Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #160 on: October 26, 2016, 15:07:32 PM »
...masina parea ok,intretinuta si mergea bine. Si 12000e e in plaja mea de pret
Pe habarnistii care cumpara un Subaru diesel ii inteleg, ei nu sunt pasionati de tehnologie, ei cumpara masini pe criterii subiective.
Insa chiar nu pot sa inteleg pe cineva care citeste forumurile de marca, pe forumuri toata lumea tipa NU LUA DIESEL CA ESTE RULETA RUSEASCA, dar omul zice nu, masina merge bine, de ce sa n-o cumpar....
Toate masinile merg bine pana se strica, nu?


davl

Răspuns: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #161 on: October 26, 2016, 20:31:08 PM »
In orice achizitie exista o anumita faza,si anume estimarea riscului. Faceam acest lucru cu voce tare/in scris. Imi cer scuze daca n-am fost destul de explicit. Confuzia de fapt are legatura cu anul de fabricatie. Traiam cu senzatia ca problemele sunt rezolvate incepand cu 2010. Am aflat ieri ca de fapt e vb de 2012 si multumesc pt corectie/sfat.
Daca nimeni dintre membrii forumului nu are de vanzare un outback in jur de 150000km si 2010 pe benzina,ma vad nevoit sa stau din nou departe de Subaru :((

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #162 on: October 26, 2016, 21:26:27 PM »
Este obligatoriu sa iti cumperi Subaru doar de pe forum?
Te sfatuiesc sa suni si pe la reprezentante, de exemplu AutoKino, SMT etc. si sa intrebi cam ce variante ar mai putea exista. Cu siguranta vei obtine si avantaje, ca de exemplu verificare de specialitate si eventual garantie.
Succes!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #163 on: October 26, 2016, 21:43:29 PM »
Cumpara doar masina cunoscuta sau verificata personal daca te pricepi.

Okesz

  • 177
  • Outback 3.0 2006
Răspuns: Sfat achizitie Legacy/Outback
« Reply #164 on: October 26, 2016, 22:38:45 PM »
Pai si daca masina cunoscuta si verificata are diesel din 2010 neschimbat si care va pica in curand? Eu zic ca nici 50% din diseluri nu au fost schimbate in garantie fiindca putini au facut reviziile ca la carte la reprezentante si dupa expirarea garantiei de 3 ani.
@davl: intr-adevar outback benzinar dupa 2010 nu gasesti la noi in tara, fie iti aduci unul din vest, fie iti iei unul din 2008/2009, asa cum spunea si Mihai, generatia 2004-2009 este mai reusita decat ceea dintre 2010-2014.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #165 on: January 15, 2017, 10:24:58 AM »
Din cate inteleg problema cu garnitura de chiulasa nu afecteaza si 2.0 aspirat, corect?
Da, că e cam greu să îi dai în gură la 2.0. Ăștia cu 2.5 sunt inconștienți și idioți :D

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #166 on: January 15, 2017, 11:55:58 AM »
Eu zic sa nu fugi de outback. In orice masina second vei baga bani. Macar la asta se stie solutia care tine 150.000 km
Am ajuns aici pe forum uitandu-ma exact la Outback 2008 2,5. Ti-am citit jurnalul si in cate vad ai dat 7k pe masina si ai bagat inca 3k in ea ca sa o aduci pe linia de plutire.
Din nefericire nu prea am timp de "work in progress", am nevoie de o masina mai inalta si spatioasa, cu tractiune integrala, si nu as vrea SUV propriu zis.
Pare-se ca gusturile mele vin cu o groaza de batai de cap. Outback nu s-a facut si cu 2.0, nu?

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #167 on: January 15, 2017, 12:13:31 PM »
Poti sa iei un Outback 2.5 fara probleme sau poti lua unul cu o tona de probleme, tine foarte mult de cum a fost ingrijita masina si cum se prezinta. Este valabil pentru orice masina pana la urma, eu zic sa vezi masina si s-o duci la o diagnoza pentru ca e foarte posibil sa fie perfecta.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

PTR

  • 570
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #168 on: January 15, 2017, 13:18:23 PM »
 Cred ca trebuie mutat la sfaturi cumparare...
 Sunt ieftine pentru ca 90% din romani vor masini diesel , de preferat conduse de nemti dar merg si francezii... cu motor mai mic asa sa nu fie impozitul prea mare.. ei stiu din surse sigure ca motor mic pe masina grea consuma putin... de aceea eu am acelasi consum cu zafira 1.6 :))
 Pune un link cu anuntul..

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #169 on: January 15, 2017, 14:40:55 PM »
Am dat mai putin pe masina, tocmai pentru starea in care am luat-o. Incepe cu 5, nu 7. Iar costul pentru ce am facut dupa nu reprezinta in intregime costul de revizie la motor.

Eu am stiut ce am luat si stiam ca sunt probleme.
Iar masina nu este acum pe linia de plutire, este ca dupa iesire de pe linia de fabricatie, exceptie facand cateva elemente ce vor fi adresate anul acesta.
Practic o sa am un outback 2008 produs in 2016.

Poti sa gasesti 2.5 cu peste 300.000km.

Sunt ieftine pentru ca toti au fugit de impozit si consum. Dar consumul este mic si impozitul nu este de speriat la 830 lei.

Si pe mine toti cunoscutii care nu sunt fani subaru ma intreaba prima data ce motor are, cat consuma si cat este impozitul.
« Last Edit: January 15, 2017, 14:44:43 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #170 on: January 15, 2017, 15:15:03 PM »
Am ocazia sa vad aproape saptamanal motoare stricate. Nu sunt motoare japoneze, sunt motoare europene de pe autoturisme fabricate in serii foarte mari.
Proprietarii autoturismelor europene nu sufla nici o vorba despre motoarele picate, totul este tinut in secret.
De multe ori rezolvarea vine de la cimitirul de masini. Se inlocuiesc motoarele cu unele second-hand.

Este interesant ca in folclorul automobilistic romanesc nu se vorbeste despre motoarele anterior mentionate dar toata lumea stie ca Subaru are probleme.
Orice samsar, racer de parcare sau cititor de reviste cunoaste problema vilbrochenului de pe motoarele diesel.
Nimeni nu mentioneza ca motorul produs de Subaru + Porsche este singurul boxer diesel din lume si ca are performante excelente, toti se grabesc sa acuze marca.

Adevarata problema a marcii este reprezentata de clientii neinformati. Multi se grabesc sa cumpere autoturisme despre care nu cunosc nimic si pe care nu le pot intretine.
Este gresit sa comparam Subaru cu marcile de consum.

Inainte de a cumpara un Subaru trebuie sa ne asiguram ca ne permitem sa efectuam toate reparatiile in reteaua autorizata.
Daca ne sperie costul unei revizii la reprezentanta ar trebui sa ne orientam catre alta marca.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #171 on: January 15, 2017, 19:52:46 PM »
Wrangler, 90% din oameni sunt civili. Ei vor să cumpere o mașină singură, fiabilă, utilă, eventual frumoasă. Nu au idee de bibrochen, biborțeni, awd, 4wd sau alte chestii și nici nu vor să știe.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #172 on: January 15, 2017, 19:59:25 PM »
Atunci sa-si ia masina noua daca nu vor sa stie!!!
WRX SW 2002

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #173 on: January 15, 2017, 20:45:08 PM »
Wrangler, 90% din oameni sunt civili. Ei vor să cumpere o mașină singură, fiabilă, utilă, eventual frumoasă. Nu au idee de bibrochen, biborțeni, awd, 4wd sau alte chestii și nici nu vor să știe.

Pentru cei 90% care nu vor sa isi bata capul cu lucruri complicate exista marcile populare si tractiunea fata.
Autoturismele complexe vin si cu probleme.
Daca autoturismul este pastrat 4-5 ani pare foarte fiabil, dupa aceasta perioada unele repere incep sa isi arate calitatea.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #174 on: January 15, 2017, 22:02:52 PM »
Masinile pe care le-am avut pana acum au cunoscut aproape exclusiv reprezentanta.
In tara in care nimeni nu intelege ca trebuie sa platesti pentru servicii de caliltate si "merge si asa", eu decartez bani seriosi pentru lucrari sper de calitate.
Anunturile gasite sunt:
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-4x4-ID7GjxAF.html#499d259945
https://www.autovit.ro/anunt/subaru-outback-subaru-outback-2009-taxa-platita-4x4-ID7GjWJl.html#499d259945
si asta:
https://www.olx.ro/oferta/vand-subaru-ID6D20C.html#b42193cb37

Nu ma sperie un consum mai mare si impozitul care nu e cu nimic exagerat, ma sperie ideea de a nu ma putea baza pe masina.

P.S. Rog prin prezenta un admin sa mute posturile relevante la sfaturi de cumparare.

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #175 on: January 15, 2017, 22:11:53 PM »
Pentru cea din Brasov pot arunca eu un ochi dupa ce iei pulsul de la proprietar!
Track: 2003 Impreza STI JDM
Off-Road&Daily: 2009 Forester 2.0 NA
Ex: 2001Impreza WRX wagon

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #176 on: January 15, 2017, 22:15:10 PM »
Foresterul din semnatura este un autoturism second-hand cumparat din Romania.
A fost un proiect care a durat mai mult deoarece la acel moment nu aveam experienta cu marca.

Ocazional fac deplasari in Romania de aproximativ 6-700km/zi, timp de 3-4 zile. Turele cuprind drumuri nationale, autostrazi, drumuri forestiere dar si zone cu drumuri neamenajate.
Recent am facut o deplasare in Europa de peste 5000km. Masina a mers foarte bine.

Daca vrei sa cumperi un SUV/crossover second-hand (dintr-o sursa necunoscuta) trebuie sa fii pregatit si cu o suma consistenta pentru unele reparatii ulterioare.
Masinile din link-uri postate au preturi mici, asa ca nu trebuie sa fii speriat de niste cheltuieli suplimentare.
Trebuie sa dispui de un buget suplimentar fie de minim 5000Euro si in functie de noroc poti scapa mai ieftin.
« Last Edit: January 16, 2017, 10:13:38 AM by Wrangler »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #177 on: January 16, 2017, 10:01:08 AM »
Prima mi-a sarit si mie in ochi. Ma manca pe undeva sa o verific si sa o iau pentru familie, avand deja know-how in ceea ce priveste Outback-ul respectiv. Ieri pe nepusa masa, facand pe transportorul, ma intreaba tata cand vreau sa imi schimb Subaru ca sa fie pregatit sa o ia pe asta a mea. I-am zis sa-si puna pofta in cui ca a inceput sa-mi placa si nu cred sa mai plece de la mine si atunci mi-a dat sarcina sa ii gasesc una la fel si sa i-o fac sa mearga asa cum merge a mea...

Eu zic sa o verifici pe aceea. Cu masinile de Satu Mare eu am o problema si desi are km putini, nu m-as arunca la ea.

Si ca sfat personal, indiferent cata mecanica stii, nu cumpara masina inainte sa o pui pe elevator sa te uiti si tu impreuna cu mecanicul la ea. Si test de drum neaparat. Zgomotele in transmisie, pe franare etc. nu pot fi depistate pe elevator. Nu inseamna ca va fi decisiv, dar macar sa ai motiv sa negociezi.

In rest, cum zice Wrangler.
« Last Edit: January 16, 2017, 10:07:45 AM by MihaiFlorescu »

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #178 on: January 25, 2017, 12:14:22 PM »
sau un forester 2.5 turbo :D fara nici o problema !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #179 on: March 24, 2017, 11:59:44 AM »
Pedala de ambreiaj e sensibil mai tare decat la alte marci. La a mea tare e de cat am luat'o, acum 30k km (actual 120k km). Ambreiajul banuiesc ca e cel original, fara semne ca ar fi de duca