Kit conversie frane brembo - puntea spate
Subaru club Romania

Kit conversie frane brembo - puntea spate

concrion

Kit conversie frane brembo - puntea spate
« on: March 20, 2013, 17:07:07 PM »
Salut,
Pentru cei care nu aveti (posesori de WRX, Forester, etc) dar doriti sistemul de franare brembo de pe sti, aveti aici ceva care rezolva problema montarii etrierilor pe puntea spate: http://www.godspeedbrakes.co.uk/~godspeed/product.php?id_product=92
Astfel se rezolva si dilema de care se tem multi mecanici la aceasta conversie......si astfel dispar si propunerile unora de a schimba toata puntea spate ;)
O zi buna.

P.S. Puteti lua si din US (de la kartboy) un asemenea kit, insa pretul e cam tot pe acolo.
Si cine are nevoie de sistem de franare brembo (etrieri fata spate, 2 seturi de discuri fata si unul pe spate, placute de frana noi) e unul second hand la un vanzator de piese auto (pret 800 eur+TVA, pret foarte bun dupa parerea mea).
« Last Edit: March 26, 2013, 11:43:17 AM by concrion »

celalalt

Răspuns: Kit conversie frane brembo - puntea spate
« Reply #1 on: March 20, 2013, 21:33:00 PM »
Pai e vorba de tamburi...Sunt cei de frana de mana sau mai trebuie rascolit pe site?

concrion

Răspuns: Kit conversie frane brembo - puntea spate
« Reply #2 on: March 24, 2013, 13:23:18 PM »
Salut,
Hai sa spunem lucrurilor pe nume:
1. Ceea ce am recomandat eu este un custom brake shoe, care rezolva problema introducerii discurilor spate de 190 mm (de sti) in locul celor de 170 mm (wrx sau forester) si asigura functionalitatea franei de mana. Se poate achizitiona un kit de la cei mentionati, sau poate fi realizat de mecanici priceputi. Am vrut sa arat ca in ciuda a ceea ce vehiculeaza multi mecanici prost informati sau rau intentionati, sunt solutii simple pentru instalarea unui kit de franare brembo de pe sti, fara a schimba toata partea spate a trenului de rulare ;)
2. Nu fac reclama nimanui ci pur si simplu kitul de frane brembo, plus placute si discuri au un pret foarte bun......comparativ cu ebay sau cu ce se pune la vanzare aici. In afara de asta cine le doreste, le poate vedea, proba, etc...si nu doar sa se uite la poze ;)
« Last Edit: March 26, 2013, 11:42:06 AM by concrion »

concrion

Răspuns: Kit conversie frane brembo - puntea spate
« Reply #3 on: March 26, 2013, 11:31:28 AM »
Salut,
Am hotarat sa elimin mesajele proprii referitoare la discutia mea cu impreza01 de aici, din motive legate de pastrarea unui climat cat mai linistit si a postarii doar a mesajelor legate de aspecte tehnice.
O zi buna.

P.S. Elimin de unde gasesc si referirea la un vanzator anume de piese auto....nu de alta, dar nu am nimic de-a face cu ei.
« Last Edit: March 26, 2013, 11:57:56 AM by concrion »