Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
Subaru club Romania

Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi

Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« on: October 09, 2014, 18:45:15 PM »
De circa o luna am achizitionat un Legacy 2.0 - 2008, 110 Kw, benzina si pe langa alte operatiuni in service, vreau sa inlocuiesc si bateria, intrebarea mea e : Daca scot bornele, sistemul audio se reseteaza, imi trebuie un cod ceva? Fostul proprietar nu mi-a dat manualul de instructiuni al masinii, nici nu stiu daca il are! Orice sfat cu privire la acest model e binevenit!

Stefan

  • 620
Răspuns: Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« Reply #1 on: October 09, 2014, 18:59:16 PM »
salut. nu cere nici un cod. poti deconecta bornele linistit, dar va trebui sa setezi din nou posturile de radio pe care le aveai salvate.

Răspuns: Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« Reply #2 on: November 06, 2014, 21:25:27 PM »
Buna,

Sunt interesat de achizitionarea unui subaru 2.0i ce parere ai de acest model consum fiabilitate?

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« Reply #3 on: November 06, 2014, 21:37:13 PM »
Initiatorul are masina de aproape doua luni. Ar fi mai potrivit sa-i intrebi pe cei care au experienta de cativa ani cu aceste motoare.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« Reply #4 on: November 08, 2014, 21:43:09 PM »
Daca m-as lua dupa consumul afisat in bord, as vinde-o imediat! E o masina fiabila, pana acum, accelereaza decent, am devansat multe masini cu "staif" si in linie dreapta si in curbe, directia raspunde bine la comenzi, e stabila in curbe! Pana acum nu am ce reprosa! Sunt inca in faza de descoperire-acomodare!

Răspuns: Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« Reply #5 on: December 01, 2014, 22:29:30 PM »
Concluzii dupa 2 luni:
  - Ambreiaj tare, fata de orice am condus pana acum, mecanicii firmei unde am schimbat distributia, uleiul, filtrele si placutele de frana spuneau ca da semne ca pica!
  - Ma asteptam la mai mult de la motorul de 2.0 benzina, insa cu 2 pasageri in spate (4 ocupanti in masina, inclusiv conducatorul auto) masina pierde mult din caracteristicile "sportive"!
  - Si cel mai important, nu este o masina pentru majoritatea drumurilor din Romania, jantele pe 17 cu anvelope ce au talonul pe 45 nu sunt potrivite decat pentru autostrazi/drumuri europene!

Răspuns: Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« Reply #6 on: December 01, 2014, 22:52:05 PM »
Comportamentul motorului cred ca e similar cu cel al unui 2.0 aspirat de la alte marci. Eu am condus 2.0 140CP de la Renault si nu m'a impresionat deloc, comparat cu un 1.6 102CP. Ptr veleitati sportive exista 3.0 la Legacy

Talonul nu e vina Subaru, poti opta ptr jante pe 16" cu un balon mai mare ptr comfort sporit, insa vei pierde un pic din stabilitate

Răspuns: Nou posesor de Legacy 2.0 benzina-Sfaturi
« Reply #7 on: December 01, 2014, 23:06:24 PM »
Nu as vrea ca schimbarea dimensiunilor anvelopelor, altele decat cele din cartea de identitate a masinii, sa afecteze cumva sistemul de tractiune integrala; ceva pareri la rigiditatea pedalei de ambreiaj? Am inteles ca la unele marci ambreiajul ar fi hidraulic si ca sistemul se poate aerisi, insa la subaru n-am nicio idee....oricum marca la mine in zona e un fel de OZN   ;D

Răspuns:
« Reply #8 on: December 11, 2014, 16:53:47 PM »
Eu am schimbat ambreiajul la a mea, nu cu unul original desigur  ca mi s.a parut exagerat de scump. Ambreiajul masinii l.am schimbat la 70000 cu unu original.. pe la 11000 a inceput sa patineze si l.am schimbat din nou cu sachs sau valeo, nu mai tin minte exact.. ambreiajul original chiar era tare dar asta e ok..
Subaru Legacy 3.0R Spec.B
Subaru Legacy 2.0R