Opinii / puncte de vedere / informari - din partea mecanicilor
Subaru club Romania

Opinii / puncte de vedere / informari - din partea mecanicilor

concrion

Salut,
Cred (sper) ca sunt pe acest forum mecanici auto (daca sunt specializati in subaru ar fi si mai bine).
Am rugamintea la ei ca sa vina cu informatii si puncte de vedere la intrebarile membrilor din aceasta sectiune (nu de alta, dar majoritatea care raspundem nu suntem de meserie, si multe informatii le-am aflat pentru ca am avut nevoie sau dupa ce am pierdut zile si nopti cautand raspunsuri la problemele noastre) si totodata cu "tips and tricks" pentru utilizatorii de subaru.
Multumesc anticipat.
Seara buna.

celalalt

N ar fi rau.Buna initiativa.Dar sunt ferm convins ca niciun mecanic de subaru nu va da sfaturi moca aici.Pur si simplu din principiu.In ziua de azi totul e pe bani iar noi incercam sa strangem din propriile experiente informatii utile pentru altii.

concrion

Salut,
Cand scriam mai devreme mesajul, ma gandeam la ce ai spus tu: ca nimic nu e gratis. Eu am mai spus-o si cu alte ocazii, si mecanicii care ma cunosc pot confirma lucrul asta: atata timp cat esti bine informat si faci ce trebuie cum trebuie, esti rasplatit......toti cei care au lucrat la masinile mele (chiar si pentru chestii marunte) daca si-au facut treaba - am fost mai mult decat generos cu ei. Din pacate, de multe ori m-am bazat pe ei si in timp s-a dovedit ca lucrarile (care initial pareau ok) s-au deteriorat (sau au creat probleme) in timp, si ca in cazul fraierului clasic, am luat teapa de rigoare (pe banii si bacsisul meu, evident). In ultima perioada am ajuns ca inainte de a merge la un atelier mecanic sa incerc sa determin eu posibile cauze si metode de rezolvare, iar daca mecanicul nu le aplica, sa ii spun ce si cum (ceea ce evident ca nu le convine, pentru ca increderea de sine a unui mecanic nu este depasita decat de lipsa informarii).
Ok, daca vor bani ca sa scrie aici sa spuna ca suma ii satisface (ron/cuvant) si ii sponsorizez......dar si daca spun porcarii, si cineva le si aplica....suporta ei cheltuielile de indreptare a erorii materiale ? Nu am vazut pana acum pe nici un mecanic prins cu greseala sa plece capul in pamant sau sa isi ceara scuze....ar trebui ca si in alte meserii sa aiba incheiate polite de raspundere profesionala si sa fii despagubit (mai putin in cazul in care se intampla accidente din cauza lor si mor oameni).
In orice caz, chiar si daca initial voi isca polemici cu mecanicii de pe forum, sper ca in timp sa isi dea seama ca banii nu sunt totul pe lume, iar caracterul si omenia nu se masoara in monezi.
Seara buna  

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Avem un subarist care lucreaza ca mecani in Italia. El a anuntat despre un recall pentru rugina la brate.
Speram sa ne ajute el cu ceva informatii.
Pentru moment la Subaru nu prea am cunoscut mecanici buni sau oameni de incredere. Cam la toate marcile exotice mecanicii romani cauta sa ciupeasca bani cat mai multi.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Stati p'aproape!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!