa gaseasca un geam, de preferat second, din motivele expuse deja. A gasit unul, dar pana la urma ala a zis ca nu-l mai are. A gasit si un geam nou la un pret f bun (500 RON). Cand m-am intors in tara, am cautat eu geam second si am gasit la SC DANCOR COM SRL din Prahova, Comuna Blejoi. Astia nu livrau geamurile prin curer. Lorian s-a oferit sa faca el un drum pana acolo, sa-l ia, si sa mi-l livreze in CT. Super om! Ala de la firma in cauza m-a asigurat ca geamul este exact de pe un hatch, numai ca nu a fost asa. Vineri a venit geamul, Luni am dus masina in service. Telefon de la seful de sevice dupa o ora ca nu se potriveste geamul. Atunci l-am sunat pe cel la care malakay a gasit geamul nou si s-a rezolvat. Destul de greu pentru ca astia de la curierat erau plini dupa minunata pink friday. Le-am trimis mesaj celor de la SC DANCOR COM SRL ca geamul nu se potriveste si ca le trimit geamul inapoi, iar in cazul in care nu imi primesc banii, ma adresez ANPC-ului. Am primit confirmare ca imi voi primi banii. Sa vedem daca se va intampla sau nu asa. Am scris povestea asta ca nu cumva sa se mai intepe si altii cu aceasta firma.

Anyways, noul geam este urcat pe masina:


S-a montat si kitul de furtunuri radiator:

Dupa montaj, i-am dat o talpa si am dus masina sa se stranga din nou colierele, sa ma asigur ca nu se va pierde nimic pe acolo. Am completat si niste antigel cu G12+.

Am urcat si sosonii de iarna.

Setul fixare saboti frana nu a fost folosit, pentru ca se pare ca nu aveam niciun arc cazut, problema fiind la discurile de frana spate si placutele pe interior. Adevarul este ca acele discuri nu au fost schimbate de cand masina este la mine, si cred ca nici proprietarii anteriori nu au facut-o. Asa ca voi comanda niste discuri Brembo si cand vor veni voi urca si tot setul de PMU-uri pe fata/spate. Atunci voi face si schimbul de ulei si filtre.

Inca o data multumesc malkay si Lorian!


malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2067 on: November 24, 2016, 14:59:08 PM »
Ma bucur ca ai rezolvat !!!
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2068 on: November 24, 2016, 15:49:15 PM »
Bv man, hai ca s-a rezolvat.
Te mananca sa pui PMU inapoi  ;D ;D

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2069 on: November 24, 2016, 16:08:53 PM »
Pai exact alea vor fi, ca se pare ca eu am avut probleme, si nu placutele, din moment ce toata lumea este multumita de PMU-uri  :D

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2070 on: December 27, 2016, 09:07:05 AM »


A venit mosu' si la ea. Niste discuri de frana spate Brembo, niste placute de frana fata/spate PMU (astea existau in pod), niste lichid de frana IPONE, niste ulei si filtru de ulei. Chestii minore ca sa o tinem pregatita de joaca in zapada si de intalnirea de 7 ani.
« Last Edit: December 27, 2016, 09:09:35 AM by KET »

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2071 on: December 28, 2016, 15:59:59 PM »
S-au urcat discurile spate (Brembo) si placutele fata/spate (PMU), s-a inlocuit lichidul de frana cu Ipone X-Trem Braking, s-a inlocuit uleiul (Motul 300V 15W-50), filtrul de ulei, filtrul de polen, s-a curatat filtrul de aer.
Nu am avut timp sa rodez franele pentru ca la mine la birou lucrurile au luat-o razna pe sfarsit de an, dar cat am mers cu masina de la service am constatat ca ingheata franele. Nu inteleg de ce atunci cand am urcat prima oara PMU-urile mi s-a parut ca nu franeaza si le-am dat jos dupa 300 km... Anyways, bine ca nu le-am vandut si acum totul e ok. Dupa anul nou le voi face si un rodaj si astept inca un track day  ;D

Eram dator cu o informatie legata de SC DANCOR COM SRL din Prahova, Comuna Blejoi, cei care mi-au trimis alt geam decat aveam eu nevoie si au confirmat ca vor trimite. Mi-au returnat banii dati pe geam, dar ramane disconfortul creat lui Lorian si cheltuielile cu trimiterea geamului. Deci, nu i-as recomanda, daca vreodata veti avea ceva de cumparat de la ei de la dezmembrari.
« Last Edit: December 28, 2016, 16:20:00 PM by KET »

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2072 on: December 28, 2016, 18:24:11 PM »
chiar ma mega bucur sa aud despre placute man! multa bafta in continuare si app ma bucur ca ai reusit sa te organizezi sa vii la intalnire :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2073 on: December 28, 2016, 20:56:12 PM »
Da man, pare totul in regula cu placutele acum. Nu stiu ce s-a intamplat de nu mi-au placut data trecuta...
Si cu intalnirea, cum sa ratez eu sansa de o rupere de dinti decenta plus doua seri de desfrau cu "bajetii"?  ;)

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2074 on: December 29, 2016, 20:23:13 PM »
Desi mila si sentimentalismele au aparut inca din vremea neanderthalienilor consider ca spatiul public in care relationam este unul al empatiei si al nobilelor sentimente pe care suntem nevoiti, conform unui cod al elegantei masculine, sa le practicam unii fata de ceilalti si fara a astepta sa primim ceva in schimbul actiunilor noastre volitive.
Ca urmare, indiferent de ce eforturi a intreprins un membru al forumului in sprijinul altui membru al acestui forum acestea trebuie sa se inscrie strict intr-o atitudine de ajutor, apreciere, stima, consideratie si altruism fata de celalalt coleg. Poate maine imi vine si mie randul sa fiu ajutat...
Vorba 'ceea, daca tot avem masini diferite fata de majoritate haideti sa ne si comportam nobil prin atitudine.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2075 on: January 07, 2017, 16:11:46 PM »
Drumurile erau blocate, asa ca nu am ajuns la ATA, desi ne-am dorit. Ne-am gasit un alt loc de joaca...



Si am avut si copilot


MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2076 on: January 07, 2017, 18:03:48 PM »
Superb!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2077 on: January 07, 2017, 18:54:19 PM »
Sa nu-mi spui ca a filmat Bianca... ;D
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

KET

  • 3921
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2078 on: January 07, 2017, 19:31:23 PM »
Ba chiar ea!
Ii place si in masina, dar si afara  :D

Merci, Mihai!

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Impreza WRX STi [2009] a.k.a. cheSTia
« Reply #2079 on: January 07, 2017, 22:17:44 PM »
hahah prima data ma asteptam sa filmezi tu si sa mearga bianca :D
dupa am vaz ca pleaca dea latu...  ;D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae