2005 subaru forester climatizarea automata nu mentine temperatura constanta
Subaru club Romania

2005 subaru forester climatizarea automata nu mentine temperatura constanta

Salutare  tuturor,

Am si eu un Forester 2.0x din 2005.
Am achizitionat-o in 2011 si pana acum sunt foarte incantat de ea.
Sunt insa si cateva mici "chichite" care devin suparatoare prin constanta manifestarii lor:
- problema din subiect: climatizarea automata pur si simplu nu reuseste sa mentina temperatura constanta, indiferent ca este vorba de cald sau rece. Practic ma face sa-mi fie dor de nist comenzi manuale ascultatoare si previzibile.
- troncanitul etrierelor de frana fata pe denivelari scurte. E drept placutele sunt cele originale si mai au aprox. 5 mm (masina are 48.000 km) si sper sa se rezolve (sau macar sa se amelioreze) cu altele noi.
- sunet ca de "frunza in vant" din dreapta fata la peste 100-120 km/h (mai ales cand am ceva vant din fata).

La capitolul "rezolvate" pot trece zgomotul de vant de la geamurile laterale-fata si un scartai suparator pe denivelari al ceasurilor de bord !!!

Astept pareri pentru cele ramase nerezolvate.

Multumesc.
« Last Edit: February 21, 2013, 10:18:07 AM by mishum »

Salutare, pentru climatizare incearca sa aerisesti instalatia de racire...am mai auzit aceasta problema pe undeva pe forum, pentru zgomotul de frunza fa un schimb de filtru aer si polen...am patit si eu.

Numai bine!l

Revin cu o completare la problema din subiect.
Am facut procedura de autodiagnoza a climatizarii, iar la rotirea comutatorului de orientare aer apar urmatoarele semnale:
- orientare catre picioare: ledul clipeste rar
- orintare catre parbriz (dezaburire): ledul clipeste des
In orice alta pozitie, ledul ramane stins.
Din cate am inteles citind aceasta procedura, daca nu ar fi fost nici un defect, ledul ar fi trebuit sa ramana aprins indiferent de pozitia comutatorului de orientare aer.

Am testat si tubul de vacuum in care este montat senzorul de temperatura interioara si produce depresiunea sugerata in instructiuni, respectiv bucata de hartie este atrasa ferm de zona de absorbtie a aerului catre senzorul de temperatura (micul grilaj din zona genunchiului drept).


senzorul de temperatura de pe radiatorul de ac din aeroterma este una din cauze sau panoul de comanda pt clima!