Ajutor alegere suspensie
Subaru club Romania

Ajutor alegere suspensie

Ajutor alegere suspensie
« on: November 19, 2013, 19:23:41 PM »
A venit timpul sa schimb niste bucseraie pe puntea fata, m-am gandit la niste Powerflex - alte recomandari?
Mi-ar place si o alta suspensie, aveti niste recomandari?
Cat de bine functioneaza coilover-urile pe forester?
Cat de bine functioneaza un kit care coboara garda?

Tin sa mentionez ca folosesc masina 99% pe asfalt cu mici escapade pe cate un teren de soft offroad sau macadam, dar totusi traim in Romania unde drumurile rele si gropile fac parte din cotidian :)
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Ajutor alegere suspensie
« Reply #1 on: December 08, 2013, 13:02:38 PM »
Din pacate vad ca nu am primit nici o lamurire in aceste priviri, poate ma puteti ajuta cu urmatorul sfat, vreau sa schimb bucseraiele pe forester (acum mai sunt cateva proiecte in desfasurare pe masina, revin cu recenzii dupa ce sunt gata).

Ce parere aveti despre kit-ul >>asta<< ?

Diferenta de bani intre asta si powerflex e foarte mare si nu stiu daca diferenta de calitate e la fel de mare...

A doua nedumerire este dimensiunea barelor antiruliu (asa le zice?) stie cineva sa imi spuna fara sa trebuiasca sa le masor eu? Nu mi-e foarte la indemana... Trebuie sa selectez o dimensiune si habar nu am ce dimensiuni am eu. Tin sa mentionez ca am un Forester SG din 2006 (12.2005) 2.0X vers. de Grecia din cate stiu eu.

Pls help...
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Ajutor alegere suspensie
« Reply #2 on: December 08, 2013, 14:00:41 PM »
Nimeni? Nimic? Vreau sa comand bucsile sa imi ajunga inainte de sarbatori si as vrea sa stiu daca merita...
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Ajutor alegere suspensie
« Reply #3 on: December 08, 2013, 21:40:43 PM »
Nimeni? Nimic? Vreau sa comand bucsile sa imi ajunga inainte de sarbatori si as vrea sa stiu daca merita...

salut . eu am subaru forester 2007 si am montat bucse poweflex. sunt mult mai rigide... din cate stiu dimensiunea la bara antiruliu fata este 21 mm si spate 18 mm .

http://www.powerflex.co.uk/road-series/products/Impreza+Turbo%2C+WRX+%26+Sti+%28GD%2CGG+00+to+07%29-331/1.html

cele de la impreza se potrivesc pe forester.

Răspuns: Ajutor alegere suspensie
« Reply #4 on: December 08, 2013, 22:11:23 PM »
Eu m-am uitat pe niste piese de Forester si am gasit ca spatele e de 17.3mm presupun ca trebuie sa iau 18mm sau 17?.

Iulian, ce diferenta e cu bucsile mai rigide? Adica unde simti aceasta rigiditate in utilizarea zilnica? Si ce duritate ai montat tu? Din cate stiu cele galbene sunt 70a, cele mov 80a si cele negru 95a.
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Ajutor alegere suspensie
« Reply #5 on: December 09, 2013, 13:44:21 PM »
Eu m-am uitat pe niste piese de Forester si am gasit ca spatele e de 17.3mm presupun ca trebuie sa iau 18mm sau 17?.

Iulian, ce diferenta e cu bucsile mai rigide? Adica unde simti aceasta rigiditate in utilizarea zilnica? Si ce duritate ai montat tu? Din cate stiu cele galbene sunt 70a, cele mov 80a si cele negru 95a.

eu zic totusi sa masori sa fi sigur.

se simte si daca treci peste pietricele..... dar te obisnuiesti .  curbele o sa le abordezi cu mai multa siguranta.

eu le am montat pe cele mov

Răspuns:
« Reply #6 on: December 09, 2013, 13:57:47 PM »
Le-am comandat, o da revin cu o recenzie dupa ce le montez.
Because Subaru, thats why.