Frana de mana Forester SG
Subaru club Romania

Frana de mana Forester SG

Frana de mana Forester SG
« on: August 04, 2013, 01:22:37 AM »
Zilele astea am observat ca frana de mana merge destul de usor trasa 12-13 dinti si daca insist mai urca inca 2. Chiar si asa, la 14-15, eficienta e f slaba, abia tine cand e un pic de vale/panta, nicidecum corect.
In manual am citit ca o frana de mana reglata corect tine la 7-8 dinti.

Aici am gasit o procedura de strangere a franei de mana, insa as vrea sa stiu daca a mai facut cineva aceasta operatiune sau daca slaba eficienta ar putea fi de fapt de la altceva, nu doar de la un cablu slabit.

Mentionez ca in rest nu am sesizat probleme la frane, desi am avut si ceva franari mai serioase

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #1 on: August 04, 2013, 08:32:41 AM »
Pai cine te pune sa numeri dintii ??
Glumeam... si eu am avut aceasi senzatie , dar cind am fost la revizie le-am zis alora de la SMT si au mai reglat-o.Acuma e normala...sau m-am obisnuit eu cu ea.
Forester Diesel 2010

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #2 on: August 04, 2013, 14:24:48 PM »
N'as numara dintii, dar cand vad ca masina nu sta pe loc, tinde sa ma deranjeze. Noroc cu hill hold'ul, deocamdata.
O sa incerc sa demontez consola, insa am impresia ca nu e chiar usor

celalalt

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #3 on: August 04, 2013, 15:10:31 PM »
Ai frana pe disc sau tambur?Oricum,trebuie sa mergi la un service.Nu e chiar usor de reglat frana de mana de la roata.

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #4 on: August 04, 2013, 15:53:07 PM »
Discuri fata spate (banuiesc ca asa e la toate XT'urile). Am citit aici si m'am mai clarificat. Eu ma gandeam ca e doar de la reglajul de sub consola centrala, insa daca e si de la roti, clar nu ma bag, nu vreau sa am alte surprize.
Ideea era ca nu prea reusesc sa'mi fac timp sa ajung la service, dar oricum va trebui facuta revizia si o sa rezolv si asta atunci, ca nu e o urgenta pana la urma

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #5 on: February 19, 2014, 23:24:45 PM »
Intre timp s'a facut reglajul franei de mana de sub consola centrala. S'a strans piulita si acum frana de mana poate fi trasa 7-8 dinti, cum e normal.
Problema e ca eficienta e aceeasi.

A schimbat careva ferodourile franei de mana? Ce grosime au unii noi?
O sa ajung in curand la service pentru a gasi problema, insa in afara de ferodouri, de unde ar mai putea aparea problema? Cablul nu e rupt, ca o usoara ingreunare a rotilor de simte. O sa printez si procedura de reglare, sa vad la fata locului daca se poate rezolva ceva asa ...

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #6 on: November 15, 2014, 21:53:55 PM »
Rezolvarea a venit prin schimbarea ferodourilor si ulterior slabirea piulitei de reglaj a franei de mana, deoarece dupa interventia initiala acestea ramaneau blocate pe disc.
La ITP a avut o eficienta pe care inginerul respectiv a spus ca n'a mai intalnit'o demult la vreo masina, deci problema era doar din ferodouri uzate

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #7 on: December 29, 2015, 23:10:21 PM »
Cum zilele trecute am inlocuit discurile spate, am dat peste cap reglajul franei de mana si acum, desi trag 8-9 dinti la maneta, eficienta franei e spre zero.
Am incercat sa reglez de sub masina, prin "fereastra" speciala, insa nu reusesc sa manevrez steaua aia, indiferent de ce fel de surubelnita am folosit. Am zis ca o rezolv dand jos discul, am strans la maxim si apoi am dat 2 dinti la steaua respectiva, dar se pare ca nu mi'a reusit cum speram eu.
Intrebarea mea e daca a facut cineva la Forester SG acest reglaj din spatele rotii si daca da, daca a avut masina suspendata (elevator/cric) sau nu, macar sa nu ma chinui degeaba sa ridic masina si sa ma trezesc ca tot n'am accces suficient

LE: cam asta ar trebui sa fac, numai ca pozitia nu e la fel
« Last Edit: December 29, 2015, 23:12:49 PM by andrei0241 »

celalalt

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #8 on: December 30, 2015, 01:27:14 AM »
Elevator.Service.Oameni care cu asta se ocupa.E mecanica simpla.N au cum sa sparga vreun piston...

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #9 on: December 30, 2015, 01:45:39 AM »
Mersi, captain Obvious. Daca vroiam sa ajung la service, o faceam pana acum. Stiu si eu ce e de facut, chiar este mecanica simpla, intreb doar daca a mai facut cineva, pentru ca accesul prin acea gaura tehnologica la steaua de reglare e practic inexistent cu masina pe roti, dar nici nu mi se pare sa se modifice mare lucru cu ea ridicata

In service oricum nu am timp/chef sa ajung in perioada asta, daca nu e risc sa inghet, o sa o sui pe cric sa vad ce rezolv

celalalt

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #10 on: December 30, 2015, 05:18:32 AM »
Pai ....o mai ridici putin?Dar acolo unde ai schimbat discurile nu au probat?

Răspuns: Frana de mana Forester SG
« Reply #11 on: December 30, 2015, 14:55:55 PM »
Discurile si placutele pe spate le'am schimbat singur. Si nu pentru ca as fi stat in loc de 100 ron, ci ptr ca imi place sa surubaresc pe la masina