Trusa scule yato. Cod yt-3884
Subaru club Romania

Trusa scule yato. Cod yt-3884

Trusa scule yato. Cod yt-3884
« on: May 13, 2013, 15:29:23 PM »
Salut. Pentru ca sunt pasionat de mecanica si imii place sa mesteresc una alta, am decis sa investesc intro trusa de scule. Din cate stiu eu, yato este printre cele mai bune firme, in ideea in care, trusa aceasta o voi avea pe viata:d
As vrea sa aflu niste pareri, in legatura cu firma si daca se poate si cu modelul de trusa, YT-3884, 216 piese.
Am tot cautat sa fie originala. Nu stiu sigur daca sunt fake-uri, dar am gasit pe youtube, un filmuletz postat de un polonez cred, dupa care am ramas pe ganduri. O sa postez un link cu filmuletzul. Pretul la care am gasit-o eu la cv firma din sibiu care cika are produse originale yato este de 540 de ron plus tva.
Orice parere este bine venita. Sau poate o alternativa la aceastra trusa.
Astept ideile voastre!

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #1 on: May 13, 2013, 15:31:23 PM »
&feature=youtube_gdata_player

Asta e filmuletzul.
Sper ca astea sunt fake-uri, sau cv de genu. Nu cred ca asa arata toate trusele yato. Ma refer la jocuri, criketul ala nu prea functioneaza.....

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #2 on: May 13, 2013, 16:57:55 PM »
Yato nu este deloc printre cele mai bune firme de scule, eventual poti spune ca este printre cele mai proaste.
Firma este poloneza insa cele mai multe scule sunt facute in RPC (China). Nu te lasa pacalit nici de cehii de la Unior, au o gama mare de produse dar sunt slabe.
Daca vrei scule decente poti cumpara sculele romano-frantuzesti de la Mob-Ius Brasov.
Ca tot a venit vorba de scule, Subaru Brasov are in dotare marca Hazet, o marca germana foarte buna. Mai exista si Gedore.
In Sibiu poti opta si pentru Proxon, sculele sunt fabricate tot in Germania iar preturile sunt mult mai accesibile fata de ultimele doua marci pomenite mai sus.

ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #3 on: May 13, 2013, 18:54:20 PM »
eu am o trusa de la yato si sunt multumit de ea ... am rupt crichetul mare dupa multe tentative de a desface piulita de la planetare si eram cu o teava de 2 m pe crichet (am frupt 4 scule pt piulita respectiva )  .. in rest functioneaza perfect.. la un regim normal..  nu am dece sa ma plang si a fost in jur de 400 ron toata trusa (am dat 200 ron pe un set de tubulare draper deci...)
« Last Edit: May 13, 2013, 19:50:01 PM by malakay »
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #4 on: May 14, 2013, 11:03:40 AM »
Mersi pt informatii!
Eu sunt din cluj, nu din sibiu, deci....
O sa pun altfel intrebarea....cele mai bune chei....calitate pret...care ar fi? Avand in vedere ca o sa deschid trusa o data la 2 sapt pt o surubelnita si o data pe luna pt o cheie.....nu cred ca merita sa investesc o groaza de bani....
Iar...la fortari cu teava pe un crichet...mi se pare normal sa cedeze....
Dar...e clar ca daca trusa yato e facuta in china si nu in polonia e varza.

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #5 on: May 14, 2013, 12:39:50 PM »
La Fabory aveau in oferta niste truse de scule foarte bune de la BAHCO si la pret bun..nu stiu daca mai sunt in oferta...
Dar crede-ma, nici alea nu rezista la "... o teava de 2 m pe crichet"  ;D ;D ;D ;D ;D

Pt asa ceva eu am ceva de genul:
http://www.okazii.ro/trusa-de-scule-auto/alte-scule-auto/cheie-electrica-de-impact-la-bricheta-masinii-a118514191

Foarte ieftin si suficient pentru Hobby gasesti la Lincos.
« Last Edit: May 14, 2013, 13:51:07 PM by Va`Ru X »
Subaru Impreza WRX 2001

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #6 on: May 14, 2013, 15:14:29 PM »
pt o utilizare de regin hoby yato e foarte ok ,mai o trusa de la manessman si nu am vaz nici o diferenta la calitate... si aia a fost  550 ron ! daca ar fi sa cumpar din nou yato o sa iau fara retineri !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #7 on: May 14, 2013, 15:36:16 PM »
Eu am o minitrusa de la Nor Auto. Sunt sculele de baza (tubulare cu 2 prelungitoare si ceva capete de surubelnita) dar am desfacut tot interiorul de la Subaru cu ele, schimbat ulei si alte nimicuri prin casa sau pe la masina. E o trusa cu putine piese si ajunge pana la tubulara de 15, deci destul de fragile dar nu am rupt nimic pana acum desi mi-am pus toata forta de tantar in clichet cand am pus o curea de accesorii. A fost pana in 100 lei dar mi-am facut treaba.

Acum depinde cat de multe vrei sa repari si cat de serios.

EDIT: Gata, am schimbat... clichet! Daca eu am auzit crichet la mecanici, asa am zis si eu ca nu prea stiu multe in domeniu.. ;D
« Last Edit: May 14, 2013, 15:42:04 PM by MihaiFlorescu »

sco

  • 736
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #8 on: May 14, 2013, 15:39:23 PM »
Clichet bre, nu crichet...

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #9 on: May 14, 2013, 15:58:20 PM »
crichet clichet  semintele are acelasi gust :D
pertotal orice trusa de scule e binevenita ... si o sa reziste la o utilizare stil hobby !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #10 on: May 14, 2013, 16:06:22 PM »
Mersi de sfaturi, o sa caut putin oferte de la brandurile respective si va anunt spre ce o sa ma indrept.
Numai bine!

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #11 on: May 14, 2013, 16:27:25 PM »
Eu am luat de la Ambient Proxon. Sunt bune si poti sa iei exact ce vrei. Eu mi-am facut trusa. Singura noname a fost cheia dinamometrica la care sunt la a doua.prima a tinut doi ani.
Forester my09 4Q

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #12 on: May 14, 2013, 18:46:06 PM »
Mersi pt informatii!
Eu sunt din cluj, nu din sibiu, deci....
O sa pun altfel intrebarea....cele mai bune chei....calitate pret...care ar fi? Avand in vedere ca o sa deschid trusa o data la 2 sapt pt o surubelnita si o data pe luna pt o cheie.....nu cred ca merita sa investesc o groaza de bani....
Iar...la fortari cu teava pe un crichet...mi se pare normal sa cedeze....
Dar...e clar ca daca trusa yato e facuta in china si nu in polonia e varza.

O trusa de scule buna poate fi folosita foarte mult timp, de intreaga familie.
Cu cele ieftine o sa te enervezi cand vei observa ca se aduna multe cutii in care tii scule stricate.
« Last Edit: May 14, 2013, 18:48:08 PM by Wrangel »
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #13 on: May 15, 2013, 15:46:51 PM »
m-am uitat azi in garaj yt 3880 am eu si am desfacut 2 Masini cap coada cu ele si inca rezista !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #14 on: May 17, 2013, 13:15:27 PM »
Mersi mult malakay! Din cate am vazut trusa ta are mai putine piese, dar clichetii si pisele sunt aceleasi.
Vreau sa te intreb...pe a ta scrie made in poland? Sau...ce scrie?
Si...mai vreau sa te intreb daca au joc clichetii, adica daca pui o tubulara pe clichet si incepi sa misti de ea tinand clichetul fix, se misca. Are cv jocuri?
Mersi!

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #15 on: July 09, 2013, 18:18:13 PM »
Am cumparat acesta trusa....si pana acum sunt foarte foarte multumit de ea. pe langa ca are foarte multe chestii, folositoare, nu cum am vazut in alte truse, o droiae de chestii care nu o sa le folosesti niciodata, piesele sunt foarte foarte rezistente. Adica, am reusit sa rup surubul in care intra inbusul in capul amortizorului/telescopului ca sa desfac arcul. Pur si simplu sa fisurat de la forta si imbusul sau clichetul nu au avut absolut nimic.
Recomand yato cu incredere!

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #16 on: July 15, 2013, 09:51:03 AM »
Am cumparat acesta trusa....si pana acum sunt foarte foarte multumit de ea. pe langa ca are foarte multe chestii, folositoare, nu cum am vazut in alte truse, o droiae de chestii care nu o sa le folosesti niciodata, piesele sunt foarte foarte rezistente. Adica, am reusit sa rup surubul in care intra inbusul in capul amortizorului/telescopului ca sa desfac arcul. Pur si simplu sa fisurat de la forta si imbusul sau clichetul nu au avut absolut nimic.
Recomand yato cu incredere!
Sa o stapanesti fara probleme.
Eu folosesc chei (fixe si tubulare) de la Draper (dupa parerea mea au un raport calitate/pret foarte bun si, in plus, au fost printre foarte putinii la care am gasit truse de chei cu capete atat in sistemul metric cat si in imperial/toli) si nu am avut probleme pana acum (nici nu am abuzat de ele, dar nici nu le-am menajat).
“E mult mai usoara dezintegrarea unui atom decat a unei prejudecati” - Albert Einstein

Răspuns: Trusa scule yato. Cod yt-3884
« Reply #17 on: June 24, 2014, 14:40:29 PM »
Si eu am cumparat aceasta trusa de scule si sunt foarte incantat de achizitia facuta. Pretul, 629 lei cu transport gratuit prin Urgent (a ajuns a doua zi) mi s-a parut cel mai bun, cel putin pe care l-am gasit eu. Recomand achizitia de scule yato, mi se par excelente raport calitate pret.

Spor!
« Last Edit: June 24, 2014, 15:55:19 PM by MihaiFlorescu »