Totul despre... roti!
Subaru club Romania

Totul despre... roti!

Re: Totul despre... roti!
« Reply #360 on: November 15, 2023, 10:31:44 AM »
@MihaiFlorescu, da, sunt cam ciudate pe 15, dar in carte sunt trecute doar 15 si 17 si am deja anvelopele luate pe 15 pentru iarna
@mirceab, multumesc frumos, am gasit intr-un final de pe o impreza. Astept sa imi ajunga.
Mersi de ajutor

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Re: Totul despre... roti!
« Reply #361 on: November 16, 2023, 13:01:46 PM »
HANKOOK WINTER ICEPT EVO3 W330A
Erau si pe lista mea scurta, dar am mers pe Falken Eurowinter HS02. O sa vad cum se comporta, nu am mai avut pana acum
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

MihaiFlorescu

  • *
  • 13900
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Totul despre... roti!
« Reply #362 on: November 16, 2023, 15:07:12 PM »
2 ani vor fi super ok. Dupa mai vezi.

Le-am avut pe outback si am fost multumit de ele.

Adica, fara efort din prima, fara prea mult patinaj in scenariul urmator:




Pe ud parca nu mi-au placut.
« Last Edit: November 16, 2023, 15:08:19 PM by MihaiFlorescu »

dan_b

  • 1236
Re: Totul despre... roti!
« Reply #363 on: November 17, 2023, 09:46:53 AM »
Pare ca nicio anvelopa nu mai are proprietatile full dupa 2-3 ani, nici cele scumpe, nici cele de buget.
Inainte te bazai pe ele 5 ani, acum dupa 2 ani se vad diferente, iar dupa 3 ani deja par inutilizabile.
Am trecut la cele de iarna de vreo doua saptamani, cand cele de vara derapau si scartiau la orice viraj, AT-uri fiind, cu indice MS. Cele de iarna sunt si ele deja mai rigide decat anul trecut (deci pierdut proprietati), dar totusi sunt mai aderente decat cele de vara, in conditii similare.
Ambele seturi de anvelope sunt la al 3-lea rulaj.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Totul despre... roti!
« Reply #364 on: February 29, 2024, 12:11:39 PM »
Salut, stie cineva un loc " secret" de unde pot lua ceva jante Sparco Terra Bronze ? Ar trebui gasite peste ocean, din ce am vazut , pentru Europa doar negru , alb si posibil acel auriu este disponibil. 5x114.3 cu un ET apropiat de OEM , adica 55 . Sparco, maxim cred ca gasesc 50 sau 48 . Am avut doar jante OEM pana acum si nu prea stiu ce si cum sa aleg aftermarket. Vreau ceva pentru roti de iarna...deci timp am de cautat.  :laugh: . Mersi!

kjz

  • 107
Re: Totul despre... roti!
« Reply #365 on: February 29, 2024, 14:53:43 PM »
Da un mail la cei de la jantealuminiu.ro, eu astept acum un set pe negru mat ce nu se gaseau nicaieri si se fac in fabrica pe comanda. Poate se pot face si ale tale.
'14 FXT

Re: Totul despre... roti!
« Reply #366 on: February 29, 2024, 16:44:23 PM »
Mersi, parca ei sunt importatori pt Romanica . Desi altii mi-au zis ca modelul ala e disponibil doar pentru piata din US, o sa incerc si la ei.  Altceva oricum nu prea stiu ce sa aleg pentru Outback, as merge pe 17" sau chiar 18" si nu chestii extreme . Am mai vazut OZ Racing , aia au pe alb sau un gri mat. Pana la urma , stiti cum e " negru merge la orice" dar si alea bronze sunt faine tare.

L.E : s-a rezolvat, nu se poate. Vrei Bronze iei din US ...ca in povestea cu mere Romanesti luate din Polonia. csf, n-ai csf.
« Last Edit: February 29, 2024, 17:15:56 PM by Sorin03 »

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Totul despre... roti!
« Reply #367 on: February 29, 2024, 20:22:27 PM »
Vezi la https://get-primitive.com/
De aici am in plan sa iau arcurile fata, fiindu-mi mai ieftin decat sa le comand din Australia.
Am vazut ca au pe stoc Sparco Terra Bronze.

Ori, daca nu te deranjeaza sa le cumperi second si ai rabdare sa cauti, vei gasi sigur pe Facebook Market, plimbandu-te cu location area; totul e ca vanzatorul sa accepte sa le trimita spre NY (de unde pleaca spre RO) si plata prin Paypal.

Tot deranjul cu transport si taxe pana in RO ar fi cam 15$ / kg, indiferent de unde si ce cumperi; ajung intr-o saptamana. 
« Last Edit: February 29, 2024, 20:23:22 PM by Ilie »

Re: Totul despre... roti!
« Reply #368 on: February 29, 2024, 20:34:49 PM »

spre NY (de unde pleaca spre RO) si plata prin Paypal.

Tot deranjul cu transport si taxe pana in RO ar fi cam 15$ / kg, indiferent de unde si ce cumperi; ajung intr-o saptamana.

poți să detaliezi procesul ? unde în new york … date de contact …
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: Totul despre... roti!
« Reply #369 on: February 29, 2024, 21:53:54 PM »
Vezi la https://get-primitive.com/
De aici am in plan sa iau arcurile fata, fiindu-mi mai ieftin decat sa le comand din Australia.
Am vazut ca au pe stoc Sparco Terra Bronze.

Ori, daca nu te deranjeaza sa le cumperi second si ai rabdare sa cauti, vei gasi sigur pe Facebook Market, plimbandu-te cu location area; totul e ca vanzatorul sa accepte sa le trimita spre NY (de unde pleaca spre RO) si plata prin Paypal.

Tot deranjul cu transport si taxe pana in RO ar fi cam 15$ / kg, indiferent de unde si ce cumperi; ajung intr-o saptamana.

Mersi, ii stiu pe astia. Le dau un mail sa vad cat ar fi transportul.

Ilie

  • 594
  • Forester sg9 2.5xt
Re: Totul despre... roti!
« Reply #370 on: February 29, 2024, 22:55:27 PM »
poți să detaliezi procesul ? unde în new york … date de contact …
Nu vreau sa fac reclama nimanui..sunt multe firme care ofera transport sua-romania. Iti dau eventual in privat contactul prin care am tot cumparat eu.

Re: Totul despre... roti!
« Reply #371 on: March 06, 2024, 11:53:15 AM »
Am primit raspuns : 3500 lei transport si taxe , 4 jante la valoarea de 1000$. Atat de " disperat" nu sunt .  ;D. Ma gandeam totusi sa iau niste OEM si sa le vopsesc eu bronze , ies mai ieftin, dar nu stiu ce metoda sa aleg : powder si cuptor - cu riscul de a le strica sau clasic si cu un finisaj mai putin rezistent( cred) .

Re: Totul despre... roti!
« Reply #372 on: March 06, 2024, 21:12:50 PM »
Nu cred ca varianta de vopsit clasic ar fi mai putin rezistent. Eu am in exploatare ambele variante si nu am sesizat ca alea vopsite electrostatic ar fi rezistat mai bine la zgarieturi, ca la conditiile de drum rezista ok si cele vopsite clasic. Chiar am in plan jantele OEM de 17 sa le vopsesc clasic