Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
Subaru club Romania

Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri

Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #800 on: May 07, 2014, 23:11:43 PM »
Care o fi treaba cu reprezentanta Subaru din Bucuresti - SMT!? Din 5 masini prezente in showroom sunt 2 noi si 3 vechi (una chiar de colectie)... Ca sa nu vorbim de faptul ca nu toate-s Subaru ... Pe cand o sa vedem o Impreza in showroom-ul Audi/Mercedes/BMW etc.?! :D
Subaru Outback 2.0D MY2010(2011) M6

celalalt

Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #801 on: May 07, 2014, 23:29:26 PM »
Probabil cand o zbura porcu' ;D

sco

  • 736
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #802 on: May 08, 2014, 09:38:29 AM »
La Cluj nu mai au niciun Subaru in showroom, e plin de Ssangyong. Cica nu au de unde sa aduca...
« Last Edit: May 09, 2014, 09:21:02 AM by sco »

Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #803 on: May 08, 2014, 09:42:11 AM »
:)) tare de tot!
Subaru Outback 2.0D MY2010(2011) M6

KET

  • 3921
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #804 on: May 08, 2014, 09:48:03 AM »
Pai sa le dam noi astia care avem cate doua  :D :D

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #805 on: May 08, 2014, 10:00:15 AM »
Incercati si la alte reprezentate din tara, o sa vedeti ca nu prea mai sunt masini la vanzare.
Singurii care tin steagul sus sunt cei la Brasov, chiar daca s-au apucat de vandut si Kia.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #806 on: May 08, 2014, 14:25:47 PM »
Cica peste balta le merg f bine vanzarile si deja comenzile depasesc productia, deci de ce sa tina masini in showroom in .ro cand le pot vinde in alte parti?

KET

  • 3921
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #807 on: May 08, 2014, 14:27:42 PM »
Ca sa vanda si aici?... Pentru ca aici sunt cu cel putin 50% mai scumpe decat peste balta?...

moguai

  • 2814
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #808 on: May 08, 2014, 16:43:32 PM »
in uk sti ul nou e 29k lire~36k eur. fata de 45k eur cat e la noi ala vechi..... :o
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #809 on: May 08, 2014, 17:12:41 PM »
F probabil ca uzina sa le vanda la fel si la noi si la englezi si la americani, deci important e sa le vanda, nu conteaza unde

KET

  • 3921
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #810 on: May 08, 2014, 17:16:06 PM »
Aha, deci nu conteaza la ce pret, numai sa le dea, aaaa? Pai atunci sa le dea si la noi la fel ca peste balta sau in UK.

moguai

  • 2814
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #811 on: May 08, 2014, 17:35:32 PM »
diferentele de pret tin de taxe. in state din ce stiu, nu se plateste nimic in plus, cum se plateste la noi pt ca se importa din Japan. nu ma pricep prea bine oricum.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #812 on: May 08, 2014, 21:15:51 PM »
KET, ai citit ce am scris? Dupa parerea mea, uzina Subaru ia acelasi pret, indiferent ca masina e vanduta in Romania, Germania sau mai stiu eu unde. Deci ... le dau unde exista cerere. Dealerii de la noi nu vand numar mare de masini, deci toate cheltuielile se impart la un numar mai mic de exemplare => pret mai mare

Relu luase de la nemti, in 2008, cred, 2 WRX'uri break noi la sub 20k euro/bucata (n'as vrea sa zic 18k, ptr ca nu sunt f sigur). La noi cred ca un 2.0R era cam tot la acelasi pret. Doar nu or fi costat la fel la poarta uzinei...

KET

  • 3921
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #813 on: May 08, 2014, 21:55:37 PM »
Andrei0242 eu cutesc, dar tu ii dai cu probabilitati. Ia-o usor, ti se umfla venele

KET

  • 3921
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #814 on: May 08, 2014, 22:01:20 PM »
Si daca vrei sa stii, la orice marca pretul masinilor e mai mare in Romania decat in USA sau alte state UE, chiar si la BMW sau Audi, care se vand cu caru' la noi. Deci ce zici tu ca e foarte probabil la Subaru, nu se aplica si la restul. Asa ca nu mai e nici macar probabil, iar foarte nici nu mai intra in discutie, ce ai zis tu. Probabil spre foarte sigur  ;)

Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #815 on: May 08, 2014, 22:24:38 PM »
Ca pretul din .ro e mai mare decat in multe alte parti, sunt de acord. Iar Audi, BMW sau alte marci care vand bine la noi vand si mai bine in .de, .fr etc
Venele nu mi se umfla, poate gresesc cu rationamentul meu, insa din ce vad nici tu nu ai venit cu fapte concrete, ci tot cu banuieli, deci pana la proba contrarie da'mi voie sa nu te cred pe cuvant ;)

KET

  • 3921
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #816 on: May 08, 2014, 22:44:19 PM »
Andrei, nu am nevoie ca tu sa ma crezi.  ;) Reciteste discutia si vei vedea ca esti pe pustiu, esti incoerent, din punctul meu de vedere.
Nu lucrez in industria auto sau in vanzari, dar folosindu-mi neuronul obosit realizez ca sunt mai multi factori care influenteaza pretul de vanzare al unui autovehicul. Ce ramane acelasi in toate cazurile, indiferent de locul in care se vinde autovehicolul, este pretul de productie, in cazul nostru, fiind vorba de Subaru. Apoi, toate celelalte difera de la tara la tara, dealer la dealer, etc:
- taxe
- cost transport
- marketing
- adaos dealer
- venitul mediu al posibililor clienti
- multe altele pe care eu nu le identific acum
Nu compara puterea de cumparare din Germania si Franta cu cea din Romania, cand vine vorba de volum de vanzari. Daca e sa pastram proportiile in ceea ce priveste puterea de cumparare, vindem BMW si Audi de vreo 10 ori mai mult decat restul tarilor din Europa  ;) Si tot avem preturile mai mari
Si tot asa, pentru dragul discutiei, din ce stiu eu pretul de vanzare al unui automobil este reprezentat in proportie de 50% de costul de productie si restul de cheltuieli  "adiacente", ponderea cea mai mare avand-o marketingul, undeva la vreo 30 %. Cheltuielile cu marketingul in tarile bananiere ale Europei sunt muuuuuuult mai mici decat in cele normale, logic, spatiu publicitar mult mai ieftin, etc. Deci raman cativa mici factori, adica taxe si profit dealeri.
Cred ca incheiem discutia. Tonul tau agresiv sigur ma va face sa ma enervez si nu am chef. Folosesc forumul pentru a ma relaxa si nu pentru a avea dispute si refulari.
Spor

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #817 on: May 08, 2014, 22:50:05 PM »
discutia e distractiva deci trebuie continuata ....
si oricum, nici unul nu aveti dreptate :)

KET

  • 3921
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #818 on: May 08, 2014, 22:57:55 PM »
Lumineaza-ne, marite Guru!  :D

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Threadul cu poze - autohtone si preluari de pe alte forumuri
« Reply #819 on: May 08, 2014, 23:32:46 PM »
eu nu va zic mai mult oricum, va las sa va zbateti singuri :)