Probleme transmisie?
Subaru club Romania

Probleme transmisie?

Forester

  • 3069
  • The other right!
Probleme transmisie?
« on: November 18, 2014, 14:06:05 PM »
Salut,

Am cautat pe aceasta arie dar n-am gasit un subiect similar, asa ca deschid topic nou.
De ceva vreme am inceput sa am probleme, cred eu, cu transmisia, dar nu sunt sigur. Ideea e ca la viteze deja de pe la 70-80 in sus, sa zicem in treapta a 4-a, se aude un zgomot care pare sa vina de pe la transmisie, zgomot care suna a prea multe fieratanii aflate in miscare - nu stiu cum sa descriu mai bine. Cam cum se aude la unele camioane sau autobuze mai vechi, evident nu atat de pronuntat.
In plus, la viteze mari, peste 130 sa zicem, uneori am si o uruiala nasoala si trepidatii in toata masina, iar cand se intampla asta trepideaza si frana, adica franez si parca am discuri ovale. Nu face chiar tot timpul fazele astea dar oricum deja mai mult face decat nu.

Aveti vreo idee, e ceva pe moarte, e vreo consumabila care poate fi schimbata, sau macar vreo metoda mai sigura de diagnoza?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #1 on: November 18, 2014, 14:21:48 PM »
axul cardanic este ok, tripodele au uzura mare ? incepi cu exteriorul si dupa aceea intri in cutie.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #2 on: November 18, 2014, 15:06:45 PM »
Sunetul e ca de dacie veche? Un vajait usor ascutit?

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #3 on: November 18, 2014, 15:34:00 PM »
axul cardanic este ok, tripodele au uzura mare ? incepi cu exteriorul si dupa aceea intri in cutie.
Habar nu am - la ce trebuie sa ma uit? Credeam ca e doar un fier lung cardanul!  ;D ;D
Tripodele - astea sunt la planetare? Tot asa, se inspecteaza vizual sau cum?

Sunetul e ca de dacie veche? Un vajait usor ascutit?
As zice ca da, dar mai sincer nu mai stiu cum suna o dacie veche.

Uleiul in cutie are aproape 40k, dar la precedenta (si singura) schimbare, cand masina avea 52k uleiul a iesit galben si frumos. In schimb cel din diful spate era urat asa ca l-am schimbat asta vara din nou si nu a mai iesit atat de urat ca la 52k.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #4 on: November 18, 2014, 16:49:19 PM »
In genul asta, dar nu asa puternic?

EDIT: Asta e mai clar

« Last Edit: November 18, 2014, 16:59:22 PM by MihaiFlorescu »

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #5 on: November 18, 2014, 17:27:38 PM »
Nice video!
Inca nu stiu sa-ti spun, acum ca am vazut filmu o sa fiu mai atent cand ma intorc acasa. Cu siguranta nu se aude asa de tare la vitezele cu care a mers nenea ala, in schimb la mine pare mai "profund", mai structural...
O sa incerc sa inregistrez si eu ceva sa vedem ce iese.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

celalalt

Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #6 on: November 18, 2014, 17:34:23 PM »
Structureaza te spre un service.Sa nu te trezesti totusi cu o gramada de rotite pe jos,intr-o balta de ulei...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #7 on: November 18, 2014, 17:53:39 PM »
La mine face ca la nenea din video de cateva mii de km. Singura varianta de a afla ce este presupune sa dai cutia de viteze jos si sa o desfaci. Din start pleci cu un minus de cateva sute de lei pentru kitul de etansare (garnituri etc) + manopera ca se da jos greu cutia (incepi cu intercoolerul, parte din evacuare), deci multe ore de manopera si posibil alte garnituri pe la evacuare and stuff. In jur de 2-4 ore am inteles ca dureaza sa fie data jos.

Mie mi-a recomandat mecanicul sa schimb uleiul si sa pun metabond. Inca nu am apucat sa fac asta...
« Last Edit: November 18, 2014, 19:01:40 PM by MihaiFlorescu »

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #8 on: November 18, 2014, 18:50:20 PM »
Bineinteles ca nu am reusit sa prind nimic in seara asta. La un moment dat incepuse sa se auda foarte slab ceva dar pe video nu se putea distinge. Din video ai zice ca am mega masina, asa de liniste pare!  ;D ;D
Cel mai bine o sa incerc in weekend pe o autobahna ceva.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #9 on: November 19, 2014, 11:09:38 AM »
Tocmai mi-am amintit o chestie.
Wrangler, sau oricine stie sigur: Subaru sau Forester in particular are tripode??
Ca eu am avut impresia ca nu are, dupa spusele de la service-ul unde ma duc eu.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #10 on: November 19, 2014, 11:36:05 AM »
salut,

ceea ce recomand eu este :
-mers la un service, suspendata masina si rulat cu viteza la care apare galagia
-identificat exact unde se aude
-verificat rulmentii de la grupul spate, eventual si jocul intre coroana si pinion (lucru ce se poate face cu un set de saibe pe diferite grosimi)

si da, subaru are tripode
daca vrei, pot sa iti ascult eu masina si sa iti dau sfaturile cle mai bune

bafta pe mai departe
Nu fura, guvernul uraste concurenta.
Omul de onoare, doar o vorba are.

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #11 on: November 19, 2014, 13:10:26 PM »
Multam frumos, chiar o sa te rog intr-o zi, asa cum l-am rugat si pe Malakay caruia ii multumesc si pe aceasta cale.
Nu prea am inteles, asta aici http://allwheeldriveauto.com/seattle-subaru-cv-boots-and-axle-problems-explained/ povesteste si despre tripode?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #12 on: December 26, 2014, 10:00:54 AM »
Intre timp de cand nu am mai scris aici am incercat sa mai prind cand face sa inregistrez sonor - din pacate nu iese ceva utilizabil asa ca am renuntat.
Am fost si la SMT, dar nu au gasit nimic. Am avut si ghinion ca ploua ca dracu si degeaba m-am dus pe autostrada, zgomotul de apa/ploaie/pavaj era infernal, nu aveai ce sa mai auzi si nici trepidatiile nu au mai fost puternice.
Ieri am fost 20 de km pe autostrada (A1 de data asta) si a mers de parca era noua  ???
Ce am mai observat: cand e rece, doar ce am plecat de pe loc, la viteze mici de 10-15km/h merge ciudat, parca are un fel de balans in forma de 8, parca as avea rotile foarte deformate. Senzatia dispare ulterior. De asemenea uneori imi da senzatia ca merg pe o suprafata usor ridata desi nu e cazul.
Din tot ce am mai discutat si vazut pe forum si cu altii de fapt pare sa dea semne de oboseala niste planetare. Dar nu stiu cum sa fac o diagnoza mai sigura. Mai ales ca parca n-as schimba cu totul, poate doar articulatia care trebuie - aia dinspre cutie?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

stefanbv

  • 4253
  • Forester forever
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #13 on: December 27, 2014, 00:19:42 AM »
Sa nu fie vreun cauciuc ovalizat...
No school, no job, no problem!

Forester SG5 Cross Sport JDM
Forester SH SX

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #14 on: December 27, 2014, 07:56:53 AM »
Alea de vara erau intr-adevar varza, astea de iarna nu. Oricum la primavara trebuie sa iau altele de vara si o sa vedem si atunci. Dar oricum, si daca sunt ovalizate, nu cred ca se dezovalizeaza dupa ce se incalzeste masina.  :D
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

celalalt

Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #15 on: December 27, 2014, 08:34:20 AM »
Ba da.Raman oarecum in forma in care erau cand masina statea.Apoi usor usor isi revin.Dar asta e posibil la cauciucuri d astea ieftine.Desi...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13905
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #16 on: December 27, 2014, 08:42:03 AM »
Balansul ala e de la cauciucuri. Asa facea si la mine cu alea de "vara" care erau all season destul de vechi. Parca mergea ca o camila lesinata. Se legana in toate partile. De cand am pus cauciucurile de iarna nici vorba de asa ceva.

Nu e vorba de cauciuc ieftin sau scump, e de cat de tari sunt si flexibile. Adica un cauciuc invechit, care pierde din elasticitate, poate sa faca asa, indiferent de firma.
« Last Edit: December 27, 2014, 08:44:27 AM by MihaiFlorescu »

Forester

  • 3069
  • The other right!
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #17 on: December 27, 2014, 11:00:20 AM »
Cauciucurile (Firestone) le-am luat acu 3 ani, deci or avea DOT de 3 ani jumate.
Insa ma gandesc ca deformarea temporara dupa stationarea din timpul noptii s-ar simti in roata "ne-rotunda" nu cu miscari laterale.
Pisici, masina care se invecheste, ce sa-i mai cer.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #18 on: December 28, 2014, 16:19:20 PM »
De zilele trecute de cand am citit topicul asta am inceput sa aud si eu tot felul de sunete venind din spate ... ce medicamente recomandati?  ???

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Probleme transmisie?
« Reply #19 on: December 28, 2014, 16:27:09 PM »
Ordine in portbagaj.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.