Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
Subaru club Romania

Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?

andea79

  • *
  • 4008
Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« on: November 06, 2013, 13:56:29 PM »
Dupa cum spune si titlul, dilema este: se inlocuiesc bucsele stock cu poliuretanice sau cu cele de tip "Grupa N" care sunt tot cauciuc dar mai rezistent/rigid decat cele stock ? Fiecare varianta are plusuri si minusuri, ma intereseaza daca/cine a avut experienta proprie cu macar unul dintre tipuri .

KET

  • 3921
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #1 on: November 06, 2013, 14:04:48 PM »
Eu mi-am inlocuit absolut toate bucsile de pe masina cu unele poliuretanice SuperPRO. Masina se simte mult mai bine, dupa inlocuire. Din pacate, nu am apucat sa ma bucur de ea si de noul handling suficient...
« Last Edit: November 06, 2013, 14:25:47 PM by KET »

Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #2 on: November 06, 2013, 14:20:41 PM »
Si eu am facut precum KET, dar sa fiu al naibi de am vazut vreo diferenta.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #3 on: November 06, 2013, 14:23:27 PM »
Drive it harder! ;D

Serios vorbind, unele modificari se simt doar cand ajungi la limita. De exemplu, eu cand am trecut de la frane de WRX cu discuri si placute no name la frane de STi cu discuri si placute de calitate, furtunase metalice si lichidul cel mai bun, nu am simtit nici o diferenta in oras si la mers normal sau putin agresiv. Cel mai bine le-am simtit la coborari din Poiana, Paraul Rece, Rasnov etc.
« Last Edit: November 06, 2013, 14:25:20 PM by MihaiFlorescu »

KET

  • 3921
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #4 on: November 06, 2013, 14:27:37 PM »
Diferenta se simte. Masina e mai inchegata, si, ciudat de tot, este si mai confortabila. Nu as fi crezut asa ceva. Dar se comporta ca o masa unitara si nu mai zgaltaie pe bucati. A fost confirmat si de sotia mea...

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #5 on: November 06, 2013, 14:43:28 PM »
Nu contest partea de improvement sa zic asa :) Mai ales ca la mine toata partea asta este inca stock si abia acum ca urmare a faptului ca oricum bucsele stock sunt terminate.. trebuie sa le schimb.
Momentan inclin catre bucse tip grupa N (ca si aici http://www.rallispec.com/mou_bush_rstbk3.html, dar nu toate de acolo) plus sway bars fata spate (http://www.forcedfabllc.com/products/eibach-sway-bar-kit-front-adjustable-25mm-rear-adjustable-22mm-subaru-08-13-sti-11-13-wrx-09-13-forester-xt.html) cu end links (http://www.forcedfabllc.com/products/kartboy-front-and-rear-endlink-combo-08-13-subaru-wrx-sti.html)
Ce ma intereseaza sunt eventualele probleme intalnite cu cele 2 tipuri de bucse. Stiu ca de exemplu cele poliuretanice ar trebui "unse" periodic si am citit despre destule care s-au "stricat" prematur. Cele de cauciuc pe de alta parte nu au probleme pe partea de rezistenta in timp, nu necesita intretinere dar ar putea  sa nu aiba aceeasi rigiditate ?

KET

  • 3921
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #6 on: November 06, 2013, 15:33:34 PM »
Si eu am schimbat sway bars dar am pus RCM.
De faza cu ungerea bucselor poliuretanice, n-o stiam? Cat de des ar trebui unse?
Eu nu am avut nicio problema cu ele pana acum, dar am mers cu ele pe masina vreo 4 luni si de alte 4 luni masina sta, asa ca nu pot da un feedback cu adevarat relevant.

Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #7 on: November 06, 2013, 15:40:55 PM »
Nu am negat, doar am spus ca eu sunt nesimtit :)
Ce-i cu ungerea aia ? ca toti spun "no maintenance or lubrication" cand vine vorba de poliuretan

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #8 on: November 06, 2013, 16:02:04 PM »
Eu nu am citit niciunde despre "no maintenance" referitor la bucse poliuretanice ... dimpotriva.
In acelasi timp nu am vazut niciunde un "program" clar de ungere (am mai citit ca o dat ape an, de 2 ori pe an, in functie de clima si etc...), ideea ar fi sa aiba tot timpul ungere in locatiile unde are loc frecare ...
Din ce am vazut eu asa rapid sunt zeci de subiecte pe forumuri externe despre cum sa ungi , cu ce sa ungi.. bla bla.. aceste bucse ..
Se poate cauta pe google ceva de genul subaru grease polyurethane bushings

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #9 on: November 06, 2013, 16:17:13 PM »
Eu stiam ca ele vin cu o punguta de vaselina speciala si se ung atunci cand le pui. Apoi spun sa le inspectezi la fiecare revizie pe care o faci si sa le ungi daca s-a dus acea vaselina.

Eu mi-am pus bucsi whiteline la coloana de directie parca (una patrata cu una rotunda) si au venit cu punguta aferenta si scria ce am zis mai sus.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #10 on: November 06, 2013, 16:34:54 PM »
da asa am primit si eu  ! bucsile si o punguta de vasilica !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #11 on: November 06, 2013, 16:36:43 PM »
deci ceva ungere trebuie sa fie -> acuma fiecare cat ii place / poate sa verifice/unga chestiile :)
de asta si intrebam altii ce experiente au, ca nu ma vad nici eu sa tot verific/ung chestiile si din punctul asta de vedere cele de cauciuc imi fac mai mult cu ochiul :)

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #12 on: November 06, 2013, 18:27:58 PM »
Fiind foarte rigide trebuie sa le ungi sa le permiti sa se miste putin .....
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #13 on: November 07, 2013, 21:28:11 PM »
Nu am mai avut rabdare si am comandat pana la urma bucse de Grupa N (doar cele de pe brate - 2 perechi, ca astea sunt "duse" pe masina)+ swaybars si endlinks din linkurile din postul meu anterior ...
Stiu ca multa lume schimba deodata toata bucsaria + tampoane de motor/transmisie ..etc... eu am zis sa le iau mai pe rand asa poate imi dau seama mai exact care/ce influenta au.

KET

  • 3921
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #14 on: November 08, 2013, 09:02:32 AM »
E foarte ok pentru noi ceilalti, abordarea asta a ta. Pentru tine nu prea e in regula, ca vei face mai multe drumuri la service-uri. Asteptam impresii.

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #15 on: November 08, 2013, 10:00:23 AM »
Pai ti-am zis ca eu privesc partea cu mersul la service ca pe un soi de relaxare/placere/parte din hobby-ul cu masina :) Deci faptul ca va trebui sa ma duc de mai multe ori nu este neaparat rau :) (poate cand cresc mare imi iau service-ul meu sa ma pot relaxa all za time)

Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #16 on: November 08, 2013, 10:02:25 AM »
Daca iti iei service-ul tau , vin si eu mai des in service  ;)
Forester my09 4Q

KET

  • 3921
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #17 on: November 08, 2013, 10:21:10 AM »
Pai ce numere au iesit castigatoare cand ai castigat tu?  :D :D

STI

  • *
  • 2152
  • Uatzi
    • STIShop.ro
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #18 on: November 08, 2013, 13:03:41 PM »
din ce stiu si ce am observat eu de-a lungul timpului bucsile poliuretanice sunt unse cu cioclomazul cu care iti vin la montare si dupa uiti de ele, eu nu am avut nici o problema de-a lungul anilor si am inceput la fel cu tampoane de grupa n motor/cutie dupa bucsaraie dupa rigidizari de sasiu
Most sports require only one ball, motorsport requires two...

"STIShop.ro"

Make the forum great again!

andea79

  • *
  • 4008
Răspuns: Bucse poliuretanice sau "Grupa N" ?
« Reply #19 on: November 22, 2013, 15:55:48 PM »
Un mic update: au fost instalate ieri cele 2 bucse (sau bucsi ? :) ) de pe bratele fata, adica exact RST-2027F si RST-2027R de pe schema de la
http://www.rallispec.com/mou_bush_rstbk3.html. Restul este inca stock (sway bar-urile nu au ajuns oricum inca).
Poate nu am apucat sa fac destui km, nu stiu sigur, dar din ce am incercat/testat pana acum nu simt nici o diferenta :) ... mai vedem si revin cu update daca se va simti ceva ...