schimbare 2 sau 4 gume
Subaru club Romania

schimbare 2 sau 4 gume

schimbare 2 sau 4 gume
« on: January 07, 2013, 13:25:43 PM »
Din cate stiu la 4x4 e recomandat sa se schimbe toate gumele o data. Stie cineva din experienta daca se pot schimba doar 2, pe o punte de exemplu si fara repercusiuni?
Forester my09 4Q

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: schimbare 2 sau 4 gume
« Reply #1 on: January 07, 2013, 14:27:21 PM »
La 4x4 permanent trebuie ca toate rotile sa aiba aceiasi parametri.
La cele cu posibilitatea decuplarii unei punti poti sa folosesti perechi cu uzura diferita fata/spate.
Un tip zgarcit a folosit la un X3 anvelope diferite pe spate si pe urma a fost nevoit sa vanda masina ieftin deoarece trebuia sa schimbe diferentialul central.

Cred ca 4 anvelope sunt mai ieftine decat un diferential+manopera.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Mihai.impreza

  • 733
  • Subaru impreza 1.6 TS
Răspuns: schimbare 2 sau 4 gume
« Reply #2 on: January 07, 2013, 14:51:59 PM »
Eu stiu ca trebuie sa fie de aceleas dimensiuni toate 4 la 4x4.....eu cand am luat masina avea pe fata 225/45/17 si pe spate 235/45/17 imediat am schimbat 2 cauciucuri, deci important este sa ai aceleas dimensiuni nu cred ca este vorba si de uzura !!!!
Nu stii - te invat, nu poti - te ajut, nu vrei - TE OBLIG! :)))

Răspuns: schimbare 2 sau 4 gume
« Reply #3 on: January 07, 2013, 15:33:50 PM »
Ok, e clar. Mi-ati confirmat si voi ceea ce banuiam, ca e posibil sa se duca diferentialul.
Forester my09 4Q

celalalt

Răspuns: schimbare 2 sau 4 gume
« Reply #4 on: January 07, 2013, 16:02:22 PM »
Conteaza uzura pe punti.Automat daca unu e mai uzat e mai usor...Dar am auzit pareri cum ca pot fi diferite pe punti dimensiunile,sau marca?! nu mai stiu.Cel mai sigur mergi pe aceeasi marca,dimensiune si uzuri asemanatoare daca nu sunt noi.

Răspuns: schimbare 2 sau 4 gume
« Reply #5 on: January 07, 2013, 17:47:49 PM »
Acuma daca stau sa imi amintesc ce am invatat o data demult la facultate - ca rolul diferentialului e sa preia diferentele dintre traiectoriile descrise de cele doua roti de pe o punte si sa permita virajul, ca masina nu e tren sa ia curba prin aplecare si diferenta de traseu parcursa din rotile unei punti sa se traduca in raza diferita a rotilor - cand trenul se apleaca rotile au un profil usor conic si asa se permite virarea- ma gandesc ca as putea de exemplu folosi roata de rezerva pe o punte in combinatie cu o roata de aceleasi dimensiuni dar uzata. Dar teoria e teorie si banii dati pe masina nu imi prea permit sa demonstrez teoriile...
Forester my09 4Q

Răspuns: schimbare 2 sau 4 gume
« Reply #6 on: January 07, 2013, 20:25:24 PM »
Teoria este corecta dar nu se recomanda acea utilizare in regim permanent. 
Daca inaltimea anvelopelor montate pe masina pastreaza aceeasi valoare sau foarte, foarte apropiata poti pune doua cate doua.
Perfect ar fi sa schimbi 4 dar daca esti atent la dimensiuni(poti jongla putin si din presiune, cele vechi putin mai umflate...) ai sanse sa pui doar doua.
Cele noi le pui pentea cu masa mai mare pe ea de obicei fata si cele vechi pe spate dar putin mai umflate decat recomandarea uzuala.
« Last Edit: January 07, 2013, 20:27:03 PM by sebastian »