BANK 1 TOO LEAN
Subaru club Romania

BANK 1 TOO LEAN

cctin

BANK 1 TOO LEAN
« on: November 15, 2012, 17:35:01 PM »
BUNA TUTUROR . aM UN SUBARU 2.0 XT DIN 2003LA CARE MI SE APRINDE CHECK ENGINE . PE TESTER IMI DA BANK 1 TOO LEAN . mASINA ARE 146 k. aM CURATAT GALERIA DE ADMISIE , EGR SCHIMBAT FILTRE IN PRIMAVARA. AM STERS EROAREA DE 2 -3 ORI PNA ACUM . CEI DREPT DIN NEFERICIRE AM BAGAT BENZ 95 ACUM 99. MASINA NU TRAGE INRE 2 SI TREI MII DE  TURE. DACA STIE CAREVA O SOLUTIE ASTEPT UN RASUNS . OARE SONDA LAMDA PRE CATALIZATOR? MERCI

sco

  • 736
Răspuns: BANK 1 TOO LEAN
« Reply #1 on: November 15, 2012, 17:39:57 PM »
Aaah... my eyes...

cctin

Răspuns: BANK 1 TOO LEAN
« Reply #2 on: November 18, 2012, 20:04:43 PM »
Inteleg ca nu ati mai avut aceasta problema ? poate a mai avut-o cineva si imi poate da un sfat . merci

alexd

  • 75
  • Forester MY 2007 2.0 X MT
Răspuns: BANK 1 TOO LEAN
« Reply #3 on: November 19, 2012, 15:07:40 PM »
Motorul de Subaru fiind boxer face corectii pe un bank sau pe 2?
Forester MY 2007 2.0 X MT

cctin

Răspuns: BANK 1 TOO LEAN
« Reply #4 on: November 30, 2012, 20:34:33 PM »
Buna ziua ! Multumesc de ajutor celor care mi-au raspuns ; intretimp am rezolvat problema si nu era chiar asa de grav ; bafta multa si celor care au probleme cu ochii;

celalalt

Răspuns: BANK 1 TOO LEAN
« Reply #5 on: November 30, 2012, 23:00:16 PM »
Nu ne spui si noua?Multe nu le stim fiindca nu ne-am lovit de ele.Cum bine spunea un coleg de forum,masinile astea nu prea se strica si de aceea nu se prea discuta ....
In consecinta care a fost cauza si rezolvarea?
Bafta

cctin

Răspuns: BANK 1 TOO LEAN
« Reply #6 on: December 19, 2012, 07:35:58 AM »
Buna ziua! Bank 1 too lean poate insemna diverse lucruri ; m-am apucat si am citit cam tot ce inseamna eroarea p0171 de pe net inclusiv la modelele subaru si trebuia sa gasesc pe cineva care sa-mi verifice sa nu fie scurgeri de aer pe admisie , evacuare ; injectoare , egr, sondele lambda etc si alti senzori;cum tocmai curatasem galeria de admisie si nu rezolvasem problema( desi la inceput credeam ca asta e problema) +curatat egr ajunsesem intr-un punct mort; la mecanica nu ma pricep asa ca am apelat la mecanicul meu caruia nu-i place subaru,  ii plac doar vw, audi etc: asa ca l-am convins mai greu sa se uite si la foresterul meu ;   la mine din cauza faptului ca e din 2003, a mai vazut si ceva praf pe la motor , nu am spalat motorul niciodata si un senzor era murdar; in 10 min a fost gata; sincer sper ca va ajuta raspunsul si pe altii care se uita pe forum si va spun din proprie experienta ca 1/2 din an am trecut pe la multe service-uri, pe la mecanici ce lucreaza la subaru si nu am facut nimic;eram exasperat consum mare , putere mica , bec aprins .....stergeai eroarea parea din nou; NU ERA DE LA BENZINA 95;  e greu sa fii perfectionist in aceasta meserie si cand iti da ceva de cap ce nu poti rezolva mai bine repari alte 2 masini .... mult succes

celalalt

Răspuns: BANK 1 TOO LEAN
« Reply #7 on: December 19, 2012, 08:01:18 AM »
Ha ha....asta cu mecanicii carora nu le place Subaru imi place si mie.Toti spun ca nu e masina si se afunnda in motoare de VAG.....Aici e vb de orgoliu.Pt ca nu se pricep si nu pt ca nu le place.Desi e cam aceeasi Marie cu alta fes... ;D
« Last Edit: December 19, 2012, 08:02:49 AM by celalalt »