Sfat achizitie Legacy/Outback
Subaru club Romania

Sfat achizitie Legacy/Outback

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #180 on: March 24, 2017, 12:01:37 PM »
Multumesc,legat de pedala de ambreiaj care e enervant de tare dupa parerea mea "asa face toate"?Si inca un aspect-vreau s-o iau ca masina de naveta.Merita?Cat are consumul in regim de autostrada?

moguai

  • 2814
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #181 on: March 24, 2017, 12:33:54 PM »
pentru consumuri te mai poate informa @mihaiflorescu
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #182 on: March 24, 2017, 12:43:04 PM »
Ok,sper sa vada si Mihai mesajul meu,nu de alta,insa vreau sa devin Subarist si asta e midelul care-l apreciam cel mai mult in tinerete :-)Sper sa fie si fiabil,sa nu trebuiasca sa bag inca o data suma data pe el asa cum vad ca e la ordinea zilei la marca asta.Pana am un raspuns vis-a-vis de consum,ma mai documentez pe aici.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #183 on: March 24, 2017, 13:29:34 PM »
Autoturism fiabil si performant nu exista.

Ceea ce vezi aici pe forum este o particularitate a comunitatii, nu a marcii.
Membrii cauta solutii cat mai bune pentru ingrijirea masinilor, de multe ori preferand sa inlocuiasca preventiv repere.

Autoturismele pot rula si prost, fara interventii, asa cum se intampla la celelalte marci de pe piata, in special la europene.

Daca vrei un Outback bun ai mai multe posibilitati:

1. cumperi unul ieftin si dupa aceea il repari.
2. cumperi unul bine intretinut de la un proprietar care a investit in masina.
3. cumperi unul nou.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #184 on: March 24, 2017, 13:48:48 PM »
Merci de raspuns wrangler.Stiu ca nu exista performant si fiabil.Modelul la care fac referire,nu consider ca ofera niste performante stelare.In off road,poate,insa ca reprize sau nu stiu ce demaraje,nimic special nu mi s-a parut.Vreau sa fac naveta cu masina si s-o ingrijesc exemplar,la Autokino.Nu sunt absurd,avand in.vedere pretul de achizitie si faptul ca e sh,insa nici nu vreau sa petrec timpul prin service sau sa surubaresc la ea toata ziua fiindca asa e modelul,cu bug-uri din nastere.Ma mai leg inca o data de consum,cat consuma real la viteze de autostrada?Se preteaza masina asta la naveta,sau mai bine ma orientez spre altceva?Multumesc mult

Muttley

  • 4923
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #185 on: March 24, 2017, 13:53:36 PM »
E grea si trage de 2 roti in plus. O sa te ajute alea 4 roti motrice in cazuri exceptionale de viscol, in care politaii cu semnul "autostrada inchisa" au ramas blocati in birt.
Vrei sa consume putin - altceva. Fiind naveta pe autostrada, 2wd diesel suna a combinatie.
WRX SW 2002

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #186 on: March 24, 2017, 14:05:42 PM »
Merci de raspuns wrangler.Stiu ca nu exista performant si fiabil.Modelul la care fac referire,nu consider ca ofera niste performante stelare.In off road,poate,insa ca reprize sau nu stiu ce demaraje,nimic special nu mi s-a parut.Vreau sa fac naveta cu masina si s-o ingrijesc exemplar,la Autokino.Nu sunt absurd,avand in.vedere pretul de achizitie si faptul ca e sh,insa nici nu vreau sa petrec timpul prin service sau sa surubaresc la ea toata ziua fiindca asa e modelul,cu bug-uri din nastere.Ma mai leg inca o data de consum,cat consuma real la viteze de autostrada?Se preteaza masina asta la naveta,sau mai bine ma orientez spre altceva?Multumesc mult
Cel mai in masura sa raspunda la intrebarile legate de Outback 2.5 este Mihai. Cu putina rabdare vei avea toate raspunsurile, sfatul meu este sa citesti jurnalele de bord ale posesorilor de Outback, probabil ca vei afla mare parte din informatii de acolo.
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #187 on: March 24, 2017, 14:26:26 PM »
Pentru o masina de facut naveta, o integrala permanenta cu motor de 2.5 benzina nu prea are cum sa fie alegerea ideala. Un Citroen/Renault diesel ar fi solutia de buget, cu alea poti spera la consumuri ~4.5-5% in regim de autostrada

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #188 on: March 24, 2017, 14:33:02 PM »
Am o curiozitate insa,voi folositi masinile Subaru  benzina in regim de utilizare zilnica sau doar ocazional?Eu intentionez sa fie ca masina de zi cu zi,iar km parcursi anual,estimez vreo 20.000.
« Last Edit: March 24, 2017, 14:35:02 PM by dantt »

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #189 on: March 24, 2017, 14:36:26 PM »
Eu am mers toata iarna cu STI-ul, nici macar nu am schimbat rotile pe daily driver.
Depinde mult de ce vrei, ce model de subaru ai... clar 90% din membri le folosesc ca daily driver.

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #190 on: March 24, 2017, 14:53:45 PM »
A mea e daily driver, numai ca nu sunt tot timpul in tara. Cand sunt eu plecat o mai folosese si sotia, dar chiar si asa fac in jur de doar 10k anual. 10-15% consumul min/max

Topicul asta insa are alt scop, poate isi gaseste un moderator timp sa mute aceste discutii intr'unul despre consum

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #191 on: March 24, 2017, 15:21:38 PM »
Da,scuze pentru derapajul de la subiect.

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #192 on: March 24, 2017, 16:47:07 PM »
Am avut eu una asemanatoare  (Legacy Wagon 2009, benzina, AT).   Consum in  afara  9,2 - 9,4 L/100 km.  Daca esti masochist si vrei consum  f.  mic  , mergi in ture f. joase si scoti  6,5  dar scoti si fire albe de par  in cap,  si tie si la cei din spatele tau.  In oras  11,5-12,5 ,  depinde de trafic. Poti ajunge si la 20  daca  traficul e congestionat la max.
Da, e masina de dayly drive,  daca tii la siguranta si conduita de calitate.  AWDul si tractiunea inteligenta face toti banii , mai ales iarna sau in conditii de drum proaste  (ploaie torentiala, polei, etc.)
« Last Edit: March 24, 2017, 17:01:18 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

dantt

  • 107
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #193 on: March 24, 2017, 17:39:09 PM »
Merci Adi,nu sunt genul ala sa se taraie pe autostrada pentru consumuri mici,insa merg in jur de 140 km/h max.Pe de alta parte,cum spuneau si ceilalti colegi,nu e masina de naveta dupa ce vad consumul asta.

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #194 on: March 24, 2017, 18:05:43 PM »
........................................ .Pe de alta parte,cum spuneau si ceilalti colegi,nu e masina de naveta dupa ce vad consumul asta.
Depinde cum vezi tu lucrurile.  Pentru naveta nu numai consumul e important,  ci si nivelul de siguranta si confortul , tinand cont ca  naveta=timp lung petrecut in masina. In plus,  cu deszapezirea din Romania,  ai sanse mai multe sa te scoti din nameti cu un Subaru decat cu un Renault , Opel, Ford sau mai stiu eu ce marca.
.................. parerea mea   ::)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #195 on: March 24, 2017, 18:28:53 PM »
Daca ai o naveta de 2x50km, la un consum de 9% ajungi sa dai doar pe deplasare minim 1000 ron lunar. Sunt bani destul de multi doar ptr transport, cu un diesel mic iesi la suma aia acoperind si restul de cheltuieli cu masina (revizie, pneuri, mici reparatii)

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #196 on: March 24, 2017, 18:34:24 PM »
Pai atuncea mai bine iei un Subaru Diesel, de preferinta Forester 2,0L   :D
Asa impaci si capra si varza   :D.  Si consum mic,  si siguranta, confort & AWD  la maxim
My  2 copeici
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #197 on: March 24, 2017, 21:16:17 PM »
Ce diesel ai lua tu la pret de Outback 2006 la oferta? Nu isi are loc Subaru la momentul de fata pentru el

PTR

  • 570
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #198 on: March 24, 2017, 21:36:46 PM »
 Cand avea cam 75k km la prima excursie in afara ... drum combinat de autostrada mers cam cu 120 dar si cu mult mai mult pe o bucata in Germania dar si urcat si coborat munti cam 7.6 pe aprox 4k km. Pe traseul de naveta doar pana la periferia capitalei lua cam 9-10L benzina. Cand a mai aparut o taxa minune in benzina i-am pus gaz. Intre timp s-au schimbat necesitatile si naveta zilnica este de 54km, din Vidra pana la Unirea. Consunul pe gaz a ajuns pe la 13-14 in perioada cu zapada si ger, acum e pe la 11.
 Din ce am observat consuma f mult la rece si la apasat brusc pedala de acceleratie, cum este si normal datorita capacitatii cilindrice, la acceleratie mai progresiva este mai lejer un pic.
 La mers constant cu 120 are acelasi consum cu Swift 1.5 2008 avut anterior. Acum are aproape 185k km.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Durata de viata pentru garnituri de chiulasa 2.5i si turbo
« Reply #199 on: March 24, 2017, 22:56:37 PM »
Swiftul ala in 5 trepte are 4000 de ture la 130 la ora. Un Tico ia 20 la suta la viteza aia. Comparatia e nula.
WRX SW 2002