Montare proiectoare LED
Subaru club Romania

Montare proiectoare LED

concrion

Montare proiectoare LED
« on: November 02, 2012, 23:48:09 PM »
Salut
Am de gand sa montez asa ceva pe forester: http://www.house4x4.ro/ro/component/djcatalog2/itemstable/32-proiectoare-auto-12v
pentru a mari raza de actiune a farurilor (mai ales la sofat pe timp de noapte in conditii grele - ploaie, zapada sau viteza mare - simt ca luminile de drum nu imi ofera ce am nevoie).
Aveti idee daca este legala sau nu montarea si utilizarea acestor proiectoare pe drumurile publice ?
Multumesc anticipat pentru opinii.

P.S. Daca credeti ca o sa fiu primul care foloseste asa ceva va inselati...in ultima deplasare, intre buzau si braila am intalnit doua ozn-uri.....

celalalt

Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #1 on: November 03, 2012, 00:27:30 AM »
Din ce stiu nu ai voie sa modifici nimic la sistemul de iluminare.Nici macar culoarea becului.Stii ca s unii care isi pun pozitii albastre etc.Risti sa ramai si fara talon daca te prinde politia cu ele aprinse.Defapt si cu ele stinse mi se pare ca ti-l poate lua.Il intreb pe nasu si revin.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #2 on: November 03, 2012, 03:03:32 AM »
Poti lua amenda chiar si pt angel eyes. Daca le ai stinse si zici ca le folosesti in off road nu cred ca au ce sa iti faca,  dar daca te prind cu ele aprinse pe sosea e cum zice celalalt.
« Last Edit: November 03, 2012, 03:05:52 AM by MihaiFlorescu »

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #3 on: November 03, 2012, 11:23:42 AM »
http://electroconbuild.ro/293-instalatie-de-pom-100-leduri.html

Se poate adapta cu un invertor si in perioada noiembrie-ianuarie stiu ca e legal.
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #4 on: November 03, 2012, 13:13:07 PM »
Pe vremuri stiam ca era obligatoriu sa le porti cu husa pe drumurile publice.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

concrion

Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #5 on: November 03, 2012, 22:29:33 PM »
Salut
O sa ma interesez sa vad daca e legal.....in alta ordine de idei, mos craciun a retinut dorinta copiilor de a se juca cat mai repede in jurul bradului si o sa le aduca zapada in curand.
Insa nu vor fi cadouri pentru micutzii rautaciosi si smecherasi ;))
Seara buna.

celalalt

Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #6 on: November 04, 2012, 13:15:06 PM »
Stai stai ca nu am i.teles ultimile cuvinte.Ai copii si sunt rai sau ce?Sau mi se pare mie ca tu chiar ti o cauti pe aici.....

Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #7 on: November 04, 2012, 14:00:45 PM »
Solutia 1: Niste becuri Philips sau Osram mai bune[Silverstar 2.0 de la Osram, Xtreme vision bla bla de la Philips]
http://www.autoexpress.co.uk/car-maintenance/60969/headlight-bulbs-tested

Solutia 2: Xenoane :))

Solutia 3: LED-uri care sa inlocuiasca direct becurile din fabrica. Gen:

Dar nu cred ca au pentru faza lunga LED-uri din cate stiu eu  :-\

concrion

Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #8 on: November 05, 2012, 23:16:47 PM »
Salut
"Carcozep", la varianta 3 ma gandeam sa o incerc intrucat am gasit asa ceva; acum caut sa vad care este fluxul luminos la astfel de becuri.
"Celalalt", ca sa intelegi ce am scris, vezi mesajul prietenului tau 2xGhe...iar daca esti foarte curios da click si pe link ;). Eu nu caut cearta cu nimeni, si nu am nimic de impartit cu voi, doar ca nu accept copilariile si "smecherismele" unora, intelegi tu ;)

In alta ordine de idei eu vreau sa imbunatatesc vizibilitatea pe timp de noapte la deplasarile pe drumurile publice si nu offroad. O sa vad ce fac pana la urma, pentru inceput o sa incerc sa imbunatatesc ce am si poate pun un set de proiectoare in loc de farurile de ceata....ca incap acolo ;)
Seara buna

celalalt

Răspuns: Montare proiectoare LED
« Reply #9 on: November 05, 2012, 23:23:46 PM »
Sincer....gluma e chiar buna.Mai trebuie sa si zambesti cat traiesti.Si parerea mea e ca te oparesti repede.Nu o lua in nume de rau.Accept-o ca pe un sfat sa zic asa.
Pentru vizibilitate mai buna incearca xenon cu lupa.Eu am pus pe impreza si s-a dublat vizibilitatea.