Coltul conceptelor Subaru - posibil Impreza 2012
Subaru club Romania

Coltul conceptelor Subaru - posibil Impreza 2012

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Coltul conceptelor Subaru - posibil Impreza 2012
« on: June 18, 2010, 09:40:17 AM »
Desi am spus concept Subaru, opera de mai jos nu apartine companiei nipone. Este un concept realizat de o casa de design italiana numita Beestudio. Se stie ca fanii Subaru si-au dorit mereu un coupe sportiv, dar nu putem spune ca ne incanta prea tare acest concept. Cel putin din punct de vedere vizual. Totul este gresit! Unde este priza mare de aer de pe capota? Unde este eleronul derivat din WRC?

La partea tehnica, cei de la Beestudio, s-au gandit sa foloseasca platforma sedanului... intoarsa. Astfel, motorul unui STI ar urma sa fie amplasat in spate si masina ar gazdui doar doua persoane. Ar putea fi folosit si un sasiu mai usor pentru performante imbunatatite.

Am putea spune ca italienii au vrut sa insufle masinilor japoneze putina carisma, pasiune, dar nu prea le-a iesit de aceasta data si mai bine asteptam raspunsul celor de la Subaru pentru Toyota FT-86.



via carscoop.blogspot.com
« Last Edit: February 08, 2011, 19:55:03 PM by MihaiFlorescu »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Un nou concept Subaru - Impreza Berlinetta
« Reply #1 on: September 05, 2010, 19:25:36 PM »
Inca o versiune a Imprezei in viziunea unui angajat Italdesign.




MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Un nou concept Subaru. Impreza in viziunea italienilor
« Reply #2 on: September 10, 2010, 16:23:27 PM »
Concepte, concepte, dar Subaru chiar vrea sa schimbe designul Imprezei asa cum a facut-o si pana acum din doi in doi ani. Schimbarea radicala este asteptata in 2012.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Ipoteze: Impreza WRX 2013
« Reply #3 on: October 25, 2010, 13:47:23 PM »
De aceasta data de la insideline.com







Imi vine sa vomit  >:( O tentativa de photoshop esuata

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #4 on: November 16, 2010, 10:10:14 AM »
In aceasta luna Subaru va dezvalui un nou concept la salonul auto de la Los Angeles. Se pare ca acest prototip prefigureaza viitorul model Impreza asteptat sa apara cel mai devreme in 2012.


MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Impreza concept design
« Reply #5 on: November 18, 2010, 10:10:53 AM »
 ??? ??? ???

















tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #6 on: November 18, 2010, 10:12:59 AM »
Mama cum arata e NO COMMENT

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #7 on: November 18, 2010, 10:20:55 AM »
E prea futurist parca. Vad niste linii agresive care imi plac, dar nu imi inspira agilitate. Pare o masina mare si grea. E incaltata cu jante de 19" ca sa para bine proportionata. Arata ca un cruiser nu ca o masina de atacat curbele. Sper sa o mai micsoreze din toate punctele de vedere cu cel putin 2 numere (adica sa arate cum arata acum dar incaltata cu jante de 17"), dar daca fac si din Impreza un target pentru piata din SUA cum au facut cu Legacy, s-ar putea sa asistam moartea constructorului pe continentul European.

Oricum e un concept design si vor doar pareri in urma carora decid ce pastreaza si ce nu.

Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #8 on: November 18, 2010, 10:22:36 AM »
Cocoasa, unde e cocoasa?  ???

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #9 on: November 18, 2010, 10:28:40 AM »


Din poza de mai sus nu pare o masina inalta, dar geamurile mici cu portierele inalte o fac sa para asa.

Sub capota se afla un 2.0 cuplat la o cutie CVT. Nu avea rost sa puna un turbo pentru ca oricum nu poate fi condusa.


Sorry

Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #10 on: November 18, 2010, 16:01:29 PM »
Spatele arata mai bine decat la Impreza 2008 (nu ca ar fi prea greu).

celalalt

Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #11 on: November 18, 2010, 16:39:34 PM »
sa-mi fie cu iertare....dar ce fata de mitsubusu are....nu ca ar fi ceva rau in asta,dar totusi

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #12 on: November 18, 2010, 16:46:35 PM »


Eu l-as asemana mai mult cu Chevrolet Volt.

celalalt

Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #13 on: November 18, 2010, 17:01:39 PM »
cand a aparut impreza asta cea noua,prima mea reactie a fost ca s-a coreienizat si prima masina care mi-a venit in minte,ca asemanare,a fost chevrolet cred ca lacetti.E tot hachback oricum.In curand se va termina si inspiratia designerilor de masini.cat si ce sa mai inventeze.Poate cu timpul,aici pe forum o sa vorbim de ce a fost.
exact ca pensionarii la 3-4 ani de la revolutie.Inainte era mai bine.... ;D

Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #14 on: November 18, 2010, 18:17:51 PM »
Diferenta este ca inainte, chiar era mai bine. Vbim de Subaru Impreza evident.
Cateva concepte neoficiale care ar fi iesit bine in realitate :





Pe asta, ultima, daca ar fi facut-o, pe platforma cu motor 2.0 si 300 de caluti, ar fi fost un succes enorm.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #15 on: November 18, 2010, 19:44:22 PM »
Acum mi-a picat fisa ca noile WRX si STi nu se mai numesc Impreza. Este posibil ca acest concept sa prefigureze viitorul Impreza adresat publicului larg, un model de clasa compacta cu multe gadgeturi si atractiv pentru cei care in mod normal s-ar uita la BMW, Audi si alte marci premium, in timp ce modelele WRX/STi sa fie mult diferite si sa se adreseze fanilor marcii si doritorilor de performanta.

Răspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #16 on: November 19, 2010, 00:32:48 AM »
Numele Impreza trebuie sa rasune din start WRX si STI! :D
Nu mi-as dori sa ajung intr-un viitor in care sa avem Daihatsu Materia, au pardon Subaru Justy WRX STI

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #17 on: November 19, 2010, 10:15:13 AM »





MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Coltul conceptelor Subaru
« Reply #18 on: November 25, 2010, 12:32:34 PM »
New statements:

Subaru’s chief designer, Osamu Namba, said the project’s goal had been to “provide the future design direction for the brand”.

Namba said: “Even though it has the name ‘Impreza’, it’s meant to express all models.” However, he admitted: “We did have the next generation of Impreza in mind. It’s not a precise guide to the future of this model, but it is indicative of where the Impreza will go.”

The concept is intended to herald more cohesive design at Subaru, according to Namba. “In the past, there has been some inconsistency in the design language. This is really the first attempt to unite the language across the brand.”

As a result, all of Subaru’s forthcoming cars are likely to feature the hexagonal grille treatment and what Namba calls “hawk eye” headlights — and adopt the concept’s lower, wider stance.

Taller, more rugged models, such as the Outback and Tribeca, may have more than one horizontal ‘wing’ motif across the front grille. Namba added that the concept’s new cues had “nothing to do with the WRX/STi design language”.


Thank you! Thank you! Thank you! Thank you! Thank you!


via autocar.co.uk
« Last Edit: November 25, 2010, 12:36:19 PM by MihaiFlorescu »