RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
Subaru club Romania

RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)

KET

  • 3921
RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
« on: October 14, 2013, 10:10:28 AM »
Desi nu e cu Subaru, eu zic ca este foarte interesant.
Mai jos textul articolului si filmuletul.

În cadrul Salonului Auto București și Accesorii 2013, compania românească Ghe-O Motors a lansat conceptul Rescue, o mașină capabilă să ajungă în cele mai inaccesibile locuri din România, atunci când viețile oamenilor sunt puse în pericol.
Nu puține au fost și sunt ocaziile în care am văzut la TV știri în care ni se prezintă oameni rămași fără adăposturi în mijlocul iernii, oameni care își așteaptă sfârșitul înconjurați de apă, copii și bătrâni care rămân fără alimente, oameni la care nu ajunge nimeni pentru că natura poate fi uneori nemiloasă.
În ultimii ani, dezastrele naturale izolează vieți peste tot în România, iar sute de oameni rămân prinși în ghearele naturii. În iarna lui 2012, zăpezile au avut în unele locuri peste 10 metri, sute de case au fost acoperite de zăpezi și toate utilajele existente au fost depășite de ninsorile abundente.
Pentru a trece peste aceste obstacole, GHE-O a lansat în premieră în România în cadrul târgului SAB & Accesorii 2013 un nou concept ce este destinat salvării de vieți, denumit Rescue - o mașină pe cât de ireală la prima vedere pe atât de atent construită, pentru a da randament în orice situație și în orice condiții meteo.
Rescue este soluția ideală pentru: transport, suport medical, stingerea incendiilor, aceasta intervenind în diverse situații pentru care nu existau soluții.
Rescue este un concept românesc, proiectat și creat în România de brand-ul românesc GHE-O. Din punct de vedere tehnic, RESCUE este un automobil cu caroserie autoportantă, are 11 locuri, dimensiuni de 5.200/2.700/2.390 și o greutate de 3,2 tone. Este capabil săt ransporte aproximativ  o tonă de apă pentru stingerea incendiilor și beneficiază de două motopompe de mare presiune.
Conceptul este dotat cu șenile pe roțile din spate, portbagaj pliabil, o targă medicală cu acces pe ușa laterală, sistem plug, terratrip GPS. De asemenea există și multiple posibilități de  personalizare.
Cei care doresc sa vadă automobilul RESCUE, pot merge la SAB & Accesorii în perioada 10-20 octombrie 2013 la standul GHE-O Motors. Noi l-am văzut și ni s-a părut impresionant!

[ Invalid YouTube link ]
« Last Edit: October 14, 2013, 10:17:05 AM by KET »

KET

  • 3921
Răspuns: RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
« Reply #1 on: October 14, 2013, 10:16:31 AM »
Si cateva poze:








Răspuns: RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
« Reply #2 on: October 14, 2013, 10:17:39 AM »
Poti sa scrii sursa articolului te rog si un link catre stire?


malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
« Reply #4 on: October 14, 2013, 11:04:28 AM »
am vaz masina in weekend la salon !! foarte tare si uimitor are doar 3 tone deci o poti conduce cu B :D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
« Reply #5 on: October 14, 2013, 11:36:39 AM »
Am vazuto si eu live si e impozanta, te cam chinui ceva sa urci la bord.
Este facuta undeva pe centura Bucurestiului, am inteles ceva de genul Tunari . Si mai sunt inca 3 variante mai micute , Predator, Warrior si Fighter
Misto masinile si speram sa le si vedem la treaba, nu doar in stadiu de prezentare
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X

celalalt

Răspuns: RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
« Reply #6 on: October 14, 2013, 11:41:42 AM »
Sau...sa speram ca nu va fi nevoie de ele.;)

cristibna

  • *
  • 723
  • FUN
Răspuns: RESCUE by Ghe-O (designed in Romania)
« Reply #7 on: October 14, 2013, 11:52:15 AM »
Da, asta e varianta fericita si optimista... sa speram ca nu va fi nevoie de ele
2018 Subaru XV 2.0
2016 Honda NC750x DCT
ex 2004 Subaru Forester 2.0X