Forester Diesel MY09
Subaru club Romania

Forester Diesel MY09

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #260 on: May 16, 2016, 10:45:24 AM »
Cam toate husele au cusatura mai moale in zona airbag-urilor. Doamne fereste sa fie nevoie de ele.

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #261 on: May 16, 2016, 11:54:49 AM »
...Referitor la airbag-urile laterale, astea sunt "prevazute" in huse !
Dealtfel - desi nu foarte clar - se poate vedea si in prima poza etichetuta neagra cu inscripia "airbag" pe lateralul scaunului fata.
Oh!! Nu stiam ca poti face asta! Felicitari, atunci e super treaba ce ai realizat!
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #262 on: May 16, 2016, 13:09:47 PM »
.... Nu stiam ca poti face asta! .... e super treaba ce ai realizat!

Nu eu !!!
Eu doar m-am invartit pe langa baieti si am dat o mana de ajutor la montaj.
In ce priveste husele - meritul este al producatorului !

PS: Mi--au dat garantie 5 ani inclusiv la descoasere sau scamosare !!! ;D
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #263 on: May 27, 2016, 12:12:20 PM »
Sa mai scriem ceva si pe aici.
Ieri am scos Subaru la "dezmortit" !
Am facut un traseu de anduranta ( pentru sofer), dupa cum urmeaza: Sibiu - Medias - Tarnaveni - Tg. Mures ( ceva treaba pe-acolo) - Sovata - Praid - Gheorgheni - Lacul Rosu - Bicaz - Piatra Neamt ( si aici ceva treaba).
Apoi, retur: Piatra Neamt - Bicaz - Lacul Rosu - Gheorgheni - Praid - Balauseri - Sovata ( aici am gafat-o uitand de semaforul de la pod) - Medias - Sibiu.
Plecat dinimeata la 06:30 din curte, ajuns seara la 20:30.
Total = 638 km ( inc-un pic si eram in Thassos !).
Uitasem cat de fain e sa te dai cu Subaru drumul de la Praid la Gheorgheni !!!
Masinuta s-a comportat exemplar ( am prins muuuulta ploaie la dus, in special intre Praid si Gheorgheni, apoi Lacul Rosu - Cheile Bicazului).
Motorul nou s-a "asezat" si trage exceptional.
Chiar am fost atent pe drumurile valurite din zona Praid - Gheorgheni si din zona Cheile Bicazului - Bicaz si NU se aude niciun scartait, troncanit, bataie .... nimic altceva decat motorul si zgomotul de rulare al anvelopelor !
Consum conform CB = 6.4 l/100 km.

PS: ODO = 189.940 km !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #264 on: May 27, 2016, 16:48:33 PM »
Foarte multi inainte!
Il stiu atat de bine de vreo 5 ani incoace, ca am inceput sa tin si eu la Foresterul tau! :)
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Xander

  • 1254
  • Forester 2.0d ; Xv 2.0ie
    • Forester '09/ XV ‘20
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #265 on: May 27, 2016, 22:17:07 PM »
Felicitări pentru huse si pentru ca utilajul e in parametri. La cat mai multe drumuri cu el !


Sent from my iPhone using Tapatalk
Drumul este mai spectaculos decât destinația.
Forester Boxer Diesel MY09
XV e-Boxer MY20

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #266 on: May 28, 2016, 12:25:36 PM »
Multumesc pentru urarile de bine !
Sa ne bucuram cu totii de masinile noastre si sa ne duca muuuulti km  cu zambetul pe buze !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #267 on: June 21, 2016, 10:58:03 AM »
Din ciclul "Surprize-Surprize" !
Duminica ( de Rusalii) am facut "din scurt" un drum pana la Cluj.
Am zis sa scoatem Subaru la drum sa se mai dezmorteasca.
A mers excelent la dus ! Mi-am reamintit de ce iubesc masina asta !
La intoarcere, pe la Aiud .... HOPAAA !
A inceput sa merga in suturi - da' nu asa. aveam senzatia ca ma arunca din masina !
Seara, ploaie, sarbatoare - pe cine sa sun ?
Hai sa ne chinui asa pret de peste 100 km. Am remarcat faptul ca daca o tineam in jur de 3000 ture  si peste nu mai mergea sacadat. Da' nici putere nu avea.
Obligatoriu insa trebuia ca acceleratia sa fie apasata constant. Cum luam piciorul de pe acceleratie ( frana de motor) sau daca abia mangaiam acceleratia ( sub 2000-2500 rpm) facea de te apuca frica !
Fiind insa extrem de aglomerat, nu prea putem sa o tin turata constant - a fost un cosmar !
Am venit asa, catinel-catinel pana la Sebes, am urcat pe autostrada.
Acolo boierie - mers constat, urcat pana la 100-110 km/h fara tremurici. Da' la deal .... greeeuuuuu !
Se auzea si un suierat puternic de undeva de sub capota.
M-am gandit la doua variante:
Varianta 1 - vre-un furtun sarit sau crapat ( asta dupa experienta precedenta cu furtunul de la intercooler). Asta era varianta "usoara"
Varianta 2 - turbina kaput . Asta era varianta naspa, da' nu putem sa nu ma gandesc la ea dat fiind faptul ca este singurul reper care a "scapat" neinlocuit dupa schimbarea motorului !
Azi dimineata, la prima ora, m-am tarat la service.
Din fericire, a fost Varianta 1 ! Furtunul de la turbina la intercooler sarise de pe pozitie ( probabil s-a slabit sau nu a fost bine strans colierul).
Pus la loc, strans bine colierul, dat talpi ( moaamaaa ce fum negru a scos la primele "talpi" !).
Acum merge perfect !

PS: Ciudat este ca nu s-a aprins niciun martor in bord !
Doar cel de fitru de particule s-a aprins pret de vre-o 2-3 minute inainte de Sebes - apoi s-a stins.

PPS: Avem ~ 7000 km de la inlocuirea motorului
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #268 on: July 24, 2016, 15:28:51 PM »
In ultimele doua saptamani, cum Hondita a fost "cedata", m-am tot plimbat cu Foresterul.
Adevaru-i ca-mi era putin dor de masinuta asta ...
Cred ca am mai scris pe-aici despre faptul ca, dupa dupa inlocuirea motorului si interventiile la turbina ( curatat, inlocuit garnituri, etc) auzeam un suierat de la turbina - in relanti sau la turatii mici - pe care inainte de asta nu-l sesizasem. Eram aproape impacat cu gandul ca m-a mancat in c@@r sa umblu la turbina si ca atare, se cere la pensie. E drept ca nu suiera / fluiera la accelerare puternica, nu scotea nici urma de fum .... da na ! Piticul era acolo, si sapa usurel in creier !
Dupa ce-am patit in urma cu doua-trei saptamani cu furtunul sarit de la turbina ( a descris asta in postul precedent), mi-a mai aparut in piticot ! Colierele furtunelor din compartimentul motor !
Am schimbat eu toate furtunele de aer ( ma rog, cu exceptia unuia) - da' n-am schimbat si colierele ! Daca si astea-s imbatranite / uzate / belite / etc si pot face surprize ???
I-am fredonat la cap pe prietenii de la Trakia sa-mi comande coliere noi. Pana la urma, am ajuns cu ei la un compromis - sa verifice toate colierele si daca e ceva in neregula, sa schimbam ce trebuie schimbat ( ei sustineau ca cele din fabrica sunt muuult mai bune decat orice ar gasi pe-aici pentru inlocuire).
Zilele trecute am purces la operatiunea de verificare si (re)strangere a colierelor.
Toate OK mai putin ... unul !
Care n-avea nimic saracul - atat ca lipsea cu desavarsire !!!
Era lipsa la apel un colier de la furtunul de "intrare" in turbina dinspre intercooler ( colierul de fixare "superior" - nu cel de pe turbina ).
Pus colier acolo, strans toate celelalte coliere si ... verificat la un drum de ~ 350 km.
Masinuta merge SUPERB ! Asa cum mergea ea cand era noua !
Nu bate, nu troncane, nu scartaie absolut nimic !
Si a disparut si acel suierat ce-mi freca mie creierii ....

Azi am dus-o la spalat si am facut-o frumoasa  .... de maine revine la stapana si eu recuperez Hondita !

PS: Morala este: verificati cu maxima atentie furtunele de aer de la motor ! Desi par niste rahatisuri, pot da muuuulte batai de cap !!!
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #269 on: August 10, 2016, 10:05:08 AM »
Booon !

Am revenit dintr-un scurt concediu pe plaiurile mioritice.
Sincer sa fiu, am avut oarece strangere de inima sa plec la un drum de peste 1000 km cu Foresterul dupa toate maruntisurile enervante aparute in ultima vreme - mai ales ca am fost cu familia,
Insa, Foresterul mi-a depasit toate asteptarile !
Da - stiam ca motorul este nou, da - stiam ca am schimbat la ea cam tot ce se putea schimba ( mai putin tabla si scaunele), da - stiam toate astea si ratiunea imi spunea ca nu are ce sa nu functioneze corect !
Da' tot era acolo un pitic ce-mi soptea: " Dar daca ..... "
Acum, pot sa spun cu mana pe inima ca masinuta s-a comportat IMPECABIL !
Trebuie doar sa incerc sa nu uit ca motorul cel nou nu este inca "asezat" complet - are abia ~ 8700 km.
Si asta ( pe langa clima functionand la regim de canicula + 3 persoane si bagajele aferente + trafic de cosmar pe Valea Prahovei, Centura Bucuresti si in Mamaia ) a dus la un consum marisor de ~ 7,6 l/100 km pe traseul Sibiu - Brasov - Valea Prahovei - Ploiesti - A3 - Bucuresti - A2 - Constanta, frecat 3 zile prin traficul de cosmar din Mamaia  si retur.
La plecare, am ajuns in Ploiesti cu un consum de 6,6 l/100 km - in Constanta am ajuns cu 7,6 l/100 km si am plecat cu 7,8 l/100 km.
Pe autostrada am mers, in general, cu 140 km /h pe CC ( cu mici sprinturi catre 160).

Dar sa revin - masina s-a comportat IMPECABIL !
Motorul toarce frumos, trage excelent, nu scartaie, nu bate, nu troncane nimic !
PS: Masina are acum putin peste 192.000 km !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #270 on: August 10, 2016, 10:28:29 AM »
Cat mai multi kilometri inainte si-napoi dar fara evenimente!
« Last Edit: August 26, 2016, 17:00:37 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4939
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #271 on: August 10, 2016, 12:44:56 PM »
Poate mai vrea omu' sa gareze si cu spatele. Reformuleaza!  >:(
WRX SW 2002

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #272 on: August 10, 2016, 13:35:27 PM »
Sau de-a latu'!  ;D

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #273 on: August 26, 2016, 16:24:34 PM »
De-a lungu' / de-a latu' , inainte sau inapoi, important e sa mearga ! BINE !

In alta ordine de idei, am facut ieri un drum Sibiu - Cluj si retur cu Foresterul.
Nu pot sa nu fiu incantat de modul in care se comporta acum masina asta !
Din pacate, pe motiv de trafic si de idioti .... am ramas fara oglinda retrovizoare dreapta !  >:(
Saptamana viitoare sunt programat pentru constatare la Allianz si apoi sa facem comanda pentru oglinda - noroc cu asigurarea CASCO !
Camionagiu' care mi-a luat oglinda nici nu s-a sinchisit sa opreasca ..... asta daca si-o fi dat seama ce a facut !
Bine ca a fost numai atat -  de la oglinda la masina sunt doar cativa cm !

PS: ODO = 193.153 Km ( aproape 10.000 km cu noul motor)
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #274 on: September 25, 2016, 11:55:38 AM »
Si ca sa continuam in acelasi stil .... in urma cu cca. doua saptamani, a fost ( din pacate) testate rezistenta la impact a Foresterului.

Long story short:
- un domn cu un Tiguan din Germania ( omu' romanas de-al nostru, plecat de 12 ani in Germania) nu a stiu ce inseamna smentul STOP si a ingtrat in plin, in Forestrul condus la acel moment de sotie !
Daunele arata in poze mai rau decat in realitate - a lovit undeva intre aripa fata si portiera soferului, dar, fiind in miscare, fata de usa s-a "agatat" de suportul de bara (metelic) al Tiguanului si s-a desfacut ca si un capac de conserva.
Din fericire, in afara de sperietura, sotia nu a patit absolut nimic !
Din nefericire, dat fiind faptul ca respectivul avea asigurarea in Germania, plimbatul hartiilor si aprobarile vor dura ceva ...










Oricum, in momentul in care va intra in service, vor fi "activate" toate dosarele de CASCO deschise pana acum si vor mai fi efectuate urmatoarele operatiuni:
- Inlocuire parbriz ( pietre si bolovani ... dosar CASCO)
- Inlocuire oglinda dreapta ( zburata de un TIR - vezi postul precedent )
- vopsit integral masina ( am deschise dosare pentru capota, bara fata, portiera dreapta fata ...)

Cand va fi gata, va fi ca noua !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #275 on: October 09, 2016, 20:11:44 PM »
Mult noroc îți doresc și sper, eu unul, să revii cît mai repede pe forum! Cu vești bune pentru tine, bineînțeles!...

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #276 on: November 07, 2016, 11:24:56 AM »
Azi am deplasat Foresterul la Trakia ca sa-i ia codul de culoare.
Din motive de nepotrivire in program si decalare ( de doua ori) a termenului de livare al usii, masinuta nu a mai intrat saptamana trecuta in service dupa cum imi programasem eu ...
Asa ca, am zis sa se faca doar chestiile urgente - recte usa stanga fata  + aripa stg. fata + oglinda dreapta+ parbriz .
Asta ca sa nu stea masina in service mai mult de 2-3 zile ca nu ma descurc cu o singura masina in perioada asta ...
Din acest motiv, le-am si spus celor de la Trakia sa vopseasca usa si oglinda inainte de a ma chema in service - sa ramana de facut "loco" doar montatul lor pe masina + reparatiile la aripa stg. fata.
Restul - vopsit capota, bara fata si de fapt, tot de jur imprejur - ramane pentru cand om avea o saptamana libera si ne putem descurca cu o singura masina.

PS: Eu nu am mai condus Foresterul de vre-o doua luni bune !
Uitasem cat de frumos merge ....
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #277 on: November 07, 2016, 11:50:06 AM »
Si eu am astfel de revelatii, mai precis conduc masina de servici o saptamana si in week-end ma sui in Forester iar in primii 100 Km nu contenesc cu aprecierile la adresa Forester-ului.

Sa ai spor la tinichigerie, vopsitorie s.a.m.d.!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

marr

  • 2211
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #278 on: November 07, 2016, 14:29:09 PM »
TNX !

Ma tot gandesc: de Ziua Nationala sa vin cu Foresterul sau cu XV-ul ... ???
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester Diesel MY09
« Reply #279 on: November 07, 2016, 14:37:08 PM »
XV-ul !
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.