outback 2.5
Subaru club Romania

outback 2.5

outback 2.5
« on: November 29, 2013, 10:51:43 AM »
Buna tuturor,

De vreo luna sunt posesorul unui Outback 2,5 AT din 2007 cu approx. 65k km. E o "recidiva" dupa un Legacy, deci cam stiam despre ce e vorba :) dar ma impresioneaza tinuta de drum aproape identica cu Legacy desi garda la sol e mult mai mare. Parca totusi se simte putin mai masiva dar e o senzatie placuta la mers "normal".

O sa incerc sa pun niste poze de indata ce ma prind cum se face.

Pana atunci poate ma ajutati cu o dilema: cureaua de distributie - la km astia nu ar trebui sa puna probleme dar ma gandesc ca e totusi cam veche. Manualul zice ca se schimba la 5 ani, parca. Sa mai merg cu ea asa o vreme (eu fac cam 30k pe an deci anul viitor as schimba-o oricum din ratiuni de rulaj)? Sau ma joc cu focul? Daca o schimb, pot sa schimb doar cureaua si restul elementelor anul viitor la limita de km?
Nu se aude nimic ciudat, merge perfect dar nu m-as baza pe asta...


malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: outback 2.5
« Reply #1 on: November 29, 2013, 11:10:55 AM »
curea de distributie se schimba la 60k km ori 5 ani care vine prima ! cand schimb cureaua trebuie sa schimbi si rolele si pompa de apa sa fie totul safe !
bine ai venit pe forum si bafta cu masina !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: outback 2.5
« Reply #2 on: November 29, 2013, 11:47:43 AM »
Schimba distributia.Cureaua mai greu sa se rupa,dar daca ai uzura in role,poate sari de la punct si dai de vreo belea.La carte spune 90k prima schimbare,dar totusi au trecut 5 ani.Bafta si bine ai revenit.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #3 on: November 29, 2013, 13:18:34 PM »
In cartea mea scrie 105k :D

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: outback 2.5
« Reply #4 on: November 29, 2013, 13:58:05 PM »
asa si la mine! dar si 5 ani si au trecut. oricum, am sa incerc sa o schimb luna viitoare ca sa ma simt in siguranta.
vreo alternativa la SMT imi puteti recomanda in bucuresti?

celalalt

Răspuns: outback 2.5
« Reply #5 on: November 29, 2013, 14:24:26 PM »
La Rux Auto...eu la ei am schimbat distributia la forester