wrx sti '08
Subaru club Romania

wrx sti '08

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #100 on: August 18, 2013, 12:39:36 PM »
Multumesc KET. Pana una alta aman instalarea bov care era programata maine.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #101 on: August 18, 2013, 20:25:03 PM »
Asa arata cutia de la al meu:

Este specificat si motorul meu. Vorbește cu cineva care se pricepe mai bine...

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #102 on: August 18, 2013, 22:40:06 PM »
Mersi KET. O sa vorbesc cu Tom cand revine.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #103 on: August 19, 2013, 15:36:01 PM »
Aproape gata si schimbatul de distributie+pompa de apa+ulei motor+ulei cutie+filtre+bujii.
Manopera 1264 ron. Si eu care credeam ca alfa e scumpa :)

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #104 on: August 19, 2013, 15:43:09 PM »
Unde ai fost maica?

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #105 on: August 19, 2013, 16:13:59 PM »
Tot acolo.
Sunt curios sunt va fi defalcata suma pe factura. Conform cu preturile de pe site, ar fi trebuit sa fie "de la" 460 ron ce am facut eu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: wrx sti '08
« Reply #106 on: August 19, 2013, 16:16:26 PM »
Si mie mi au zis destul de mult pt schimbul de distributie, manopera....
Ce kit ai folosit? Oem?

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #107 on: August 19, 2013, 16:21:42 PM »
Nu, un kit de distributie ranforsat cu curea kevlar Cosworth de la Tom. In mare parte merg pe drumul deja batatorit de KET :)

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: wrx sti '08
« Reply #108 on: August 19, 2013, 16:24:36 PM »
'Nuff said...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #109 on: August 19, 2013, 17:41:03 PM »
Kinder, nu mai mzi asa, ca vezi unde am ajuns eu...  ;D Sper sa n-ajungi si tu acolo, ca e nasol, sa stai vara fara masina de joaca.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #110 on: August 19, 2013, 18:31:36 PM »
@KET: am spus ca in mare parte. Cum ai spus si tu si multumesc pentru asta, ai acolo de la A la Z ce si cum se face cu un STI. Ca atare, pentru a nu repeta greselile, radiatorul pe ulei este pe drum si turbo timerul asteapta linistit sa fie instalat (odata cu oglina heliomata care am vazut astazi ca ma asteapta in vama la posta... si covorasele cu logo-ul sti.. :D )
@moguai : si daca este alt model manopera nu-i aceeasi sau .... ?

Legat de service-ul CE:
+ masina are alt sunet cu toate cele schimbate
+ se infige mai bine (deci ceva au facut bine acolo)

- pe factura scrie : manopera subaru impreza. atat! nu este detaliata fiecare operatiune si costul aferent ei.
- eu: au mai ramas lichide? CE: Da, 2L de ulei de motor. eu:ciudat, ar fi trebuit sa intre 4.3L. Se verifica, joja era la jumatate. Mai verific eu zilele astea ca imi da cu virgula rau
- eu: lichid de cutie n-a mai ramas? CE: Nu, s-a folosit absolut tot. eu: ar mai fi trebuit sa ramana macar 0.5L. CE: Am verific, toate sticlele sunt goale. 5 minute mai tarziu cand ma intorc cu carnetul de reparatii apare cineva din spate cu o sticla de lichid cu aprox. 300 ml in ea. CE: Am mai gasit-o pe asta in spate.

Banii mei de monopera vor intra in buzunarul altcuiva de acum incolo.

LE: Nici n-am terminat de postat cele mai sus ca primesc un telefon de la CE. Stiti, am gasit o pata de ulei unde a fost parcata masina dvs. Sa veniti sa ne uitam daca e de la subaru. Normal, ma imbrac si in 25 de minute eram la service. Era de la subaru. Nu stiu ce garnitura de la nu stiu ce fulie la care au umblat cand au schimbat distributia. Au schimbat-o, au mai mesterit nu stiu ce la masina, a mai pierdut ceva ulei si la final recompletare cu ulei. Ca sa vezi surpriza. A mai intrat aproape 1L. Si pe jos nu erau mai mult decat cateva sute de grame. Una peste alta, la plecare, ca de abia asteptam sa plec, am uitat sa iau si ramasita de 1L de ulei. Maine ma duc iar :) De abia am invatat toate scurtaturile posibile din aviatiei pana in colentina :)
« Last Edit: August 19, 2013, 20:27:13 PM by kinderjoy »

moguai

  • 2814
Răspuns: Re: wrx sti '08
« Reply #111 on: August 19, 2013, 22:37:22 PM »
Verific maine mailul sa'ti zic exact cat mi'au spus mie pt manopera...undeva la 800 ron parca
In rest, nu e f placut ce s'a intamplat, daca si la o operatiune destul de banala zic eu, au dat'o in bara...ma pui si pe mine pe ganduri daca sa ma mai duc la ei sau nu...sapt asta trebuie sa rezolv.
Eu am primit o oferta si de la Racing Nick, manopera e undeva la jumate din pret...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #112 on: August 20, 2013, 09:22:40 AM »
O distributie costa ca manopera 4-500 lei in mod normal. Eu v-am zis ca la CE s-au chinuit 3.5 ore pentru niste tampoane de motor cand nu trebuia sa dureze peste 2.5.

concrion

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #113 on: August 20, 2013, 09:52:22 AM »
Salutare,
Kinderjoy, cat te-a costat kitul de distributie ?
Apropo de acest kit, sper ca sunteti constienti cu totii ca singura piesa de la Cosworth este acea curea.....restul sunt rolele normale de subaru; o varianta mai ieftina este cureaua sti de grupa n.
Referitor la BOV, verifica aici: http://www.hkseurope.com/turbochargers/apps/sqv.htm
poza lui Ket indica ce ai tu nevoie pentru masina ta: 71007-AF013
Mai multe info si aici: http://www.hks-power.co.jp/en/product/blow_off/sqv/index.html
In orice caz, Ket ar fi bine ca dupa ce iti reconstruiesti motorul, sa iti pui asa ceva: http://www.hks-power.co.jp/en/product/blow_off/sqvracing/index.html
si sa o vinzi pe cea veche lui Kinder ;)
O zi frumoasa.

concrion

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #114 on: August 20, 2013, 10:03:26 AM »
Salut.
Mihai, mecanicii aceia au fost chinuiti de lipsa cunostintelor....si poate a talentului. Cine sunt Coasta de Est ca sa stie cum se face o distributie de subaru  ? Au ei datele referitoare la cuplu de strangere, la modul in care se instaleaza si aranjeaza o distributie ? Ma rog, si pe youtube gasesti filme cu ce se face....daca ai scule si un pic de pricepere nu e greu. Si inca ceva: la Autokino (subaru brasov) manopera pentru o distributie este 350 lei....si ai si carnetul de service completat de service autorizat. Kinder, presupun ca in cazul tau (ca si in al meu de altfel) ne-au luat o caruta de bani, si nu avem nici carnetul de service completat (ca deh, doar Coasta de Est sau Bart nu sunt service autorizat de Subaru pentru aceste operatiuni, nu?).....iar un carnet de service complet ajuta la revanzarea unei masini.
O sa tot scriu pe unde apuc: pentru lucrari simple duceti-va unde vreti voi.....pentru lucrari complexe (motor, distributie, transmisie, etc) apelati la reteaua Subaru.....nu ii promovez, insa asa cum am scris si in trecut, cei din service autorizat sunt nevoiti sa isi asume calitatea lucrarilor, si ii puteti trage la raspundere daca lucrurile nu ies cum trebuie.
Luati-va piesele voastre (si apropo de asta, inainte de a promova si incuraja comertul ilicit de piese, vedeti ca puteti comanda direct de pe siteurile producatorilor.....in cele mai multe cazuri la preturi mult mai mici) si duceti-va in service-uri unde, cel putin teroretic, oamenii ar trebui sa stie cu ce se mananca subaru.
O zi frumoasa.

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #115 on: August 20, 2013, 15:09:55 PM »
Astazi au venit niste bunatati din state de la subarugenuineparts.. poze pe seara. Covorase cu logo sti, oglinda heliomata.. si tampoanele de motor. A... si brelocul de la care am inceput cumparaturile.
Legat de CE, operatiunile au fost :schimbat distributie+revizie completa(filtre, ulei, pompa apa)+schimbat uleiuri caseta si transmisie. Per total, cred ca pretul este "pe acolo". Ce nu mi-a placut este ca la ambele operatiuni (frane+asta) a fost ca a trebuit sa revin a doua oara ca sa faca treaba cum trebuie.
@concrion kitul a fost 420 lire+transport.

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #116 on: August 20, 2013, 22:00:55 PM »
Ai dreptate Concrion legat de reparatiile mai complexe care ar trebui sa le facem la un service autorizat.
Legat de C.E......... nu am incredere .
Sper sa fie totul in regula cu distributia Kinderjoy.
Ai primit garatie pentru montarea distributiei?

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #117 on: August 20, 2013, 22:59:21 PM »
am primit factura si stampile in carnetul de service (oricum e masina iesita din garantie, dar sa nu uit cand am facut ce).
stiu ca am promis poze, dar sunt pe telefon :)

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: wrx sti '08
« Reply #118 on: August 20, 2013, 23:12:43 PM »
salut man, imi pare rau de partea cu serviceul, in schimb ma bucur cu partea cu piesele ca a fost ok, iar cu bovul cum ti-am zis azi dimineata la telefon stai sa pun o intrebare si vedem exact de acolo ce zic domnii, seara buna domnul.
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

Răspuns: wrx sti '08
« Reply #119 on: August 22, 2013, 12:55:50 PM »
Am primit o oferta buna la alianz pana la urma de la Leader team. Multumesc sherban :)
Mai ramane sa caut folii acum. Si abia astept piesele de la tom... urmatorul termen e miercuri.

Kinder, foliile de protectie stanga dreapta de pe aripi/praguri si usi, costa 815 lei bucata,la SMT...am intrebat eu.Deci iese din discutie.
Am gasit o firma peste ocean, care vand kit-uri personalizate de folii 3M pe marci masini, per ani, pe modele; kitul cuprinde asa:
- bara fata,
- faruri,
- capota (jumatate-adik pana la "nasul" de la STI-ul nostru)
- oglinzi
- bara spate
Toata distractia cu tot cu taxe de livrare e undeva pe la 350USD...ceea ce inseamna mai putin decat vrea SMT doar pe foliile de pe usi.

Le-am trimis un mesaj legat si de foliile de pe usile laterale spate, care ne interesaza pe amandoi.
Astept cu viu interes rapunsul lor, revin cu info.

BTW, sa stapanesti sanatos noile achizitii de pe Subi al tau, man !