Recalibrare injectoare
Subaru club Romania

Recalibrare injectoare

Aldos

  • 276
Recalibrare injectoare
« on: June 25, 2013, 10:48:33 AM »
Dupa cum am mentionat si in subiectul despre utilizarea masinilor Subaru, am remarcat o "ciudatenie" in urma recalibrarii injectoarelor.
Toti posesorii de Diesel (Forester cel putin) stiu ca SMT recomanda o recalibrare a injectoarelor la fiecare 30k km.
La revizia de 60k, cei de la Autokino nu au facut aceasta recalibrare, asa ca am facut-o la revizia de 75k (mai exact pe la 71k)
Toate bune si frumoase, motorul trage mai bine, suna mai bine, dar a crescut consumul !
Nu am calculat consumul la pompa, dar computerul de bord imi indica acum un consum mediu de 8,4 care ocazional (dupa o saptamana de mers prin oras) scade la 8,2.
Inainte de operatiunea "recalibrarea", consumul mediu se stabilizase la valoarea de 7,6 (ocazional urca la 7,8).
Ca si utilizare, in cursul saptamanii drumuri in Bucuresti (aprox 40km/zi), iar in weekend in jur de 200km, jumatate pe autostrada.
Ii rog pe cei care au facut aceasta recalibrare sa vina cu un feed-back.
Multumesc.

mbk

Răspuns: Recalibrare injectoare
« Reply #1 on: December 03, 2014, 09:47:27 AM »
Si eu am patit asta, am fost la reprezentanta ingrijoraat de sunatul de "rontaiala" a motorului. S'au uitat baietii la ea si au zis ca e normal sunetul. Mi'au dat ceva aditiv si mi'au resetat ceva setare la injectoare. Ziceau ca se calibreaza ele o perioada. Drept urmare in urmatoare saptamana am avut un consum de 12% indicat de computer. Inainte de operatiune aveam undeva pe la 8% in oras. Dupa vre'o saptamana si'a revenit.