Forester 2,5 X 4EAT
Subaru club Romania

Forester 2,5 X 4EAT

c.dani.uk

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #60 on: January 26, 2013, 14:00:36 PM »
buna dimineata Adi...ca o fi dimineata la voi.O fi bine la -40 ?! ,in UK ploua intr-o veselie,noi,cei care traim in UK ne-am saturat de atata ploaie mocaneasca.Cateodata mai simti nevoia sa te intzepe pe nas frigul ;)

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #61 on: January 26, 2013, 14:08:59 PM »
Da, intradevar, e dimineata` aici, si sant  -25 Gr.C. in acest moment.
Sa stii ca` nu e deloc rau la  -40 Gr. atata timp cat stai  acasa`   sau in Suby la caldurica`. Daca` faci imprudenta sa` iesi afara`,  ar fi intelept sa` iti iei haine groase si de calitate, altfel  iti cam tremura`  penitzele. Daca` te-ai saturat de ploaie in UK,  imbarca-ti masinutza  si hai aici la  racoare, si la o partida`  de drifturi  pe gheata`  ;)

« Last Edit: January 26, 2013, 14:14:05 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

c.dani.uk

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #62 on: January 26, 2013, 14:31:20 PM »
poate voi ajunge si pe acolo...nu se stie...astept sa vad ce imi zic astia de la US embassy,astept o visa ptr mine si my family...am veri care stau in Clevland,Ohio...nu ar fi departe pana la tine ;D,sa ajung acolo mai intai.Intre timp imi fac veacul batand drumul la 3-4-5 luni intre UK si RO,my suby a ramas acs in UK,in tara am o carutza de renaul megane 1.5 dizzzel ;D ca-i parfum ptr nevasta-mea si prin oras...5,5 consum pe oras,com[parand cu 13l/100km conduc batraneste prin oras....iar pe highway...depinde cat o calci,variaza un plin de 60L cam 300-500 km....

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #63 on: January 26, 2013, 14:35:52 PM »
Great ! Vino, te astept !  Dar fara`  Suby sa` nu te prind pe aici ,  nu e fun !  ;D  Ca pieton e plictisitor iarna prin Ca.  ;D . Baga`  masinuta intr-un container si adu-o incoace sa` ne distram   8)  O punem si noi de o intalnire aicea, numai noi, diaspora ! Il aducem si pe DraculaSTI !  :D
« Last Edit: January 26, 2013, 14:37:34 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

c.dani.uk

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #64 on: January 26, 2013, 14:46:59 PM »
Misto,in timp ce iti scriam s-a intrerupt netul....ca deh,orice se poate intampla in Ro,acum iti scriu de pe tilifon...noroc ca astia de la vodafone iti mai da cate o galeata de net pe luna sa ai pe tlf.... :D

c.dani.uk

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #65 on: January 26, 2013, 14:49:42 PM »
Chiar o sa ma interesez la Canadian embassy cum e treaba cu beletul asta ptr viza,ca tot sunt in Buc.

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #66 on: January 26, 2013, 17:24:58 PM »
Misto,in timp ce iti scriam s-a intrerupt netul....ca deh,orice se poate intampla in Ro,acum iti scriu de pe tilifon...noroc ca astia de la vodafone iti mai da cate o galeata de net pe luna sa ai pe tlf.... :D
:D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D  :D
Chiar o sa ma interesez la Canadian embassy cum e treaba cu beletul asta ptr viza,ca tot sunt in Buc.
Intereseaza-te si la NAVROM sau la  HMShips  ??? cum poti sa` iti transporti trotineta pana`  aici . Eu nu te las sa` te urci in trocariciu`  meu, sa`  stii !  ;D  ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #67 on: November 12, 2013, 20:16:51 PM »
Salut la toti. 
Dupa un an de la achizitia Foresterului, imi pot permite un mic feedback.
Am implinit cu el 13.000 km (stiu ca nu este prea mult) , si cel mai important lucru e ca nu am avut cu el absolut nici o problema (atata i-ar fi trebuit !!!!!! ). 
Se comporta excelent in teren accidentat precum un padurar ce este ,  iar la autoastrada pot spune ca este peste asteptari.  Am condus de cand sant aici multe SUV-uri si pot spune ca este cel mai stabil si mai lipit de asfalt din toate,  asta probabil datorita motorului boxer si implicit al centrului de greutate coborat. Aceasta imi permite sa iau cube si viraje precise, cu viteza mare fara ca sa se incline prea tare sau sa prezinte riscul de rasturnare. Confortabil (dar nu cel mai cofortabil), pozitie inalta a scaunului soferului si excelenta vizibilitate in fata`, destul de spatios la interior (dar nu la fel de voluminos ca Legacy), motorul trage foarte bine, nici o vibratie, demaraj mai bun decat la vechiul meu Legy (probabil datorita celor 450 kg mai putini, insa cam zgomotos la interior (si asta probabil datorita materialelor de o calitate mai inferioara decat la Legacy-ul cu care ma obisnuisem si a izolatiei fonice mai precare). Ce este insa curios sub aspectul zgomotului interior este nu se aude zumzaitul motorului , in schimb se aude zgomotul rotilor care ruleaza pe asfalt si a pietricelelor sau pamantului care lovesc caroseria in aripi !
Se simte o diferenta foarte mare insa la materialele interioare : plasticul, tapiteria, finisarea si iluminarea butoanelor, la acestea Foresterul pierde cateva puncte din start in fata Legacyului.
Adevarata`  capacitate tout-terrain, ideal pentru iarna si zapada (bineinteles jumelat cu cauciucuri de calitate), nu m-a dezamagit niciodata (bineinteles tinand cont de limitele impuse de fabricant si de bunul simt).  M-am bagat intentionat in zapezi mari de cativa zeci de cm.  dar fara a-l infunda in troiene de 2 metri pentru ca apoi sa afirm ca sistemul 4x4 nu e bun de nimic. Am intrat in balti si noroaie mari din care o masina 2x4 nu ar fi iesit niciodata  si am iesit fara sa ma stresez prea mult. Cumparat de nou, nu mi-am pus problema cine l-a hamalit inainte, cat de uzate sant internele, cat ma vor tine consumabilele sau care o mai fi durata de viata a plasticaraielor de dedesupt. I-am facut schimbul de ulei si filtre la 10k km si revizia aferenta (cost 85 $) asa cum cere fabricantul si totul a fost OK.
Desi am ales varianta de baza plus cutie automata,  nu as putea spune ca am simtit prea mult lipsa dotarilor suplimentare a variantelor cu echipare superioara. Scaunul cu reglare electrica nu mi-a lipsit deloc. O data reglat in prima zi, nu am mai umblat la el pana in ziua de astazi, antena radio exterioara nu ma deranjeaza deloc, ramele de la usi au devenit obisnuinta, cele 2 trepte de incalzire de la scaunele fata fac exact cat cele 4 trepte de la Legacy,  singurul lucru care imi lipseste cu adevarat este sistemul de sunet performant de la vechiul Legy care in comparatie cu cel de pe Forester este cu 10 trepte mai superior. Alte dotari ca avertizorul de schimbare inopinanta a benzii, detectorul de oboseala, franarea automata, detectorul de unghi mort, camera de marche-arriere cu care se lauda alti fabricanti de automobile nu le-am simtin nevoia niciodata.
In schimb, garda la sol a Foresterului si sistemul AWD fac toti banii, permitandu-mi sa castig mult timp iarna cand nu sant nevoit sa dau la lopata zeci de minute ca sa scot masina din vreo parcare atunci cand ninge ca la nebuni cate 45 cm intr-o ora.
Un alt mic punct negativ pe care il gasesc la Forester este consumul un pic ridicat. Cand am luat-o nu scadea consumul sub 14/100km  nici daca mergeam cu motorul oprit ! Apoi brusc dupa ce am implinit 5000 km consumul a scazut la 10-11/100 km. Acum are un consum in oras de 11,4 iar pe autostrada 9,7.
Un alt punct pozitiv pe care l-am constatat este cutia de viteze care schimba mult mai lin , dar la fel de rapid ca la Legacy, iar parca prima si a doua viteza sant mai scurte si mai puternice decat la Legy care erau mai lungi si mai lenese.
Bineinteles ca pana acuma nu i-am adus nici o modificare, nici un upgrade, nici o tunningeala, nimic. In primul rand ca nu am simtit nevoia de asa ceva, (si cum zicea cineva pe aici ``mai binele e dusmanul binelui``), masina comportandu-se pe masura asteptarilor mele de sofer pensionar,  in al doilea rand pentru ca masina fiind in leasing nu am voie sa ma ating de ea, si in al trelea rand deoarece mi-am luat masina aceasta ca sa circul cu ea cat mai mult si sa ma bucur de ea ,nu ca sa muncesc la ea si sa bag bani in ea.
Ar mai fi multe de zis, dar atat imi vine in minte acum.  Have a nice day !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #68 on: November 12, 2013, 22:55:32 PM »
Multe chilometri fara probleme mo...Hai ciau...;D

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #69 on: November 13, 2013, 14:19:05 PM »
Mai ai doi ani de leasing si iti iei Forester-ul nou!  ;) :D
Multi km fara probleme!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #70 on: November 13, 2013, 16:22:24 PM »
Multe chilometri fara probleme mo...Hai ciau...;D
Thanx man !
Mai ai doi ani de leasing si iti iei Forester-ul nou!  ;) :D
...............
Inca 3. Am leasingul pe 4 ani,  a trecut unul,....... putini au trecut, multi au mai ramas,.....  8) ...s-ar putea ca viitoarea sa fie  un OBK (daca s-or mai face pana atunci).
...................................................
Multi km fara probleme!
Multzam !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

KET

  • 3921
Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #71 on: November 14, 2013, 14:27:26 PM »
Multa bafta in continuare cu masina. Si km...

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #72 on: November 14, 2013, 15:40:53 PM »
Multa bafta in continuare cu masina. Si km...
Merci Catalin.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #73 on: November 14, 2013, 18:24:55 PM »
Aici a venit deja.


.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #74 on: January 10, 2014, 20:09:21 PM »
Intalnire de gradul zero intre Padurarul meu si o masina de deszapezit. Mi-a sifonat irecuperabil usa fata-dreapta. 
Marti va intra la reparat (usa noua).









As zice ca celalat arata mai rau, dar nu ar fi adevarat  :-[
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

celalalt

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #75 on: January 10, 2014, 20:11:28 PM »
Nu puteai sa dai si tu zapada cu o maturica?Te ai ajuns...ai platit s o dea cu vola.La ce te asteptai? ;D

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #76 on: January 10, 2014, 20:22:46 PM »
Mai grav : mi-a lovit-o in parcarea de la servici,  si era singura masina in parcarea mare cat un teren de fotbal !  Curat ghinion , coane Iorgule !
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

KET

  • 3921
Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #77 on: January 10, 2014, 20:51:35 PM »
...
As zice ca celalat arata mai rau, dar nu ar fi adevarat  :-[

Normal, Serban nu arata deloc rau pentru varsta lui...   ;D Nu inteleg de ce te legi de el...

Sper ca nu era nimeni in masina cand a fost intalnirea. Se repara, nu e asa grav.

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #78 on: January 11, 2014, 19:52:10 PM »
Bine ca nu a atins pragul.
Usa se schimba.
Zapada sa fie

Răspuns: Forester 2,5 X 4EAT
« Reply #79 on: January 12, 2014, 04:21:19 AM »
...
As zice ca celalat arata mai rau, dar nu ar fi adevarat  :-[

Normal, Serban nu arata deloc rau pentru varsta lui...   ;D Nu inteleg de ce te legi de el...

Sper ca nu era nimeni in masina cand a fost intalnirea. Se repara, nu e asa grav.

My bad,  trebuia sa zic  halalant,  nu celalalt,  ca sa nu apara confuzii.  ;D  Sorry  Serbane,  nu a fost nici cu directie, nici cu intentie.   (ahhhh,  a dracului limba romana`,  cate mii de intelesuri are.............. :o  )

Din fericire, nu eram in masina, si nici prea aproape de masina. Pentru ca daca  eram, il omoram pe idiot,  si acuma nu va puteam scrie aceste minunate randuri deoarece eram in inchisoare  !!!   >:(    >:(   >:(

Bine ca nu a atins pragul.
Usa se schimba.
Zapada sa fie

Din fericire nu a atins decat usa. Va fi schimbata marti cu una noua, pe asigurare, bineinteles.  Cost aproximativ estimat manopera+piesa+masina de curtoazie pe perioada reparatiilor 1900 $.
Zapada si mai ales gheata  sant din belsug.  Benzina sa fie !
« Last Edit: January 13, 2014, 18:13:04 PM by Adi-Canada »
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !