Impreza vs Passat
Subaru club Romania

Impreza vs Passat

Impreza vs Passat
« on: October 18, 2012, 21:21:35 PM »
Salut!
Ma gandeam sa.mi schimb masina si pana de curand ma gandeam la un Volkswagen Passat 2.0 tdi 4Motion. Nu de mult timp am auzit lumea vorbind de motoarele performate si sistemul inteligent de tractiune 4x4 de la Subaru si uite asa am ajuns la voi, sa va intreb pe cei care detineti acest masini despre fiabilitatea motoarelor si avantajele pe care ti le ofera un Subaru in comparatie cu VW. Majoritatea kilometrilor ii voi face pe exterior deci ma gandeam la un motor diesel pe un Impreza sau Legacy.
Sper sa nu deranjez pe nimeni cu deschiderea acestui topic din contra poate ii ajuta pe unii care sunt in dilema la fel ca mine.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #1 on: October 18, 2012, 21:45:53 PM »
Grea comparatie. Passatul ar fi in clasa cu Legacy, in timp ce impreza e in clasa cu Golful.

VW are finisaje bune, e facuta sa fie confortabila inainte de toate, vitezele se schimba foarte frumos si lin, dar TDI-urile sunt cam zgomotoase, mai dau fum din cand in cand si vibreaza cam tare uneori. Stiu ca la modelele mai vechi mai pica si turbinele pe la 120-140.000km. E drept ca modelele mai noi (vezi Golf 6) este foarte bine antifonat si vibratiile in interior s-au redus mult. Dar si daca ai deschis geamul iar incepe tractorasul TDI sa se manifeste.

Subaru are finisaje mai din topor, dar spre deosebire de VW, nu te pierzi in multime cand ai iesit in trafic. Sistemul de tractiune integrala si-a dovedit valoarea si competenta de zeci de ani si este standard pe modele Subaru, nu optional ca la VW pe masinile de top eventual. Motorul diesel, cel putin la momentul lansarii, avea cuplul cel mai mare din categoria din care facea parte si se conduce ca un motor pe benzina, doar ca are turatii mai putine. Sunetul de diesel se aude doar la ralanti si turatii joase, dar daca te dai la el zici ca e benzina. Tinuta de drum este mai dura ca la VW, dar eu vad asta ca un plus. Ambreiajul este mai scurt si mai tare la Subaru, in timp ce la VW este moale si cursa e lunga.

Cum spuneam la inceput, VW e facut sa te duca din A in B confortabil, Subaru e facut sa fie condus savurand drumul :)

Spor la alegere!
« Last Edit: October 18, 2012, 21:50:29 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #2 on: October 18, 2012, 22:33:12 PM »
zgomotul sa zicem ca nu m.ar deranja foarte tare doar ca am ramas dezamagit de problemele pe care le.au avut motoarele diesel din 2005-2007 si de asta am cautat si alta varianta. Dar despre intretinere ce zici? Cam cum este intretinerea la una si la cealalta? Am auzit ca la subaru e un pic cam scumpa dar si la passat cred ca e tot pe acolo

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #3 on: October 18, 2012, 22:53:04 PM »
:) Eu nu mai am dilema asta de cand am luat Subaru. Passatul va pleca iar in locul lui va veni un Outback sau un Legacy.
Passatul nostru nu are tractiune integrala asa ca nu pot sa fac o comparatie.
Incet, incet imi trec familia pe Subaru.


ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #4 on: October 18, 2012, 22:56:53 PM »
Wrangel cum ti se pare intretinerea la subaru fata de passat?
si inca o intrebare petru posesorii de Legacy: modelul 2009 pe motorina nu are cutie in 6 trepte?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #5 on: October 18, 2012, 23:02:01 PM »
Eu am Subaru pe benzina iar in cazul meu intretinerea este mai ieftina decat la Passat. :)
La Passat in 130.000 de km s-a schimbat ambreiajul, volanta si un set de injectoare plus ca eu cand mai merg cu el am impresia ca troncane ca o caruta cu toate ca s-au schimbat bucse si a fost condus de senior prin oras si la drumuri lungi.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #6 on: October 19, 2012, 00:10:56 AM »
si inca o intrebare: ce masini mai au cutie in 6 trepte de la subaru ca legacy am vazut ca nu are?
uotback are?dar forester?

sco

  • 736
Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #7 on: October 19, 2012, 00:16:45 AM »
si inca o intrebare: ce masini mai au cutie in 6 trepte de la subaru ca legacy am vazut ca nu are?
uotback are?dar forester?

Outbackul meu are... dar e CVT :) si in modul "manual" are 6 "trepte".

Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #8 on: October 19, 2012, 00:37:57 AM »
si inca o intrebare: ce masini mai au cutie in 6 trepte de la subaru ca legacy am vazut ca nu are?
uotback are?dar forester?

salut. modelele noi pe motorina au cutia cu 6 trepte. si legacy.
 
cutie cu 6 trepte mai este folosita pe modelele de top impreza STI si legacy spec B

Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #9 on: October 19, 2012, 16:54:45 PM »
Am vazut si eu ca legacy ala nou are 6 trepte dar cine isi permite????? :D
« Last Edit: October 19, 2012, 17:11:53 PM by azoiteiandrei »

Răspuns: Impreza vs Passat
« Reply #10 on: February 07, 2013, 20:43:58 PM »
eu iti recomand calduros un legacy sau outback diesel pana in 2009 cele cu 5tr
sunt cele mai fiabile!