Spalare motor
Subaru club Romania

Spalare motor

George

  • 757
Spalare motor
« on: July 13, 2010, 11:59:31 AM »
motorul se poate spala :) pentru asta recomand o singura spalatorie in care am incredere si unde am spalat si eu motorul.
« Last Edit: July 13, 2010, 12:45:27 PM by MihaiFlorescu »

elena

Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #1 on: July 13, 2010, 12:07:11 PM »
Intrebarea mea pe celalalt forum era daca e bine sau nu sa-l spal? Dintre apropiatii mei cu masini unii au zis sa-l spal, altii au zis ca nu e bine ca ar oxida nu stiu ce senzori! Si am intrebat pe forum.... Daca ma hotarasc sa-l spal am sa te rog sa-mi spui despre spalatoria in care ai incredere.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #2 on: July 13, 2010, 12:10:02 PM »
Eu nu mi-am spalat niciodata motorul cu apa in abundenta. Am preferat sa folosesc o carpa umeda cu detergent si am sters tot ce am putut, evitand cablurile electrice, sigurantele etc. Singura problema este ca dureaza mai mult ca la spalatorie (maxim o ora) si ca rezultatul nu este mereu acelasi (din cauza spatiului nu poti sterge chiar toate componentele). Aceasta este varianta 100% sigura.
Daca ai o curte si iti place sa te murdaresti pe maini ai nevoie de o galeata, un detergent de vase, o carpa/prosop si silicon pentru luciul plasticelor.

PS: poti folosi manusi daca tii la manichiura :P

Varianta a doua este sa o duci la o spalatorie specializata unde neaparat trebuie sa te asiguri ca sunt acoperite calculatorul (o placa de metal argintie), cutia cu sigurante, alte sigurante/componente ce ar putea duce la un scurt-circuit. In 20 de minute ai motorul ca nou in acest fel. Pretul nu este exorbitant. Cam cat o spalare normala a exteriorului (depinde de spalatorie). Nu ar trebui sa depaseasca 100 lei. Este bine sa racesti motorul inainte de spalare si nu este recomandat sa pleci imediat cu el ud. Indicat este sa astepti cu capota deschisa 10-20 minute (tinand cont de vremea caniculara, ar trebui sa se usuce in acest timp).
« Last Edit: July 13, 2010, 12:15:03 PM by MihaiFlorescu »

elena

Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #3 on: July 13, 2010, 12:20:41 PM »
Multumesc pt informatii. In cazul asta cred ca am sa-l sterg eu cu o carpa umeda.... am sa ma port cu el.... cu manusi.  :)

George

  • 757
Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #4 on: July 13, 2010, 12:23:46 PM »
motoarele de subaru vin din fabrica date cu o ceara verde. acea ceara nu cade ! nu dispare ! si nici nu poate fi curatat cu solutii normale.
exista o singura spalatorie care o stiu sa aibe o substanta buna care curata acea ceara si nu ataca cablurile din compartimentul motor.
aceasta operatiune trebuie facuta o singura data dupa care se poate intretine curatenia motorului cu o carpa si spuma de vase.

George

  • 757
Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #5 on: July 13, 2010, 12:28:17 PM »
cam asa arata motorul de la STI ul meu dupa spalare :)

elena

Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #6 on: July 13, 2010, 12:32:01 PM »

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #7 on: July 13, 2010, 12:34:09 PM »
motoarele de subaru vin din fabrica date cu o ceara verde. acea ceara nu cade ! nu dispare ! si nici nu poate fi curatat cu solutii normale.

Corect! Daca este vorba de prima spalare, atunci lucrurile stau asa cum le-a explicat George. Am inteles ca aceasta operatiune se poate face chiar si la cei de la Subaru Motors pentru 50 lei daca tin minte bine. ???

George

  • 757
Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #8 on: July 13, 2010, 12:35:40 PM »
exact cum ziceam. ai pe motor acea ceara care in timp a devenit o mazga :) ma duc afara sa fac o poza la un an de la spalarea motorului.

George

  • 757
Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #9 on: July 13, 2010, 12:40:36 PM »
azi , acum :

ar trebui sa il mai sterg si eu un pic :) se poate observa ca e doar praf adunat pe el si nici urma de mazga.

elena

Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #10 on: July 13, 2010, 12:46:27 PM »
Tot la Subaru Motors l-ai spalat si tu?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Spalare motor
« Reply #11 on: July 13, 2010, 12:47:44 PM »
Am sectionat si mutat subiectul (in sectiunea Impreza) pentru a fi mai usor de gasit. Stiu ca mai sunt si altii interesati de spalarea motorului.

George

  • 757
Răspuns: Spalare motor
« Reply #12 on: July 13, 2010, 12:52:37 PM »
eu l-am spalat la singura spalatorie care stiu sa aibe solutii corespunzatoare . e o spalatorie cum vii de la dinamo spre obor , treci prin pasaj si la primul semafor la lic Hasdeu faci dreapta. la vreo 150m e o spalatorie pe partea dreapta in fundul unei curti.
se intra acolo , se intreaba de solutie de degresat motoare subaru si se aduce aminte sa nu se dea cu presiune in intercooler (acolo unde exista asa ceva).

alias

  • 152
Răspuns: Rspuns: Buna tuturor!
« Reply #13 on: July 13, 2010, 17:29:03 PM »
Wow! Super!
Asa arata motorul meu:
http://img210.imageshack.us/img210/2442/p1040507r.jpg


motorul tau arata exact cum trebuie :) Motor autentic de Subaru. Doar nu mergi cu masina cu capota deschisa  ::)

La Outback, am spalat o singura data motorul in 5 ani.  Inainte sa il vand  ;D
« Last Edit: July 13, 2010, 17:31:04 PM by alias »
Subaru Forester 2.0 MY-->08
ex Subaru Impreza 1.5 MY 08-->
ex Subaru Outback 2.5 2005

George

  • 757
Răspuns: Spalare motor
« Reply #14 on: July 13, 2010, 18:06:59 PM »
alias : asa arata toate motoarele de subaru care sunt inca cerate.
un mare plus adus de spalarea motorului (daca e facuta cum trebuie) este faptul ca acesta transfera caldura mai usor :) deci este un MARE PLUS !

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Spalare motor
« Reply #15 on: July 13, 2010, 19:46:09 PM »
eu mi-am spalat motorul cu vapu si dupa aceea  l-am suflat ffff bine cu compresoru  toata apa de pe el de la aprindere de la bujii si restu mufelor a mers putin circa 2-3 min in 3 pistoane si cu check engine aprins dar dupa aceea nu mai are probleme.. cred ca asa e cel mai rapid/usor... sa il speli...
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Spalare motor
« Reply #16 on: July 13, 2010, 20:08:11 PM »
si nu ti-a stat inima cand ai vazut ca merge in 3 pistoane si pom de craciun pe bord?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Rspuns: Spalare motor
« Reply #17 on: July 13, 2010, 20:41:25 PM »
care aveti un dictionar si imi spuneti ce este un "vapu"? :D e cumva dracia aia de la teleshopping care spala cu abur?

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Rspuns: Spalare motor
« Reply #18 on: July 13, 2010, 20:49:06 PM »
care aveti un dictionar si imi spuneti ce este un "vapu"? :D e cumva dracia aia de la teleshopping care spala cu abur?
este  aparatu ala ca la spalatorie cu presiune mare

si nu ti-a stat inima cand ai vazut ca merge in 3 pistoane si pom de craciun pe bord?
nu am avut emotii pentru ca stiam de la inceput cum o sa reactioneze ca am incercat inainte pe masina unui prieten 8)  ;D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Rspuns: Spalare motor
« Reply #19 on: July 13, 2010, 22:11:06 PM »
nu am avut emotii pentru ca stiam de la inceput cum o sa reactioneze ca am incercat inainte pe masina unui prieten 8)  ;D

e cea mai buna fraza pe care am auzit-o azi :D :D :D