Tuning Subaru - Prima modificare
Subaru club Romania

Tuning Subaru - Prima modificare

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Tuning Subaru - Prima modificare
« on: June 23, 2010, 12:18:41 PM »
Sunt curios care a fost prima modificare adusa masinilor voastre si cu ce credeti ca ar trebui sa inceapa un nou posesor de Subaru.

La actuala mea masina (non-subaru) am inceput cu un filtru de aer sport biconic de la OMP in primul rand pentru sunet si in al doilea rand pentru un raspuns mai bun al acceleratiei. Asta a fost prima modificare pentru ca a costat si cel mai putin. Apoi au urmat jantele + cauciucuri sport, volanul imbracat in piele perforata, farurile negre, clean look prin eliminarea emblemelor, vopsirea tuturor elementelor de plastic care nu erau in culoarea caroseriei etc. As fi continuat cu niste arcuri sport si o evacuare daca nu doream sa o schimb cu un Subaru. :D

Prima modificare pe care oricine ar trebui sa o faca o constituie rotile. Un set frumos de jante mai mari si daca se poate si mai usoare incaltate cu niste cauciucuri ce ofera aderenta sporita o sa schimbe total aspectul dar si manevrabilitatea... toate in detrimentul consumului si a confortului  ;D

Acum astept povestea voastra...

George

  • 757
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #1 on: June 27, 2010, 16:44:24 PM »
bricolarea e boala grea. toate masinile mele au fost modificare intr-un fel sau altul. de cele mai multe ori spre confort.
cu suby a fost mai simplu. am luat multe piese de-odata si le-am trantit in masina. de atunci masina tot a primit fel de fel de modificari, mai mici sau mai mari.

ca modificari : un posesor de subaru musai trebuie sa-si cumpere pneuri de iarna. chiar daca are un sistem de tractiune integrala asta nu inseamna ca nu are nevoie de niste pneuri adecvate vara / iarna .


Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #2 on: June 27, 2010, 20:18:26 PM »
Salutare, sunt posesorul unui subaru forester 2.5 XT AT, in prima faza intentionez sa-i schimb evacuarea, eventual un filtru de aer si vreau sa stiu daca exista companii care ofera cip tunning pentru subaru? Ma puteti ajuta cu info, eventual o firma care face asa ceva intr-un mod profi?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!

George

  • 757
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #4 on: June 27, 2010, 21:02:35 PM »
eu am soft RacingCode si tot pe ei in recomand.

Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #5 on: June 28, 2010, 23:39:40 PM »
Multumesc mult pentru info....sa auzim de bine!

sabalsis72

  • 109
  • .. Lunatic si tot c spun e un pamflet.. :))
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #6 on: November 09, 2010, 00:43:55 AM »
 :D..Va salut! Am o Impreza de 1.5 , 105 cp...aspirat si stiu k nu pot sa ma astept la cine stie c performante ..de aceea va intreb cum pot sa am si io macar sunetul ala bestial de boxer..se poate ??..dak da cum? c trebuie sa fac(bineinteles fara sa mi iau un STI!! 8))..noroc

Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #7 on: January 10, 2011, 23:20:23 PM »
ca modificari : un posesor de subaru musai trebuie sa-si cumpere pneuri de iarna. chiar daca are un sistem de tractiune integrala asta nu inseamna ca nu are nevoie de niste pneuri adecvate vara / iarna .
Masina: Forester 2.5 XT, MY07
D-astea am. Michelin Pilot Alpin PA2 - 215/55R17.
Da' tot nu's perfecte. Pleaca de oriunde dar cu opritu' e mai greu. Bune pe zapada, 'fleascovita', orice, nu pe soselele noastre...unde se trece cu plugul, fara nici un material antiderapant si ramane-patinoar...batatorit bine.

Asa cum ziceam pe un alt topic...prima modificare va fi un filtru aer K&N. Macar sa-mi fac damblaua si sa vad daca simt ceva.
Probabil ca urmatoarea va fi grila fata (vreau una sport, tip mesh) - ce ma sfatuiti? Catalogul oficial Subaru?
Urmatoarea: mud flaps. M-am saturat de parbriz spate murdar. Poate reusesc sa il pastrez un pic mai curat cu mud flaps. Din nou, ce ma sfatuiti, catalog subaru sau late surse (am vazut unele 'misto', cu logo STI (nu obligatoriu) pe site-uri sin SUA si UK. A pus cineva mud flaps after market?
A treia: presuri all weather, cauciuc neaparat, nu mocheta. Dar customizate nu fits all. Vreo sugestie?i (rimimg.ro nu are ptr Forester 2007 - am luat de la ei tava de portbagaj - e OK, nu perfecta).

In rest...short ram, long ram, etc...mai citesc. Masina o mai folosesc si pe post de family car (am doi copii) asa ca...modific, modifc dar in limitele in care ma lasa nevasta:)

P.S. 123,000 km, 3 ani 4 luni

Scooby

Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #8 on: January 11, 2011, 04:34:34 AM »
prima modificare...cred eu...este in functie de buzunar...ca poate ai vrea sa iti pui un kit intercooler(FMIC)dar nu ai 600-800 euro...poate ai vrea sa iti faci o evacuare cap coada din inox pe 76mm...dar te costa cateva sute de euro...sau vrei niste prelungiri...sau niste jante mai aratoase...depinde fiecare de ce vrea de la masina...si ce vrea sa faca cu ea...o masina cu care mergi zi de zi...nu o modifici la 500 cp...iti pui niste jante frumoase...eventual o suspensie sport...sa arate mai bine...niste prelungiri...un eleron...daca vrei VTM sau Drag 0-402m atunci iti faci alte planuri...alte modificari...nu o sa te ajute un dvd-player cu touch-screen si tun de bas in portbagaj sa scoti 10 secunde...parerea mea  :D ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #9 on: January 11, 2011, 09:33:59 AM »
Quote from: sabalsis72
:D..Va salut! Am o Impreza de 1.5 , 105 cp...aspirat si stiu k nu pot sa ma astept la cine stie c performante ..de aceea va intreb cum pot sa am si io macar sunetul ala bestial de boxer..se poate ??..dak da cum? c trebuie sa fac(bineinteles fara sa mi iau un STI!! 8))..noroc

Se poate cu o galerie de evacuare inegala.


Quote from: subarufan
Probabil ca urmatoarea va fi grila fata (vreau una sport, tip mesh) - ce ma sfatuiti? Catalogul oficial Subaru?

As opta pentru grila zero sports sau cea de STi.




Quote from: subarufan
Urmatoarea: mud flaps. M-am saturat de parbriz spate murdar. Poate reusesc sa il pastrez un pic mai curat cu mud flaps. Din nou, ce ma sfatuiti, catalog subaru sau late surse (am vazut unele 'misto', cu logo STI (nu obligatoriu) pe site-uri sin SUA si UK. A pus cineva mud flaps after market?

Cele mai populare aparatori de noroi din SUA sunt cele de la Rally Armour. Le poti vedea pe forum montate pe un Impreza STi 2008. Cauta jurnalul de bord al lui alecsm. Isi fac treaba si arata si bine. Cele de la Subaru sunt subdimensionate pentru ce drumuri avem.

AS25

Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #10 on: February 27, 2011, 14:58:16 PM »
Salut la toata lumea,

Am si eu o intrebare, exista varianta de chip tunning la boxer diesel ??? ???
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #11 on: February 28, 2011, 13:47:28 PM »
Da, iti ridica puterea cu 25 CP.
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

AS25

Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #12 on: March 01, 2011, 08:27:37 AM »
Da-mi te rog mai multe amanunte. Un link ceva
Călătoria aduce fericirea, nu neapărat destinația propusă...

Rspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #13 on: June 15, 2011, 01:04:07 AM »
salutare!
daca tot se vb de modificari, se poate scoate ceva in plus de la un motor de 2 litri, 125 cp?

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #14 on: June 15, 2011, 01:11:58 AM »
Da-mi te rog mai multe amanunte. Un link ceva

Fara liknk-uri aici, va rog. Nu favorizam pe nimeni. Pe forum se gasesc deja doua garaje de tuning. Cine cauta gaseste.
« Last Edit: June 15, 2011, 09:01:15 AM by MihaiFlorescu »
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #15 on: June 15, 2011, 08:49:54 AM »
se poate scoate si din 2.0 aspirat. castigul va fi mic in schimb.

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #16 on: June 15, 2011, 15:32:21 PM »
Cam ce poti sa scoti? Si cat ar fi investitia?
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #17 on: June 15, 2011, 15:33:23 PM »
Da-mi te rog mai multe amanunte. Un link ceva

Fara liknk-uri aici, va rog. Nu favorizam pe nimeni. Pe forum se gasesc deja doua garaje de tuning. Cine cauta gaseste.
Sorry, n-am stiut... :(
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

George

  • 757
Răspuns: Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #18 on: June 16, 2011, 09:15:59 AM »
am de vanzare pentru tine o bara antiruliu de fata ;)
are 18mm diametru.

de scos din resoftare , un 7% as zice maxim.

draculasti

Tuning Subaru - Prima modificare
« Reply #19 on: August 14, 2011, 20:49:53 PM »
Salutari la toti!!    Prima mea modificare a fost Esapamentul,trebuia sa aud sunetu de boxer de la un STI,asa ca am luat un HKS High Power Catback( suna orgasmic!!!  ;D...)A doua modif a fost un set complet :SRI de la COBB,cu filtru conic si heat shield box ,super tare ,are si sunet placut zici ca am un Blowoff aftermarket.. A treia au fost un set de Mud Flups-uri dela Rally Armour negre care arata super tare pe Suby. Si .., va urma ....