Sa va vedem boost-ul maxim
Subaru club Romania

Sa va vedem boost-ul maxim

concrion

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #20 on: March 19, 2013, 20:49:18 PM »
Salut,
Duminica am pus ultima harta pentru turbina stock de forester - td04. Boostul maxim (setat prin harta si confirmat prin datele primite de la ecu masinii prin accesport) este de 1.2 bar. Harta am realizat-o tinand cont de diagrama de functionare a compresorului turbinei (ce se spunea aici este total adevarat, si anume la aceeasi presiune diferitele tipuri de turbine functioneaza fiecare in alt fel, de aceea va recomand - pentru interventii si modificari ale boostului - sa faceti rost de diagrama turbinei cu care lucrati) si de faptul ca am vrut o functionare liniara (turbina intra la 2400 rpm). Evident, tinand cont de capacitatea turbinei si de volumul de aer vehiculat, la un td04, nu poti obtine un middle si high end formidabil, insa acum, la cutia automata, a disparut aproape total explozia de boost, si masina trage liniar. Sper sa am timp sa termin si harta pentru vf43, ca sa pun turbina, sa vad ce si cum....in orice caz, din td04 mai mult nu am ce scoate, si nici nu am nevoie.
Seara buna

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #21 on: March 19, 2013, 20:55:38 PM »
Cat ziceai ca scoti din TD04 ca si putere/cuplu? Si ai si un grafic pe undeva?

EDIT: Am gasit la topicul deschis de tine si graficele. Exact ce ma interesa sa vad pentru un 250-260cp cat cuplu scoate si unde. Cam asta vreau sa scot si eu din masina mea atunci cand ma apuc de modificat la motor si ideea era sa pastrez turbina asta care si asa mi se pare ca intra destul de tarziu. E drept ca dupa un 4500 se cam plafoneaza.
« Last Edit: March 19, 2013, 21:00:49 PM by MihaiFlorescu »

concrion

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #22 on: March 19, 2013, 21:28:42 PM »
Salut,
Ultimul grafic l-am postat cu harta stage 2 de la cobb (atunci presiunea era setat la 1-1.02 bar si scotea in jur de 260 cp). Cu harta asta nu am nici un test dyno, si asa cum am spus in trecut, din pacate, in Romania, eu nu mai calc la nici o testare. Din ce zic americanii, maxim ce poti scoate din td04L-13T, e in jur de 275 whp (deci vreo 340 la motor), asta daca folosesti injectie de apa si metanol. In rest, marea majoritatea o duc la maxim 300 cp la motor (mie pe simularea dyno de la cobb mi-a dat 312 cp la motor) la o functionare relativ sigura. Eu caut sa imi setez masina cum o simt eu mai bine, si cum imi place, si putin ma intereseaza cifrele. La momentul actual, cu aceasta harta, masina e mult mai fasneata si asa cum am spus trage liniar. Surpinzator e ca s-a imbunatatit si consumul (cel putin acum am in jur de 160-170 km cu o treime de rezervor....o sa va tin la curent cand termin rezervorul sa vedem daca am reusit sa bat recordul de 350 km cu un plin :) ).
In orice caz, sunt suprins sa vad ca in Romania, nu este folosita injectia de apa, mai ales pentru valori ale boostului de peste 1.5-2 bari, iar apoi lumea se mira ca le bubuie motorul.
Seara placuta.

concrion

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #23 on: March 19, 2013, 21:31:59 PM »
Inca ceva....Mihai, la cutia manuala, graficele nu vor fi la fel cu ce vezi la mine. Tu vei avea alte curbe.....insa, cu o setare corespunzatoare, vei putea aplatiza pe o distanta cat mai mare (pe grafic) curba de cuplu, astfel incat sa ai o masina puternica care sa traga liniar......ca doar cuplu te trage/impinge, si nu caiii ;)

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #24 on: March 21, 2013, 08:57:38 AM »


Subaru Impreza WRX 2001

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #25 on: March 21, 2013, 12:57:37 PM »
dupa ce am mers cu tine in masina as fi zis ca sigur urca mai mult in boost decat 0,9... trage foarte bine masina...interesant...cat ar fi maximul la stock? 0,7?
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #26 on: March 21, 2013, 13:35:00 PM »
Vad ca standard 13.5 psi  = 0.9 bar
Si nici-o diferenta de boost daca am montat silencer-ul. Dar se simte la putere.
Subaru Impreza WRX 2001

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #27 on: March 21, 2013, 13:36:21 PM »
pai a ta nu are soft Prodrive? e stock de 218 cp?
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #28 on: March 21, 2013, 13:45:18 PM »
Nu stiu. Are cai peste stoc, clar, dar nu stiu daca sunt numai din evacuare si admisie. Injectoarele roz nu sunt..
Pana nu ajung la un dyno...nici n-o sa aflu ce e are sau nu are...
Dar..merge bine si ma bucur de asta.
Subaru Impreza WRX 2001

concrion

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #29 on: March 21, 2013, 21:16:14 PM »
Offf, discutia asta se transforma intr-o chestie tipic barbateasca. Ca si in cazul sculei, nu conteaza doar marimea (boostului), ci sa stii sa il folosesti cum trebuie. Nu stiu de ce se considera boost mare = performanta mare......intrucat singura chestie certa e ca la un boost mare (si prost gestionat de multe ori), sunt si probleme mari. Poate mai important e sa ne intrebam: pentru o motorizare data care este boostul maxim la care avem performante maxime si o functionare sigura, dublata de fiabilitate.
« Last Edit: March 21, 2013, 21:19:59 PM by concrion »

rzw75

  • *
  • 1674
  • ex
Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #30 on: March 21, 2013, 21:17:45 PM »
concrion, care e problema ta?!
ex Impreza '05 Wagon 2,5 RS
ex Forester 2,5 XT
ex Outback 2,5
ex Impreza 2,5 WRX

:) Speed Triple 1050 R

concrion

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #31 on: March 21, 2013, 21:34:30 PM »
pai ziceai ca ti-a placut cum se misca masina lui varux si apoi erai dezamagit/surprins de boostul mic.......oamenii mai putini informati, cand se uita pe aici raman cu ideea ca e bun un boost mare....se duc la tuning, le zic alora: baga mult frate, sa ii dublam boostul (ca deh, fasaie si mai bine) ca sa am masina racheta.......tunerii, ca sa ii arate bizonului si cifre cu multi cai pe hartie, forteaza motorul la maxim....care apoi bubuie si bizonul ramane fara jucarie.
Concluzia e una singura: la masinile stock, pe aceeasi motorizare, trebuie sa se faca cam acelasi boost (asta daca nu sunt problemele mecanice) iar la cele tunate, nu are importanta si nu este relevanta comparatia, intrucat majoritatea au harti particularizate functie de modificarile mecanice. In cel mai rau caz, sa puna toti cei cu masini tunate graficele cu putere si cuplu versus boost, sa vedem care tuner stie sa scoata mai mult cu mai putina presiune....si poate asta ajuta pe cei interesati.
Cam asta e, in rest nu am nici o problema, doar o curiozitate (si nu la rzw, ci la admini)........sunt si membri activi de sex feminin pe forumul asta ? Sau suntem doar astia 15-25 de masculi activi care ne agitam pe aici, si acum ne masuram.......boostul  ?

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #32 on: March 21, 2013, 21:41:40 PM »
si un motor stoc poate sa tina boost ridicat, conteaza cum ai zi managmentul din ecu si sa ai suporting mods care sa sustina acel boost, sa ai si destula benzina, o evacuare cu diametru mai mare sa evacuezi totul repede, intercooler care sa iti poate racii si volumul suplimentar dat de boost, etc. la sf zilei conteaza f mult si cat de bun e softistul, eu merg de 3 ani cu 1.5 constant si 1.8 overboost cu 530nm la motor pe ej207 stoc cu vf35 housing p15 si totul este in regula mecanic
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

concrion

Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #33 on: March 21, 2013, 21:48:43 PM »
Tom, mergi pana la capat si spune ca mergi de atatia ani cu soft facut de Okan........unde e Sebi sa ne vada si iar sa se isterizeze ca avem noi ceva cu Racing Code ? E cineva pe aici cu soft de la alti tuneri care sa fie multumit si cu motor intreg dupa cativa ani de functionare ? Daca da, aratati-ne boostul sa vedem cat de mare e........si stati calmi ca nu o sa va acuze nimeni de exhibitionism

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Sa va vedem boost-ul maxim
« Reply #34 on: March 21, 2013, 21:55:30 PM »
da eu am soft la Okan de 3 ani de zile, iar omul a stat cu mine si l-a facut exact cum mi-am dorit eu, am pierdut o zi intreaga de dimineata pana seara pentru a ma satisface, am vrut spool cat mai bun fara presiune prea mare pe biele jos, egt in limite decente, un sistem de boost gradat pe revenire alte prostii marunte care eu am vrut sa le am pentru ca am considerat ca asa ar trebui sa mearga o masina ok, pe de alta parte nu am vrut flat foot shifting, sau als sau launch control... acum fiecare cu nebuniile lui dar eu am fost multumit de ce mi-a facut omul si sunt foarte multumit de produsul final, acum sa vedem luna viitoare ca mi-am luat luna asta cateva piese pe la motor ca nu m-am putut abtine si va trebui sa mai umblam un picut la soft sa vedem ce o sa iasa, dar ca principiu acum s-ar putea sa mai coboram putin boostul pentru ca ne permit modificarile noi :D
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!