Cheder parbriz
Subaru club Romania

Cheder parbriz

Cheder parbriz
« on: July 02, 2013, 09:48:18 AM »
Servus

Ieri in timp ce ma intorceam de la mare pe aurostrada chederul de la parbriz de pe partea stanga a inceput sa fluture in aer incercand sa-si ia zborul.
Intrebarea mea este.
Chederul este lipit pe parbriz sau parbrizul vine cu chederul pe el vulcanizat din fabrica?

Multam fain

forester 2.0 2007

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #1 on: July 02, 2013, 09:57:23 AM »
No servus... da` ce model ai? ( ca banuiesc ca-i Subaru!  ;))
La Forester ( 2003- 2007 ) este lipit chederul...

LE acum am vazut ca-i Forester 2007... e lipit!
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #2 on: July 29, 2013, 18:41:27 PM »
Chederul e lipit, insa nu esti primul caruia i se dezlipeste.

Eu am avut totusi surpriza sa aflu, mergand la un centru de parbrize, ca parbrizul meu a fost schimbat (fostul posesor ori nu stia, ori a omis sa'mi spuna, el fiind al doilea proprietar) si nu a fost montat chiar corect, chederul fiind lipit ulterior montarii parbrizului, nu inainte si de aceea nici nu poate fi fixat corect acum, fara a demonta si remonta parbrizul

celalalt

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #3 on: July 29, 2013, 18:58:19 PM »
Aceeasi problema o am si eu...din nou.Traiasca SMT.Recte o sa l imbibam cu silicon.

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #4 on: July 29, 2013, 22:33:12 PM »
Evident ca e in interesul lor, insa la doua centre unde'am fost mi'au recomandat sa se dea jos parbrizul. Problema care ma tine in loc e posibilitatea spargerii parbrizului, pentru care nimeni nu'si asuma responsabilitatea. Ca pret ptr operatiune ar fi 150-180 ron, insa daca faca poc parbrizul, mi'e ca unul nou e minim 600 ron. Daca stie cineva vreun pret concret, l'as ruga sa spuna :)

celalalt

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #5 on: July 29, 2013, 22:38:11 PM »
Eu vreau sa i fac o baie de silicon la al meu.Dupa ce mi fac chef te anunt daca am facut vreo branza.

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #6 on: July 29, 2013, 23:04:37 PM »
Nu e ca si cum ma grabesc sa dau banii ptr demontat/remontat parbriz, asa ca te astept cu noutati. Si'as mai fi interesat si de o poza, doua cu pozitia chederului dupa lipire. La mine nu ar veni, in partea de sus, lipit de tabla

celalalt

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #7 on: July 29, 2013, 23:06:12 PM »
Eu o sa l lipesc de parbriz.Sau macar incerc

vvg

  • 108
Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #8 on: July 30, 2013, 11:15:14 AM »
parbriz cu incalzire aprox. 600 lei, fara incalzire 350 lei. after market

« Last Edit: July 30, 2013, 11:19:13 AM by vvg »

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #9 on: July 30, 2013, 13:59:55 PM »
N'ar fi preturi deloc exorbitante. Cred ca pana la urma o sa incerc dezlipirea si remontarea, macar stiu o treaba

celalalt

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #10 on: July 30, 2013, 14:29:45 PM »
Vezi sa nu faca plici.Mai bine mai stai o leaca...

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #11 on: February 27, 2014, 00:18:08 AM »
Eu o sa l lipesc de parbriz.Sau macar incerc

Ai incercat ceva, pana la urma? La mine nu e vreo prioritate, dar cand s'o mai incalzi si voi ajunge sa montez folii, as vrea sa rezolv si asta si ma gandesc totusi sa incerc cu dezlipitul si lipitul parbrizului ... asta daca nu ai reusit tu ceva mai simplu si durabil :)

celalalt

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #12 on: February 27, 2014, 11:59:47 AM »
Inca nu.Pe perioada iernii vad ca nu face zgomot.Nu stiu care este explicatia.Desi am mers si cu 160 nu a mai tiuit.Cat a fost mai cald,tiuia si cand treceam pe langa un TIR.

frodo

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #13 on: August 07, 2014, 22:55:12 PM »
Salutare,
Am patit aceeasi problema si l-am lipit cu lipici pentru parbriz. Problama la mine era mai urata, avand in vedere ca l-am lasat asa si de la ciclurile inghet/dezghet mi-a intrat apa in masina.....
Tot ce trebuie facut si eu nu am facut, este ca la lipire sa aplicati o folie de hartie adeziva pe vopsea la baza chederului, ai inainte de a se fi uscat sa dezlipiti cu tot cu lipiciul in exces....va iesi foarte bine dpdv estetic.
La smt puteam sa fac treaba in garantie dezlipit/lipit la loc parbriz, insa din prostie aplicasem initial niste silicon sanitar crezand ca e o chestiune simpla (big mistake!!!)
« Last Edit: August 07, 2014, 22:57:16 PM by frodo »

celalalt

Răspuns: Cheder parbriz
« Reply #14 on: August 07, 2014, 23:17:09 PM »
Garantie la SMT?Pentru lipire parbriz?Pffff...Mi l au zgariat pe parte neagra de pe margine si mi au zis ca nu se poate schimba...ca se sparge...ca dureaza...ca n au altul...ca e ziua mai lunga vara...ca basescu defapt e astronaut si ca ceausesc era fratele geaman al surorii elenei...samd...Garantie la SMT pentru parbriz.Ce gluma buna....:D