Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
Subaru club Romania

Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata

vali 07

Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« on: January 15, 2013, 18:06:22 PM »
In 2011 am devenit proprietar de subaru forester diesel....super incantat....asta pana la prima zapada:(. dupa prima zapada m-am trezit cu zgomot in podea...am fost la reprezentata din bucuresti (policolor)..au dat ceva kg de zapada inghetata de la toba de mijloc cat si de la transmisie ( cu toate ca exista un scut. am apucat si iarna asta sa merg cu ea prin zapada din bucuresti (prima ninsoare) am fost din nou la reprezentatnta:)))))...am primit sfatul ca daca mai merg prin zapada sa ma opresc la un service ca sa dau zapada inghetata jos ..asta ca sa nu mai aud zgomote in podea.:))))   super tare....atunci am inteles ca este o masina doar de uscat ..nu de zapada.  nu sunt taietor de lemne sau vanator ca sa merg pe munte cu masina...dar foarte jenant sa primesc sfatul asta.
CAUZA...din cauza anvelopelor de iarna..la viraje arunca zapada pe toba din mijl cat si la cardan (peste scutul aferent...recunosc ..sunt mai sportiv la volan:))...A MAI PATIT CINEVA ASA CEVA.....daca da...exista o rezolvare?
multumesc anticipat pt ajutor:)
« Last Edit: February 09, 2013, 19:27:14 PM by vali 07 »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13902
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #1 on: January 15, 2013, 18:12:36 PM »
Salut si bun venit! Am mutat subiectul la discutii despre Forester. Initial l-ai deschis la prezentarea membrilor si a masinilor lor. Iti recomand sa navighezi prin forum pentru a te familiariza cu sectiunile, iti sugerez sa folosesti functia "cauta" inainte de a deschide un subiect nou in cazul in care ai o problema. Este posibil ca si altii sa se fi lovit de acelasi lucru.

In cazul de fata nu cred ca a mai patit-o cineva.

Solutia mea: Spalatorie cu apa calda. Vezi ca au la OMV spalatorie manuala cu 5 lei 3 minute, apa la 60 grade celsius. Ar trebui sa fie suficient pentru a topi gheata.

Pateo

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #2 on: January 15, 2013, 20:04:18 PM »
Azi am citit o stire cu o baba care a mers 1450km in loc de 150km si cica se lua dupa GPS.
Clar ca e o facatura!
Ai mai avut masini?
Unde parchezi masina?
Pe unde mergi cu ea?
Pune si tu o poza cu masina ta
Au acceptat cei de la service sa-ti dea zapada jos?
Zapada de pe masina ta la cate grade crezi ca se topeste?
Sarea de pe sosele nu te ajuta?
Te-ai gandit sa-ti duci masina intr-o parcare acoperita (un mol ceva) si sa o lasi acolo vreo 2-3 ore, poate se rezolva!
Am mers anul asta pe zapada si la -20C si crede-ma E IMPECABILA masina.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #3 on: January 15, 2013, 23:44:02 PM »
Esti rau, B!
Am auzit io din surse sigure ca astea, dubaru, asa fac! E o marca obscura facuta de niste galbejiti apatrizi.
Bine ca nu m-a pus draq sa imi iau si io una!
Da lasa ca am avut Logan si Ford, si o sa le caut io forumurile sa le fac masinile de kkt pe acolo!

Btw, la modelul asta, dubaru, or avea lumina in torpedou?
Btw (take2), la SMT acolo, cine o fi acceptat si cum o fi executat tehnologic operatiunea de deszapezire scuturoasa (recte a scuturilor)? Daca il prind pe Vasile o sa il intreb cum se face in caz ca patesc si io asa ceva.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Solon

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #4 on: January 16, 2013, 12:53:08 PM »
Va luati degeaba de el. Am primit si eu aceeasi explicatie zilele trecute. Nu m-a convins ca oricum era pe langa subiect, dar am retinut-o. Si mai am una cu niste amortizoare, primita tot zilele trecute, dar daca v-o zic aruncati cu oua in mine.

celalalt

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #5 on: January 16, 2013, 12:56:29 PM »
Mah,da chiar...ce ati sarit pe om asa?Stiti ceva despre el cum ca ar face misto de marca?
Spune ne ce ai patit cu amortizoarele ca si eu am fost patit.Pana nu am facut galci nu mi le au schimbat...

Pateo

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #6 on: January 16, 2013, 13:46:48 PM »
Va luati degeaba de el. Am primit si eu aceeasi explicatie zilele trecute. Nu m-a convins ca oricum era pe langa subiect, dar am retinut-o. Si mai am una cu niste amortizoare, primita tot zilele trecute, dar daca v-o zic aruncati cu oua in mine.

Daca imi spui ca tie iti trepideaza amortizoarele de la zapada dezghetata da, arunc.
Dau masina degeaba si imi iau una de iarna-vara (cu bec in torpedou  :)) si butoane incalzite
Hai spune-ne pb ta dar fi serios te rog

Solon

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #7 on: January 16, 2013, 15:28:27 PM »
N-ai inteles. Nu-mi trepideaza nimic la masina, cu atat mai putin amortizoarele. Dar ce zicea colegu' cu zapada la cardan mi-a fost servita si mie.
Aia cu amortizoarele era alta discutie.
Iar aia cu becul.... cam au facut toti misto de mine. Aia e, dupa 3 ani iti mai trece din oftica. :D

Pateo

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #8 on: January 28, 2013, 15:21:27 PM »
Revin cu scuzele de rigoare pentru cel care a initiat discutia

Azi dimineata m-am dus pana la Ploiesti pe autostrada plina cu zapada si am mers moderat 100-80 km/h.
La intoarcere dupa 2-3 ore, zapada s-a topit partial si i-am dat viteza vreo 140-150 km/h dar...Trepideaza de am crezut ca am facut pana.
Dupa 30 km spre finalul autostrazii au mai scazut trepidatiile, semn ca s-a mai topit zapada
Concluzia: da trepideaza dar deranjant e peste 100 km/h mai ales in volan iar zgomotul nu e foarte deranjant.

vali 07

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #9 on: February 09, 2013, 19:30:38 PM »
scuze pentru amicul care citeste si scrie f corect...am reparat greseala  SUBARU FORESTER...sigur ai o privire inteligenta si te agati de orice :)...nu am avut ce sa fac si am deschis discutia asta ...asta este!!!!  am utat pt ceva timp numele ...foreste ...predestinat de altfel...toate cele bune pe foruM!!!!
MERSI PATEO!!!! 
« Last Edit: February 09, 2013, 19:38:01 PM by vali 07 »

florian

  • 45
  • SUBARU !
Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #10 on: February 28, 2013, 21:11:13 PM »
si eu am avut problema cu ...gheata intre motor si scut...si nu a cazut...decat la un service !

celalalt

Răspuns: Problema subaru forester 2011 - trepidatii zapada inghetata
« Reply #11 on: February 28, 2013, 21:55:43 PM »
Si uite asa au sarit hienele pe bietul om si l aunluat la bascalie....Era o vb cu cerceteaza.....sau nu....uarevar.