Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
Subaru club Romania

Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare

Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« on: October 12, 2014, 08:06:45 AM »
Salutari tuturor,

Avand in vedere ca sotiei nu-i place alta masina decat padurarul ei (apropos de femei, toate prietenele (vreo 5) care conduc Subaru SG sunt incantate si nu mai vor altceva)  si ca binecunoscuta taxa de mediu ne reduce valoarea de re-vanzare nejustificat de mult, am luat decizia sa ii facem o cosmetizare substantiala, ceva cam cum a facut mvilt prin 2012. As avea cateva intrebari, sper sa ma puteti ajuta:

- ma intereseaza niste cauciucuri 215/60/16 care sa nu fie doar de sosea, dar nici AT-uri. Ideea sa sa fie bune pe asfalt (chiar daca nu exceptionale), dar sa pot totusi avea aderenta in off-road usor. Singurele care le-am gasit sunt Michelin Latitude tour HP si Continental Cross Contact LX2. A avut cineva experinete cu aceste cauciucuri si care este feedback-ul. Sau daca stiti alte cauciucuri pe aceaasta dimensiune, care ar putea indeplini cerintele mentionate.
- cat costa o re-vopsire profi la jante (cu sablare etc). Stiu ca s-a mai scris despre asta, insa informatia e disipata si n-am gasit thread-urile respective. Eventual daca a facut cineva asta in Brasov, unde si cu ce rezultate.
- cat poate costa o vopsire exterioara de calitate, cu cuptor de uscare etc (adica profi).
- cat poate costa o terasonare/izolare (nici nu stiu care e termenul corect) a masinii pe dedesubt ? Daca sunt ceva detalii la care ar trebui sa fiu atent in mod deosebit, zone sensibile etc.
- si-a retapitat cineva scaunele cu ceva material textil de calitate si, daca da, cat a costat ? Stiu ca cineva a facut asta cu piele, insa eu vreau neaparat textil, nu prea ma impac cu pielea. Pentru o retapitare de calitate, evident ca duc scaunele oriunde ar fi nevoie, dar ar trebui sa fie materiale textile pentru auto, sa nu arate ca sofa din sufragerie:).

Multumesc si sper ca nu sunt prea multe intrebari deodata.

Florin




moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #1 on: October 12, 2014, 09:46:23 AM »
Jantele se reconditioeaza cu ~500 ron. E si aici pe forum un baiat, fost subarist care face asta. Vezi in zona bazar. Insa e din Bucuresti.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #2 on: October 12, 2014, 21:48:50 PM »
Nici mie nu imi place pielea, eu mi-am retapitat scaunele, dar Alcantara nu e defapt piele, e un material sintetic care arata ca pielea intoarsa, e mult mai scump, foarte rezistent, cald iarna, nu se incalzeste vara (nici bordu), se curata usor, nu se vede murdaria pe el - cam cea mai buna optiune dar scumpa.

In material nu stiu cine lucreaza, tipu care mi-a facut mie scaunele in Timisoara lucreaza bine dar scump (1000eu m-au costat pe mine).

Nu prea recomand sa risti o retapitare cu material pentru ca nu sunt convins ca vor arata / tine bine in timp. Din Bucuresti din cate stiu eu Marian Gadau lucreaza cel mai bine (mi-a facut bordul) dar si el e cam scump si nu prea are timp.

Si eu m-am gandit la o cosmetizare exterioara candva anul viitor, vopsitul costa undeva la 800-1500eu in functie de ce/cum se vopseste, culoarea si dificultatea manoperei din cate stiu eu. Evident pentru culori speciale poate sa coste mai mult.

Izolare pe dedesubt, nu inteleg la ce te referi, ai probleme cu rugina pe sub SG?

La partea de vopsit/caroserie, stiu un meserias foarte bun in Arad.
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #3 on: October 13, 2014, 09:14:47 AM »
- ma intereseaza niste cauciucuri 215/60/16 care sa nu fie doar de sosea, dar nici AT-uri. Ideea sa sa fie bune pe asfalt (chiar daca nu exceptionale), dar sa pot totusi avea aderenta in off-road usor. Singurele care le-am gasit sunt Michelin Latitude tour HP si Continental Cross Contact LX2. A avut cineva experinete cu aceste cauciucuri si care este feedback-ul. Sau daca stiti alte cauciucuri pe aceaasta dimensiune, care ar putea indeplini cerintele mentionate.

Strict pe dimensiune, cauciucuri cu review-uri bunute ar fi Yokohama Geolandar A/T-S. Fiind posesor de Suzuki SX4, uite un review al colegilor din State.

Daca esti dispus sa treci la o dimensiune putin mai mare (215/65/16), ar mai fi si Michelin Latitude Cross -  eu astea le am in plan pentru SX4. Un review.

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #4 on: October 13, 2014, 19:02:21 PM »
Multumesc de feedback-ul pana acum, mai astept.

- la jante cam asta pare sa fie pretul, le fac sigur.
- Alcantara e super, dar prea mult ca sa aprecieze pustiul meu :). Erau niste tapiteri in zona Pitestiului, dar nu mi-e clar ce nivel de tapitare fac.
- la vopsire sper sa ma incadrez la 800-1000, as vrea s-o fac.
- pe dedesubt nu am gauri, dar modelel 2005-2006 au mai facut pete de rugina. Daca mai tin masina 5 ani, cred ca are sens o investitie mica. Deocamdata am dat o ceara de protectie, savedem la primavara cum arata.
- la cauciucuri n-as vreat AT-uri, merg prea putin off road si vreau sa stea bine pe sosea. Ma gandesca ca daca nu reusesc sa ma conving cu cele mentionate, voi merge la ceva de sosea. Ma gandesc sa aleg din urmatoarele, orice feedback de la utilizatori subaristi este binevenit: MIchelin Energy Saver, Goodyear Grip Performance si Dunlop Bluresponse.

Multumesc.

Stefan

  • 620
Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #5 on: October 14, 2014, 09:37:17 AM »
Salut. legat de cauciucuri nu iti indrepti atentia si spre Nokian, poate gasesti ceva care sa-ti satisfaca exigentele. Legat de vopsit prin Bucuresti este un baiat in Otopeni pe strada Zborului care face treaba buna. Nu stiu detalii de pret.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #6 on: October 14, 2014, 11:36:32 AM »
Pentru jante merge bine si Dani de la CSL custom. Spre deosebire de SRZ, am inteles ca el le face cumva sa nu iasa efectul de coaja de portocala cum a iesit la mine de exemplu...

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #7 on: October 14, 2014, 18:10:36 PM »
Salut. legat de cauciucuri nu iti indrepti atentia si spre Nokian, poate gasesti ceva care sa-ti satisfaca exigentele. Legat de vopsit prin Bucuresti este un baiat in Otopeni pe strada Zborului care face treaba buna. Nu stiu detalii de pret.

Nokian sunt preferatele mele de 10 ani, dar numai pentru iarna. Profilele lor de vara sunt prea de sosea, desi daca ajung acum sa ma uit la asa ceva, probabil ca e o posibilitate.

Multumesc.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #8 on: October 14, 2014, 19:42:53 PM »
eu am facut jantele la CSL CUSTOMS ( dany ) si au iesit super ok !
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #9 on: October 14, 2014, 21:00:41 PM »
Pentru anvelope, mergi linistit pe Michelin, daca vrei iti arat niste poze sa vezi ce-am facut eu cu Michelin Primacy 3 offroad si pe sosea stau superb :D
Because Subaru, thats why.

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #10 on: October 15, 2014, 20:13:12 PM »
Pentru anvelope, mergi linistit pe Michelin, daca vrei iti arat niste poze sa vezi ce-am facut eu cu Michelin Primacy 3 offroad si pe sosea stau superb :D

Cred ca la asa ceva ajung, pentru ca nu gasesc feedback  pozitiv pe care sa ma bazez la cauciucurile mentionate de mine. Am vazut ca Latifude Tour HP nu au review-uri grozave si nu prea stiu pe cineva cu Duster 4X4 care vin din fabrica cu asa ceva  ( si in care sa am incredere ca stie ce vorbeste). Deci probabil voi merge pe cauciucuri de sosea 100%.

La cele de iarna, mi-am luat azi Nokian WR D3, de-abia astept sa le incerc.

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #11 on: October 15, 2014, 20:18:09 PM »
eu am facut jantele la CSL CUSTOMS ( dany ) si au iesit super ok !

Multumesc, poti sa-mi dai si un contact, eu pe net am gasit doar SRZ customs, care dealtfel par foarte profi.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #12 on: October 15, 2014, 22:22:10 PM »
dani CSL Customs evacuari sablari si vopsit electrostatic 0769 482 237
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #13 on: October 17, 2014, 22:27:46 PM »
Multumesc tuturor pentru feedback.

Pentru tema cauciucurilor 4X4 va trimit un link care mi s-a parut foarte interesant din 2 puncte de vedere: o data pentru ca furnizeaza foarte multe variante in acelasi loc si usureaza mult comparatia de modele si in al doilea rand pentru ca vezi si gama de preturi. Si mai interesant, la fiecare optiune porti sa vezi cum a variat pretul la respectivul produs si comerciant. De exemplu eu am constatat ca pretul este de obicei cel mai mic inainte sa inceapa sezonul cu destul de mult timp (de exemplu februarie pt cauciucurile de vara) si nu la sfarsitul sezonului, cum ma asteptam eu. (de fapt de aceea ma gandeam sa-mi iau cauciucuri de vara acum).

http://www.compari.ro/anvelope-c3615/f:diametru-r16,inaltime-60,latime-215,offroad-4x4/

Evident ca se pot cauta si anvelope de autoturisme si rezultatele sunt foarte  concludente, chiar pot confirma ca am gasit cele mai mici preturi din piata.

Poate unii stiati deja de site-ul asta, pentru mine a fost o experienta foarte utila.

Tom

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #14 on: November 30, 2014, 02:07:05 AM »
Salut, despre reconditionat jante pot spune ca pe ale mele le-am revopsit electrostatic cu sablare inainte la un service langa stadionul olimpia (bucuresti) rezultat bun, pret: 300 jante tabla, 600 jante Aliaj. Anvelopele yokohama geolandar a/t-s 215/60/16 sunt foarte bune in afara asfaltului iar pe asfalt franeaza putin mai lung decat Michelin hp 3, pe curbe stau mai bine michelin hp 3. Insa eu tot pe geolandar as merge pentru siguranta si libertatea pe care ti-o dau in afara asfaltului.

Răspuns: Subaru Forester 2.0X 2006 in renovare
« Reply #15 on: April 08, 2015, 21:51:23 PM »
Salutari tuturor,

Revin cu cateva noutati in legatura cu renovarea padurarului 2006, 2.0X:

- pana la urma am mers pe cauciucuri de vara Michelin Latitude Tour HP, care mi s-au parut singura varianta de cauciuc pe 215/60/16 care nu sunt AT-uri (nu vrea zgomot prea mare la rulare si nu merg destul off road) si totusi nu au un profil exclusiv de sosea. Am facut ieri Brasov-Bucuresti si retur si alegerea mi s-a confirmat: am condus pe zapada, ploaie si uscat si totul a functionat perfect. Am avut o surpriza placuta cand au venit, deoarece desi sunt de vara (dupa cum spun si cei de la Michelin), au totusi insemnele M+S si au o oarecare aderenta pe zapada si noroi. Nu intentionez sa le folosesc iarna, dar e bine cand te prinde o ninsoare timpurie/tarzie si nu te doare capul. N-am idee cum se vor comporta in timp, in special la uzura, dar oricum nevasta-mea face 8-10K km pe an.
- la cauciucurile de iarna am mers pe Nokian WRD3. Dupa o iarna intraga cu ele sunt foarte multumit.
- vopsire completa si terasonare completa la Autokino BV. Sunt foarte multumit de rezultat masina iesit super. Recomand fara rezerve.
- schimbat distributie la 83K km/8 ani. Am mers pe Conti/INA si pompa de apa ceva japonez, nu mai stiu cum ii spunea.
- bujii noi
- toba noua
- vopsit jante in Bucuresti la un service de reconditionari jante pe str. Oaspetilor. Multumit de rezultat si erau in nordul capitalei, deci mi-a fost mai usor sa trec pe la ei.

Masina era oricum intr-o stare foarte buna, dar acum e tzipla. Distractia de vreo 3,000 Euro a meritat din plin, masina ca noua.