Salut! Impreza 1,5
Subaru club Romania

Salut! Impreza 1,5

Salut! Impreza 1,5
« on: July 22, 2014, 01:14:33 AM »
Salut,

Sunt nou pe acest forum si in primul rand vreau sa va salut. Sunt posesorul unui Impreza de 1,5 cu cutie automata si am 2 probleme tehnice pe care cei de la reprezentanta Subaru Constanta nu au reusit sa le rezolve.
Prima si cea mai importanta este ca mi se opreste motorul la mersul inapoi si mai nou in treapta 1 la plecarea de pe loc. Acest lucru se intampla in special cand motorul e rece dar nu numai.
A doua problema ar fi cu avertizarea check engine care e aprinsa tot timpul. Ideea e ca la service dupa resetare nu mai apare dar revine a2a sau a3a zi. La fel cei de la service mi-au zis ca ar fi de la sonda dar ca nu stiu ce si cum. Sincer la ce preturi au nu stiu daca merita sa mai merg la ei.
Daca aveti ceva sugestii sau recomandari v-as fi recunoscator.
Multam

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Salut! Impreza 1,5
« Reply #1 on: July 22, 2014, 07:59:19 AM »
Ar fi util sa spui un an al fabricatiei, un nr. aproximativ de kilometri si un mic istoric al masinii.
Ca sa ajunga la simptomele astea cred ca a mai dat niste semne si inainte.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

KET

  • 3921
Răspuns: Salut! Impreza 1,5
« Reply #2 on: July 22, 2014, 08:11:24 AM »
Bine ai venit!
Din pacate cei de la Exclusiv Auto sunt extrem de neprofesionisti si nestiutori. Eu am doua Subaru si niciunul din ele nu mai merge la Exclusiv Auto. Legat de acea eroare trebuie sa te loghezi si sa vezi ce cod de eroare apare pentru a vedea ce determina aprinderea acelui bec. Daca eroarea este doar stearsa, problema nu dispare. Cand vine vorba de oprirea motorului, pare putin cam grav. Eu iti recomand sa discuti cu SMT, AutoKino, etc, sa faci o programare la cei care ti se par tie mai ok, si sa pleci din Constanta sa-ti rezolvi problemele cu masina. Aici nu e loc de a face treaba buna la Subaru, din pacate...

Răspuns: Salut! Impreza 1,5
« Reply #3 on: July 23, 2014, 07:25:12 AM »
Salut din nou!
Masina este din 2007 si am cu ea cam 70000km. Am cumparat-o cand avea cam 35000km. Problema cu opritul la mersul cu spatele o are de ceva timp dar nu am reusit sa o rezolv. In rest nu am probleme cu ea. Atata timp cat motorul e cald merge foarte bine. Chiar si cand motorul e rece si accelerez putin nu se opreste. M-am obisnuit cu problema.Ideea este ca se agraveaza si trebuie rezolvata. Mi-ar trebui un service bun. Daca aveti ceva recomandari v-as fi recunoscator.

celalalt

Răspuns: Salut! Impreza 1,5
« Reply #4 on: July 23, 2014, 07:51:18 AM »
Am patit si eu.Dar cand viram stanga.La mine era culmea...pompa de benzina.Se misca ceva in ea cand viram stanga.

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #5 on: July 23, 2014, 08:46:44 AM »
Fa un efort sa ajungi la SMT. Pt un diagnostic n'o sa'ti ia pielea de pe tine. Apoi in functie de cat iti spun ca te va costa reparatia, alegi daca sa o faci la ei sau in alta parte.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.