Foresterul meu, primele concluzii
Subaru club Romania

Foresterul meu, primele concluzii

nickart

Foresterul meu, primele concluzii
« on: May 12, 2013, 07:24:54 AM »
Buna ziua tuturor membrilor forumului Subaru
De putin timp am intrat si eu in randul posesorilor acestei marci, initial cochetam cu cu RAV 4 de la Toyota, fiind o masina cumparata SH mi-a “picat” Foresterul la un prêt care nu se putea refuza.
Dupa aproape  trei luni pot spune ca am tras anumite concluzii despre Foresterul  pe care il am, modelul SG din anul 2007 cel cu 158 cai, cutie manuala, benzina  echipata de mine cu instalatie GPL marca BRC la baietii din Buzau.
Ce-mi place la masina:
O masina robusta, sta bine pe sosea, directie precisa , pozitie buna la volan, spatiu suficient pentru mine (190 inaltime 105kg) comportament bun of road as fi preferat o setare mai spre confort pe drumurile fara asfalt.
Ce nu ma multumeste la ea:
Ma asteptam sa fie mai nervoasa la 158 caluti, nu are acel “zvac” la o accelerare brusca, dar se poate traii si fara, cutia de viteze intra mai greu cat uleiul din cutie este rece, iar in marsarier uneori  trebuie sa  o mai misc in fata ca sa intre ( probabil defect sincroane in cutie) si consumul care e un pic cam mare pentru performatele sale 14-15  oras pe benzina, pe GPL nu am facut inca consumul si 10-11 afara.
Ar mai fi o problema de ordin ergonomic, puteau sa se gandeasca la un loc pentru telefon.
In rest foarte multumit de ea.

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #1 on: May 12, 2013, 09:47:51 AM »
Uleiul din cutie a fost schimbat ?
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

celalalt

Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #2 on: May 12, 2013, 10:38:49 AM »
N are legatura.Asa e cutia de subaru.Din ce am inteles R e sincronizat doa cu a1a.Cand nu intar R bagi a1a si apoi R.

Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #3 on: May 12, 2013, 14:02:48 PM »
Se apasa inca o data pe ambreiaj si apoi intra uns si in marsarier.
Forester my09 4Q

nickart

Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #4 on: May 15, 2013, 20:20:27 PM »
Multumesc  pentru timpul acordat. Am o problema la care inca nu am gasit solutia:  din cauza parbrizului atermic nu mi se conecta GPSul la sateliti, am cumparat altul mai nou acesta se conecteaza dar greu si pierde semnalul foarte repede.
Daca  sunt printre membrii clubublui care au avut aceiasi problema si au gasit o rezolvare ii rog sa ma ajute si pe mine cu sfaturi.
Multumesc.

Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #5 on: May 16, 2013, 08:35:03 AM »
Multumesc  pentru timpul acordat. Am o problema la care inca nu am gasit solutia:  din cauza parbrizului atermic nu mi se conecta GPSul la sateliti, am cumparat altul mai nou acesta se conecteaza dar greu si pierde semnalul foarte repede.
Daca  sunt printre membrii clubublui care au avut aceiasi problema si au gasit o rezolvare ii rog sa ma ajute si pe mine cu sfaturi.
Multumesc.

Esti sigur ca din cauza parbrizului?Eu am folosit in Subaru Forester 2004 Mio Moov 500 si un HTC Sensation cu IGO pe el si nu am avut probleme!Am folosit aceleasi aparate si intr-un X5 2003 si Volvo XC 90 fara probleme!De Forester si X5 nu stiu sigur dar XC90 sigur are parbriz atermic.
In cazul in care chiar din cauza parbrizului nu conecteaza sau conecteaza greu iti sugerez, in cazul in care aparatul permite, o antena exterioara.Avand antena exterioara, cu parbriz atermic sau nu, oricum o sa ai semnal mai bun cu conectare mult mai rapida!

sco

  • 736
Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #6 on: May 16, 2013, 08:44:24 AM »
Parbrizul atermic nu cred ca are legatura cu semnalul de satelit, avea ceva efect la detectoarele de radar, dar nu la GPS, din cate stiu eu (si nu stiu prea multe).

Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #7 on: May 16, 2013, 10:48:32 AM »
Despre Gps pot sa iti zic, chiar am proiectat o antena de gps acum vreo 4 ani, ca are legatura mai mult cu acoperirea cerului de nori, pana isi gaseste semnalul. Pt masina sunt antenele exterioare sau cele suplimentare care cresc nivelul de receptie semnificativ, nu te bag in nivele de dBuV si in atenuari atmosferice si datorate plafonului masinii. Cauta unul cu o astfel de antena si cel mai bun test e sa verifici catva modele cum se conecteaza la sateliti, care e primul ala e mai bun. Asa am ales si eu si il folosesc din 2007.
Forester my09 4Q

nickart

Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #8 on: May 16, 2013, 14:27:44 PM »
E sigur de la masina. o fi parbrizul sau alceva dar daca opresc masina si scot GPSul afara am si 7-8 sateliti conectati, in momentul in care il bag in masina semnalul scade la jumatate si pierde satelitii pana dispar, si iar se conectaza, si tot asa. Am mai citit si eu pe net despre antena exterioara. intrebarea este se poate face o mufa la care sa conectez o antena sau trebuie sa schimb GPSul?

sco

  • 736
Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #9 on: May 16, 2013, 14:59:34 PM »
Ce GPS ai?

nickart

Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #10 on: May 16, 2013, 17:02:00 PM »
Am un Star Guide mai vechi dar care merge bine pe alte masini si acum am cumparat Prestigio 5700, initial am crezut ca sa stricat primul GPS si am cumparat altul fara sa studiez prea mult piata, nici nu stiam ca sunt probleme de conectare din cauza parbrizului acuma imi dau seama ca am cheltuit banii fara o informare in prealabil.
« Last Edit: May 16, 2013, 17:04:32 PM by nickart »

daniel.gugu

  • 1384
  • Forester & Impreza
    • http://www.gg-dc.ro/
Răspuns: Foresterul meu, primele concluzii
« Reply #11 on: May 21, 2013, 14:13:18 PM »
ceva poze....????
Subaru Impreza WRX STI '07 - alias "Galeata Albastra"
Subaru Forester 2.0 XT - daily car
Subaru Impreza 2.0 GT 4WD - PLUTO
Subaru Impreza Type R - GOOFY