Inaltare Impreza
Subaru club Romania

Inaltare Impreza

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Inaltare Impreza
« on: October 21, 2013, 14:55:11 PM »
Salultare,

Ma gandeam pentru iarna sa ma distrez putin si sa imi fac viata mai usoara prin zapezi asa ca am ajuns la ideea de a ridica putin masina (2-3cm).
Din ce am citit pe "afara", cea mai comuna optiune este suspensie completa de Forester (preferabil XT ca e mai dura).

Acum buzunarul meu zgarcit se gandeste ca ma duce cam mult suspensie completa de forester doar pentru iarna... si intrebarea mea este daca nu cumva se potrivesc doar arcurile de Forester pe amortizoarele de Impreza. Stie cineva? Ca in cazul acesta mi-as duce amortizoarele la reconditionat ca sa fie mai dure si as pune arcuri de forester sa fie mai inalta.

Alte variante mai am cu niste arcuri noi speciale dar ma costa USD 400+ fara transport. Sau mai exista niste inaltatoare care se monteaza sub flanse. Acestea din urma ridica masina cu 1 inch dar costa peste 250$ fara transport.

Ce parere aveti?

EDIT:
Si ceva poze cu ce au facut altii:







« Last Edit: October 21, 2013, 15:01:32 PM by MihaiFlorescu »

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Inaltare Impreza
« Reply #1 on: October 21, 2013, 15:07:41 PM »
Cred ca se pot gasi suspensii SH de Forester la preturi foarte bune.
Multi au renuntat la suspensiile standard pentru unele sport, asa ca poti incerca sa pui un anunt si sa cumperi solutia completa (chiar daca are ceva uzura).
Parca avea Vulpanu niste inaltatoare montate iar pretul era mai mic.
Nu te incurca cu arcuri custom, o sa strici amortizoarele.
In pozele atasate sunt puse anvelope cu alt talon. Cred ca suspensia de Forester este suficienta pentru a castiga inaltime si a nu avea probleme cu Politia.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

celalalt

Răspuns: Inaltare Impreza
« Reply #2 on: October 21, 2013, 15:36:45 PM »
Poti sa pui arcuri de forester.Am pus eu pe amortizoarele de pe bug ul dezmembrat,arcuri de forester...pe care le am pus pe forester apoi.Si masina este la inaltimea corecta.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Inaltare Impreza
« Reply #3 on: October 21, 2013, 16:22:22 PM »
Bun! Daca auziti pe careva ca vinde, dati de stire.

celalalt

Răspuns: Inaltare Impreza
« Reply #4 on: October 21, 2013, 16:26:19 PM »
Pentru spate cred ca am eu.Dar sunt pt cele cu SLS.De fata nu.Cele de fata sunt cu o spira mai lungi parca.

Răspuns: Inaltare Impreza
« Reply #5 on: October 21, 2013, 23:58:39 PM »
Salut sunt in curs sa fac niste inaltatoare de 3 cm la jetflow, am dat las facut 2 seturi spate si maine dau si pt fata, pe spate am avut flanse extra ca sa trimit model iar pe fata mi le da maine Dani.Gugu. o sa postez rezultate si poze cum le primesc.
Inca nu am adresat problema prindeii, prezoanele stock sunt prea scurte, ar ajunge doar pt flanse de 2 cm, am reusit sa-i scot usor si o sa incerc sa pun suruburi mai lungi
m-am inspirat de la australieni
http://www.subtle-solutions.com/popup_image.php?pID=97&osCsid=37f0ca858fe9b67528f4ca38e75134ca

O seara buna
Forester 2.5XT 5spd
Vectra c 1.9

MihaiFlorescu

  • *
  • 13906
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Inaltare Impreza
« Reply #6 on: October 22, 2013, 09:55:43 AM »
Astept feedback si poze de la tine. Cei de la subtle erau si printre optiunile mele dupa cum se poate vedea in primul post, mai ales ca nu afectezi geometria atat de tare si e si o varianta mai ieftina decat celelalte.

Si 2.5cm ar fi suficient cat sa nu fie probleme nici cu masina, nici cu politia si nici cu zapezi, gheata si alte prostii.
« Last Edit: October 22, 2013, 09:57:37 AM by MihaiFlorescu »