Tuning IT :)
Subaru club Romania

Tuning IT :)

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Tuning IT :)
« on: February 05, 2013, 00:25:14 AM »
Monster IT - Core i7 on steroids

Poate pentru unii dintre voi, care se pricep si la altfel de hardware, e interesant ce am asamblat aici:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/L9PaCUv434TDQEVb6Qw9LWC5rq0oIOwAHlMj6Uw5DYI?feat=directlink





Intel Core i7 3770K (overclocking enabled)
Cooler hibrid (fluid cu radiator)
Intel MB Z77 Extreme (Intel DZ77GA-70K)
32 GB RAM (4 x 8GB) Kingston 1600 MHz HyperX
SSD Kingston HyperX 240 GB
2 x 2 TB Seagate Enterprise SATA in RAID 1
BluRay Writer
Case Antec P280 + Sursa Antec 850W modulara

Placa video PNY Quadro 4000 2GB DDR5 256-bit


Momentan e instalata cu o placa GTX570 de la Asus din ratiuni de test, pana vine placa PNY Quadro comandata.
« Last Edit: February 05, 2013, 00:36:09 AM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Fab

  • 794
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #1 on: February 05, 2013, 00:43:10 AM »
Ceva wire management nu ar strica.  :P :P

La ce va fi folosit PC-ul?

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #2 on: February 05, 2013, 00:47:00 AM »
Hardul ala SSD nu este bun pt configuratia actuala.
Nu mi-l dai mie? ;D

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #3 on: February 05, 2013, 09:01:52 AM »
onest setup , eu ma bucur de :

i5 3570@ 3.4
16gb ddr3 @1600 cl9 hyper x genesis
1tb sata3 @7200 seagate
radeon hd6870
puse pe un asrock b75 pro3
cu ocz extreme @500
intr-o segotep

o sa arunc si o poza mai tarziu :)
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #4 on: February 05, 2013, 12:11:47 PM »
Se vrea statie grafica pentru unul dintre clientii mei.
Cable management are dupa cum se poate observa, unele elemente vor fi matisate in final. Cele doua furtune de racire infipte in radiator raman asa cum sunt.
Problema cu firul de alimentare cpu ramane pentru ca sursa este exact in capatul opus conectorului de pe placa si nu am cum sa portez cablul. Daca faceam sistemul pentru expozitie, ii faceam un cablu custom, mai lung.

O configuratie aproape identica (MB + CPU + 16GB RAM + SSD) va fi urmatorul meu sistem de lucru. O sa postez poze si cu el cand incep sa il fac, zilele urmatoare.
In teste, sistemul de mai sus este sub dual Xeon si are un index WEI de 7.6 (intre care 8.0 CPU si RAM, 7.6 placa video, asta fiind cel mai slab element din test, care de altfel da si nota finala)

Ca sa incing procesorul, i-am dat 18 instante de compresie winrar (2 GB). :) Racirea este cu 12 grade Celsius mai buna decat cooler stock, in aceleasi conditii. Plus ca este SuperSilent!!!
Sper ca viitorul proprietar sa fie multumit de el.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #5 on: February 05, 2013, 12:18:37 PM »
@ tarOM: stiu ca nu e bun, trebuiau doo in RAID 0 :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #6 on: February 05, 2013, 12:34:35 PM »
smecher, cam in ce temp sta procul?
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #7 on: February 05, 2013, 12:46:42 PM »
smecher, cam in ce temp sta procul?
in jur de 35 grade in idle. in full load sare de 65. In aplicatia aia de la Intel de monitorizare MB, e pe verde pana in 60, adica teoretic abia a intrat pe galben in full load.
Coolerul vine cu un ventilator pe una din fete si a fost suplimentat cu al doilea ventilator pe fata cealalta. "Sandwitch"-ul asta are si redundanta la ventilare si eficienta crescuta.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #8 on: February 05, 2013, 12:56:08 PM »
aha bun, intrebam ca eram curios eu folosesc un noctua cooler am uitat sa zic si sunt mega multumit la ce il fol eu adica ma incadrez cam in aceleasi temp in idle si load, monitorizez cu cpuid hwmonitor si mai mult de 71 cred per pachet nu am vazut vreodata, eram curios cat de mare e diferenta la lichid
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #9 on: February 05, 2013, 13:05:10 PM »
Cumva Noctua NH-D14 ? Ala se zice ca e cel mai jmeker cooler de serie. ;)
Mie imi convine orice scade temperatura cu mai mult de 7-8 grade fata de stock. Astea hibride erau preferate pantru silentiozitate, insa in ultimii ani, cu ventilatoare de 12 pe heatpipe-uri marite se obtin performante mari cu turatii scazute (<800 rpm). Downside-ul este dimensiunea care tinde sa fie .... mare!

Eu de aia prefer hibridele: sunt mai mici. Am comandat deja 2 buc Intel RTS2011LC dintre care unul il voi folosi pe i7-3770K.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #10 on: February 05, 2013, 13:07:02 PM »
da nh-d14, e stupid de mare da isi face treaba la ce am eu nevoie, oricum citisem pe undeva ca si pasta de la austrieci e destul de premiata
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Fab

  • 794
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #11 on: February 05, 2013, 14:19:08 PM »
Se vrea statie grafica pentru unul dintre clientii mei.
Cable management are dupa cum se poate observa, unele elemente vor fi matisate in final. Cele doua furtune de racire infipte in radiator raman asa cum sunt.
Problema cu firul de alimentare cpu ramane pentru ca sursa este exact in capatul opus conectorului de pe placa si nu am cum sa portez cablul. Daca faceam sistemul pentru expozitie, ii faceam un cablu custom, mai lung.

O configuratie aproape identica (MB + CPU + 16GB RAM + SSD) va fi urmatorul meu sistem de lucru. O sa postez poze si cu el cand incep sa il fac, zilele urmatoare.
In teste, sistemul de mai sus este sub dual Xeon si are un index WEI de 7.6 (intre care 8.0 CPU si RAM, 7.6 placa video, asta fiind cel mai slab element din test, care de altfel da si nota finala)

Ca sa incing procesorul, i-am dat 18 instante de compresie winrar (2 GB). :) Racirea este cu 12 grade Celsius mai buna decat cooler stock, in aceleasi conditii. Plus ca este SuperSilent!!!
Sper ca viitorul proprietar sa fie multumit de el.
Cable management inseamna sa ascunzi firele cat mai mult posibil, nu sa le prinzi cu 2 "soricei" si gata. Se vede si in poza ca Antec-ul P280 are gura de aerisire pentru sursa+filtru, deci sursa trebuia pusa cu ventilatorul in jos, astfel cablul de alimentare pentru CPU venea prin spatele placii de baza, la fel si cu alimentarea la placa video.
Sistemul este potent si este pacat de componente sa nu aranjezi matele alea pe acolo.

Ca sa incingi procesorul poti folosi Linx sau Prime95. La ce frecventa l-ai dus si ce voltaj ai folosit?

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #12 on: February 05, 2013, 15:28:37 PM »
Fab, nu e prima data cand tu ai obiectii critice, putin spre deloc constructive cu privire la orice si cum esti atat de expert in toate domeniile in care se posteaza, te informez si pe aceasta cale ca gresesti, iar daca asta o sa se intample in continuare, eu unul nu o sa continuu cu tine discutii contradictorii fara nici o noima.
Legat de ce ai scris:
- pe spatele sursei este scris ANTEC cu litere in relief. Cum ar fi sa le rastorn si sa se vada scrisul pe dos de la exteriorul carcasei?
- cablurile sunt trase prin spate, ce vezi tu acolo sunt cele care nu au lungimea necesara sa le pot porta si ar fi trebuit sa apelez la prelungirea lor (alimentare CPU, PCI-E). Nu e cazul pentru echipamentul de fata.
- sursa are conectori modulari, adica pot sa ii pun sau nu si se intind pe intreaga fata interna a sursei. Nu inteleg prea bine ce ai vrut sa spui cu reducerea distantei daca intorci sursa invers.

Oh, si multumesc ca m-ai informat ce inseamna cable management! Esti foarte amabil.
Imi permit o sugestie: pune tu o poza cu ce ai asamblat sa ne dovedesti maiestria-ti!
De fapt, asta e si ideea generala a postului.

Cat despre detalii de overclock, ti-as raspunde dar as vrea totusi sa evit raspunsuri ca cel al tau de mai sus!
« Last Edit: February 05, 2013, 15:49:42 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Fab

  • 794
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #13 on: February 05, 2013, 15:50:11 PM »
Daca nu as stii ce vorbesc, nu m-as baga in discutie si in cazul asta imi cer scuze ca nu am avut reactia dorita de tine, "wow, ce sistem". Eu ti-am dat niste sfaturi pe care poti sa le urmezi sau nu, dar faptul ca te deranjeaza nu prea e bine...
Scrisul nu va fi invers daca o sa intorci sursa cu ventilatorul in jos, incearca asta si ai sa vezi ca nu e cum zici tu. ;)
Sursa are cablul de alimentare la CPU 2x4pini conectat permanent si cu sursa pusa cu ventilatorul in sus locul de unde ies cablurile este spre exterior. Cu sursa pusa invers, automat cablurile vor iesi spre interior si cablul de 2x4pini este suficient de lung sa-l tragi prin spatele placii de baza in modul asta.

Ai facut un topic despre PC-uri, cu subiectul principal PC-ul asamblat de tine, mi se pare normal sa dai detalii despre el cand te intreaba cineva. Altfel de ce l-ai mai prezentat?

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #14 on: February 05, 2013, 16:00:43 PM »
Daca nu as stii ce vorbesc, nu m-as baga in discutie si in cazul asta imi cer scuze ca nu am avut reactia dorita de tine, "wow, ce sistem". Eu ti-am dat niste sfaturi pe care poti sa le urmezi sau nu, dar faptul ca te deranjeaza nu prea e bine...
Scrisul nu va fi invers daca o sa intorci sursa cu ventilatorul in jos, incearca asta si ai sa vezi ca nu e cum zici tu. ;)
[...]

Ai facut un topic despre PC-uri, cu subiectul principal PC-ul asamblat de tine, mi se pare normal sa dai detalii despre el cand te intreaba cineva. Altfel de ce l-ai mai prezentat?

1. nu e scopul meu sa provoc exclamatii, nu e nici cel mai puternic, nici singurul vazut vreodata. NU este un sistem facut pentru expozitie, iar exigenta ta e inutila.
2. uita-te inca o data in poza si o sa vezi scrisul de pe fata interna. Daca intorci sursa cu ventilatorul in jos, scrisul va trece in spatele carcasei si ... se va inversa, respectiv va fi si el pe dos, nu?? Eh, acum inchipuie-ti ca scrisul in relief despre care vorbeam este la fel cu ala, doar ca pe spate, pe partea care nu se vede, din stanga. Si DA, e un altul decat ala care se vede direct si e in relief, cu litere volumetrice metalice. Ce s-ar intampla daca am intoarce sursa cu fata in jos??? Exact! ... s-ar intoarce si scrisul in relief! Tare, nu? WOW!...
3. sa-l fac de ras, da-l dreaq!...

... ah, si inca ceva ... nici chiar cum zici tu, cablurile alea doua nu ar ajunge prin spate, iar loc intre placa de baza si carcasa, in josul acesteia, nu e, ca sa il trec pe acolo. Se poate face cu flexoterapie, dar asta nu a fost nici un moment intentia mea.  
Si totusi, nu ne prezinti ceva facut de tine? Poate asa te cred ca stii ce vorbesti, ca pana acum nu m-ai convins.
« Last Edit: February 05, 2013, 17:20:08 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Fab

  • 794
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #15 on: February 05, 2013, 17:19:31 PM »


Ideea mea de la bun inceput a fost sa imbunatatesti PC-ul asamblat de tine, pentru ca se poate asta, dar daca te ataci doar din atat, eu aici inchei. Acum am citit ca tu vorbesti de spatele carcasei, fapt ce mi se pare absurd. Cine sta sa se uite in spate? Mai degraba te uiti in interior decat in spate...

Configuratia I:

Intel Core i5 2500K @ 4.6GHZ
Corsair H50
Gigabyte P67A-UD4
Gigabyte GTX570
8GB RAM Samsung 30nm @ 2133MHZ
SSD Patriot Pyro 60GB
1 TB WD Blue
Antec 902 + Sirtec High Power Absolute 1000W

Configuratia II:


Intel Core i5 3570K @ 4.2GHZ
Zerotherm FZ120
MSI Z68A-GD65
Gigabyte 7970SOC
8GB RAM Kingmax @ 1600Mhz
SSD Corsair Force F60
3 TB Seagate
Recom Powerstation Evo + Seasonic 850 M12D

O sa revin cu poze.


In trecut PC-ul meu arata cam asa:


Custom loop de W/C format din pompa Laing DDC Ultra, radiator 360mm cu 6 ventilatoare in push/pull, waterblock EK Supreme-LT, furtun Tygon 13/10mm. Am inceput cu i7 920 D0 pe un Gigabyte X58A-UD7 si am continuat cu i7 980X pe aceeasi placa. Apoi am trecut la o placa de baza EVGA Classified 3XSLI, aveam ceva planuri de OC ceva mai "mari". Insa am luat teapa cu placa de baza (placa de retea nu mergea si ceva pini indoiti care nu afectau functionalitatea procesorului, insa nu am ramas cu ea). Din momentul ala am spus "stop" si am trecut inapoi la i7 920 si X58A-UD7. Diferenta a fost redirectionata catre alt domeniu (audio hi-fi), domeniu la care am spus "stop" de curand deoarece sumele investite devin ridicole. Placile video schimbate au fost: ATI 5870 Asus, Nvidia GTX 470 Asus, Nvidia GTX480 Gigabyte.
« Last Edit: February 05, 2013, 17:25:30 PM by Fab »

celalalt

Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #16 on: February 05, 2013, 17:29:34 PM »
Ce oameni....faceti ce faceti si va raniti orgoliile

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #17 on: February 05, 2013, 17:31:40 PM »
Bravo! arata foarte frumos! Asta era ideea. Daca incepeai cu asta si nu te grabeai sa dai "sfaturi", te credeam pe cuvant.

Din pacate cu sistemul asta nu o sa pot sa ti-l arat cum era la final deoarece l-am terminat, inchis si livrat. Cablurile le-am mai cosmetizat nitel cu niste banda din aia de matisare, insa ca efect general, le-am lasat pe dupa placa video.
NU e statie de gaming, asa ca nu are luminite. Eu oricum nu sunt fan luminite si ventilatoare iluminate. Singura mea pretentie este sa poata cand "ii dau in gura".

Revenind: din poza postata, nu se vede bine daca scrisul e intors, desi eu zic ca asa e.
Uite-l:


Misteaux efectele luminoase. La urmatoarea statie asamblata, poate ii pun si eu ceva luminite daca o fi de gaming. Felicitari! :)
« Last Edit: February 05, 2013, 17:50:30 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Fab

  • 794
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #18 on: February 05, 2013, 17:51:52 PM »
Lichidul era reactiv la UV.

In ultimul timp nu ma mai intereseaza atat de mult domeniul. Acum nu mai am luminite, decat ledurile de la ventilatoare care nu mai sunt albastre, le-am schimbat cu unele portocalii.

Fab

  • 794
Răspuns: Tuning IT :)
« Reply #19 on: February 05, 2013, 18:03:36 PM »
Configuratia I: