Service SMT
Subaru club Romania

Service SMT

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #100 on: November 26, 2013, 18:21:04 PM »
Salut,
Ma intereseaza daca puteti aduce, in cat timp si la ce preturi:
- Set piulite pentru jante OEM STi 2009 (de preferat de culoare rosie/visinie sau negru mat)
- Plasa exact ca cea de pe grila OEM STi 2009
- Capac bara spate carlig remorcare STi 2009 (pozitia 14 in diagrama din acest link http://subaruparts.com/parts/2009/SUBARU/Impreza/WRX%20STI/?siteid=218240&vehicleid=208291&section=BODY%20HARDWARE&group=REAR%20BUMPER&subgroup=BUMPER%20%26%20COMPONENTS&component=Tow%20eye%20cap)
Multumesc.

Spuneam mai sus ca ma aflu pe acest forum in interes personal si nu din interes de serviciu. Asadar nu-ti pot raspunde la solicitari. Mai ales ca nu sunt piesar, eu sunt receptioner (receptioner = ala care-si ia toate suturile-n c*r, injuraturile si urarile de bine de la clientii nemultumiti :) )

Pe site-ul SMT ai toate datele noastre de contact. Fii pregatit cu o serie de sasiu a masinii in cauza sau chiar cu codurile OEM atunci cand suni/trimiti e-mail.



Pt ceilalti :

Lucrez intr-un loc in care mi-am dorit sa fiu, reprezint o marca pe care mi-am dorit s-o reprezint, sunt platit potrivit pentru munca prestata (cateodata prea putin la cate suturi/injuraturi/urari de bine imi iau). Daca ar fi fost vreun pericol, as fi fugit demult :)  Deocamdata, incercam sa ne facem treaba cat mai bine, treaba asta cu acreditarea nu este chiar asa de simpla gen "Tu, Niculae, de maine nu mai lucrezi pe santierul asta!"  Exista niste reglementari si sunt convins ca informatiile care v-au trecut pe la urechi au fost incomplete. Ca de obicei, selectam doar ce ne gadila timpanul si/sau intelectul, nu toata informatia

Desigur, nu poti multumi pe toata lumea, mai ales atunci cand lucrezi in unitati de prestari servicii. Intotdeauna va fi unul nemultumit din anumite motive...



Va rog sa nu ocupati spatiul acestui topic cu cereri de oferta, deoarece, repet, nu sunt aici in mod oficial. Sunt ca si voi membru al acestei comunitati, pasionat de masini, de curse automobilistice, de bricolaj, etc. Nu sunt platit pentru a raspunde cererilor de oferta primite pe forum, deci n-o voi face !

Daca are vreunul din voi probleme de comunicare cu mine (atunci cand sunt de cealalta parte a tejghelei) sunt convins ca le vom rezolva amiabil inainte de a fi nevoie sa ne scriem pe forum.

Toate cele bune!

KET

  • 3921
Răspuns: Service SMT
« Reply #101 on: November 26, 2013, 18:57:25 PM »
Ok, am inteles.
Deci sa inteleg ca ne recomanzi sa scriem exact ce a zis administratorul in primul post:
Acesta este topicul unde se vor posta experientele voastre cu service-urile SMT.
Daca e asa, 90% din ce s-a scris pana acum (daca nu chiar 95%) este de rau. Marea majoritate a celor care au trecut pe-acolo recomanda sa nu fie folosit vreodata SMT.
Deci, noi vom continua sa ne plangem, iar tu, pentru ca nu ai o pozitie oficiala ca si reprezentant al SMT pe acest forum, vei incerca sa ne convingi prieteneste ca marea majoritate a inteles gresit abordarea reprezentantei/service-ului pentru care lucrezi. Cam asa ar trebui sa continue discutia de pe acest topic, nu?

PS: daca as fi fost in locul tau, as fi intrat pe profilul lu' KET, as fi luat adresa de mail a idiotului care a facut greseala sa ceara niste piese pe un topic pe care nu se face asa, as fi trimis-o "piesarului" si as fi sperat ca pot repara un pic din imaginea SMT-ului, daca tot zici ca vrei in continuare sa lucrezi la ei. Dar stai, daca ai fi facut asa, asta ar fi insemnat ca esti proactiv si atunci toate cele 90-95% din posturile negative despre SMT nu ar fi fost indreptatite si... Anyway...

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Service SMT
« Reply #102 on: November 27, 2013, 08:57:06 AM »
[...]

Daca are vreunul din voi probleme de comunicare cu mine (atunci cand sunt de cealalta parte a tejghelei) sunt convins ca le vom rezolva amiabil inainte de a fi nevoie sa ne scriem pe forum.

Toate cele bune!

LMFAO! asta a fost cu alonja ... guilty as charged!... insa nu  se poate compara abordarea omului in cauza, care si-a facut cont ca sa ma puna la punct si dupa aia a batut in retragere rusinos, cu felul deschis in care ai intrat cu primele tale doo posturi. Apreciez!...
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #103 on: November 27, 2013, 15:26:21 PM »
@Ket, ai inteles gresit. Cum spuneam, sunt oameni si oameni, nu-i poti multumi pe toti.

Si daca esti asa de interesat de piese/preturi, cel mai corect este sa pui mana pe telefon si sa suni, sau daca nu este urgent, sa-mi dai un mail/mesaj privat cu seria de sasiu si nevoile tale.

Pur si simplu NU SUNT PLATIT sa raspund pe forum. Poti intelege asta? In alte parti am fost platit sa fac asta si am incercat sa ma tin de treaba cat de profesionist am putut. Internetul e martor... Acum ce faci, te duci sa plangi pe umarul unora ca n-am vrut sa te ajut? Ti se pare normala reactia ta?

Iar faptul ca mai lucrez aici sau nu este o chestiune care pur si simplu nu tine de cum raspund eu pe un forum. Incerc sa te contactez pe mail, sa vedem ce iti trebuie. Dar numai dupa pauza de masa, acum imi trag sufletul...

@Foreste, nu raspund pentru actiunile nimanui, raspund doar pentru ale mele. Colegii imi sunt si prieteni insa anumite probleme trebuie sa ni le rezolvam singuri. Acum, daca eu, Dani, am suparat pe cineva, sa-mi fie cu iertare, n-a fost cu intentie.

Drumuri bune!


celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #104 on: November 27, 2013, 16:09:56 PM »
Dani,eu nu am nimic cu tine,pentru ca am renuntat de mult la colaborarea cu SMT si nu am apucat sa te cunosc ;D.Si de inteles o sa va intelegeti voi pana la urma.
Cat despre colectiv,este adevarat.Fiecare raspunde pentru ce face,dar in final,tot SMT reprezinta,de aici probabil ca sigur;D reactia celorlalti.
Sper sa citesti in spirit de gluma...Azi iar am vopsit fara masca...

KET

  • 3921
Răspuns: Service SMT
« Reply #105 on: November 27, 2013, 16:34:36 PM »
Dsign, nu plang pe umarul nimanui. Am zis doar ce mi s-a parut mie a fi normal. Tu nu ai inteles. Mai citeste o data postul meu, dar fara sa ai venele umflate. Si daca tot nu intelegi...
Eu nu am vopsit fara masca, dar am trecut pe langa o cafenea... XXX... ;)

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #106 on: November 27, 2013, 16:37:19 PM »
@kET , ai mail

Exista o multime de motive pentru care sa am vene umflate, in nici un caz forumul nu face parte din ele. Stau pe forum de placere, in timpul liber. Deh, e frig afara, nu pot sa surubaresc...
« Last Edit: November 27, 2013, 16:41:04 PM by Dsign »

moguai

  • 2814
Răspuns: Service SMT
« Reply #107 on: November 27, 2013, 17:36:27 PM »
desi ai avatarul cu Logan, ma gandesc ca totusi ai un Subi, si ii poti face prezentarea aici pe forum...in topicul dedicat.
cumva wagonul ala wrx argintiu, tipla, de sta mereu parcat afara in fata la SMT, e al tau? :D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: Service SMT
« Reply #108 on: November 27, 2013, 21:42:37 PM »
@kET , ai mail

Am, dar nu de la tine. Ai gresit ceva la adresa de mail, probabil. Dar nu te stresa. O lasam asa...

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #109 on: November 28, 2013, 10:28:43 AM »
N-am Subaru, insa am devenit mare fan, desi am fost si in curtea concurentei pt o vreme (Mitsuba)

Poate reusesc sa-mi iau si eu intr-un oarecare viitor o minune cu Boxer si Symmetrical AWD. Va prezint Ligheanul daca doriti :)

@Ket, am folosit ce am gasit in profil. Trimite-mi totusi o serie de sasiu pe daniel.simion@subarumotors.ro
« Last Edit: November 28, 2013, 10:52:11 AM by Dsign »

dan80

Răspuns: Service SMT
« Reply #110 on: November 29, 2013, 10:25:42 AM »


Sunt nou pe forumul asta, asta e primul post.

Motivul pentru care postez e ca saptamana asta am avut si eu o experienta de rahat cu SMT – sau poate anul trecut, inca nu mi-e clar…

Anul trecut prin aprilie la revizia de 30k km, cei de la Autokino Brasov (btw, niste baieti execeptionali din toate punctele de vedere) mi-au spus ca imi joaca pivotul fata dreapta la Forester ’09 si ca il vor schimba in garantie. Eu zic fine, ei lanseaza comanda la garantie si dupa cateva zile, in loc sa ma cheme sa il schimbe, ma suna sa ma trimita la Sub Motors in Bucuresti. Ca cei din Bucuresti nu aproba schimbarea pe garantie, sustinand ca e imposibil ca un pivot de Forester sa clacheze dupa 30k km, si ca vor ei sa verifice mai bine la Bucuresti, sa filmeze, sa faca niste teste de laborator…

Ma duc la Bucuresti, baga masina pe rampa, dupa o ora ma cheama sa imi spuna ca din cauza ca la BV e mai frig ca la Bucuresti si tariful de ora de manopera din BV e mai mic decat la Sub Bucuresti, Autokino a taiat caldura in service  - si la baiatu’ ala de a gasit ca are joc pivotul ii tremura mana de frig de fapt, nu juca pivotul, si a ajuns la o concluzie gresita. Si imi dau si o hartie in care spun fix ca Autokino a gasit ca joaca pivotul, ca ei m-au chemat la filmari in Bucuresti, dar ca la Buc nu au gasit nimic stricat si totul e in regula, prin urmare nu schimba nimic.  Sun eu la Brasov, baietii de acolo se jura pe toate cele ca joaca pivotul, si ma trimit sa imi caut ceva service cu talere vibrante (n-am idee ce sunt) – am dat cateva telefoane, am mers pe vreo 2, n-am gasit talere d-astea si m-am lasat pagubas din lipsa de timp.

Trece timp, trece garantia la masina….Si, sapatamana asta merg la SMT pentru revizie de 45k – n-am fost la BV din lipsa crunta de timp pentru deplasare – si ce imi spune SMT-ul??? … ca am joc la pivotul dreapta fata. Le reamintesc povestea de anul trecut si le bat obrazul. Baiatul de la receptie, decent de altfel, vine dupa ceva timp cu hartia de la constatarea de anul trecut si incepe sa imi spuna vizibil jenat ca na… hartia e de anul trecut, ca au trecut 15k km si multa apa de Dunare de atunci si ca poate pivotul era bun atunci dar s-a defectat – fix ala din 4 – acum. Ii bat iar obrazul – din nou, baiatul jos palaria, politicos si ce mi-a placut mai mult era ca omul pare sincer rusinat de ce imi psune – , el face trimitere la sefu’ de service, eu cer sa vb cu seful de service, Iancu sau Iorgu cumva parca. Vorbesc si cu seful de service, caruia nu I se pare nimic suspect la toata tarasenia asta dar care, atentie… imi face o oferta de nerefuzat – imi ofera 20% discount la pivot. Aveam senzatia ca vorbesc cu un gard… el nu si nu – anu trecut “era perfect pivotu sa moara mama, anul asta ai dat cu el in groapa si-a crapat de suparare”. Si mi-a dat o oferta de pivot . Si m-a umplut de respect… si de spume. Nu de bani imi e, ca toata jucaria face 250 de lei cu tot cu montaj… dar abordarea a fost “priceless”.

Si acum stau sa ma intreb…. Din doua una: ori astia de la SMT sunt niste tepari ori mecanicii de la SMT sunt scoliti la scoli mai proaste decat cei de la BV. Si orice varianta as alege, concluzia e aceeasi….

P.S. nu vreau sa fac reclama pozitiva sau negativa nimanui, faptele sunt reale. Abia astept sa intre cineva de la SMT sa infirme- mai ales ca i-am spus sefului de service ca fac publica povestea – atunci voi posta si scanuri dupa foile eliberate de SMT       
         

Răspuns: Service SMT
« Reply #111 on: November 29, 2013, 10:40:19 AM »
fa in scris la SMT si obtine o data de inregistrare pe hartie, sau trimite cu confirmare de primire si continut declarat. asa ai dovada ca ai anuntat problema in garantie. apoi lasa Opc-ul sa isi faca treaba pentru care sunt platiti.
Forester my09 4Q

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #112 on: November 29, 2013, 11:31:12 AM »
@Dan, nu intra nimeni de la SMT pe forum ca sa dezbata chestiuni de genul acesta in mod oficial.

Neoficial (am stabilit de la primul meu post de pe forum ca ma aflu aici in interes personal), imi pare rau de situatie, sper sa poti rezolva cumva

celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #113 on: November 29, 2013, 11:45:24 AM »
Dan,mergi la orice alt service si schimba l.E mult mai ieftin si e tot piesa originala.Eu cred ca am dat 100 de lei pe un pivot.Intreaba totusi.Mai ales ca nu mai ai garantie,nu mai ai de ce sa te duci la service uri autorizate...neaparat...

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Service SMT
« Reply #114 on: November 29, 2013, 13:11:25 PM »


Sunt nou pe forumul asta, asta e primul post.

Motivul pentru care postez e ca saptamana asta am avut si eu o experienta de rahat cu SMT – sau poate anul trecut, inca nu mi-e clar…
[...]

twilight zone!! :)


Quote
Si acum stau sa ma intreb…. Din doua una: ori astia de la SMT sunt niste tepari ori mecanicii de la SMT sunt scoliti la scoli mai proaste decat cei de la BV. Si orice varianta as alege, concluzia e aceeasi….
       
... mecanicii de la SMT sunt buni!!!
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

dan80

Răspuns: Service SMT
« Reply #115 on: November 29, 2013, 15:18:42 PM »

pivotul il voi schimba la autokino brasov - asta e spitalul la care a mers foresterul de mic. evident ca nu am am ce cauta la SMT.

din pacate insa imi pun mari semne de intrebare cu privire la viitorul marcii in romania - adica masina buna, no complaints here. dar ce faceam daca in loc de pivot pica ceva mai scump si pentru garantie trebuia sa-si de acordul SMT-ul. mi-l imaginez pe nea iancu (iorgu) in perioada de garantie "lasa domnu dan ca masina merge si in 3 cilindri." si dupa expirarea garantiei: "ne pare rau domnu dan, masina crapa in urmatoarele 2 luni daca nu schimbam motorul, ca merge in doar 3 cilindi si nu-i a buna. dar va fac oferta buna - doar 8k eur in loc de 9k".   

cochetam cu gandul ca la aniversarea de 4 ani a masinii sa o dau si sa imi iau un outback - dupa experienta cu SMT-ul varianta asta e deja ultima pe lista :-) 

anyway, eu voiam doar sa va atrag atentia la situatie. probabil ca daca citeam acum 1 an ce am scris eu acum, cautam talerele alea vibratoare pana la gaseam :-)

KET

  • 3921
Răspuns: Service SMT
« Reply #116 on: December 27, 2013, 09:07:49 AM »
@Dan, nu intra nimeni de la SMT pe forum ca sa dezbata chestiuni de genul acesta in mod oficial.

Neoficial (am stabilit de la primul meu post de pe forum ca ma aflu aici in interes personal), imi pare rau de situatie, sper sa poti rezolva cumva

Ar trebui. Ca sa nu ramaneti fara clienti...

Si "pentru ca titlul topicului", am trimis si serie de sasiu si cerere de oferta pentru niste piese mici, si nu am primit nici macara o confirmare de primire a mailului. Vorba unui prieten "ce vrei frate, daca nu e cu schimbat motoare, sa iasa banul greu, nu are rost sa se agite oamenii pentru o comanda de 200-300 RON". Din pacate, am ajuns la concluzia ca asa e...

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #117 on: December 30, 2013, 09:59:50 AM »
La multi ani.

Nu te supara, ca raman riduri.

Nu ramane SMT fara clienti, pt ca trebuie sa reparam dudele pe care le fac altii prin tara  ;D

KET

  • 3921
Răspuns: Service SMT
« Reply #118 on: December 30, 2013, 10:13:01 AM »
 :D :D :D :D :D :D :D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Service SMT
« Reply #119 on: December 30, 2013, 11:09:21 AM »
@Dsign: Salut! Poate ma ajuti tu cu o problema stresanta pentru mine. Incerc sa gasesc covorase de iarna de Subaru Impreza. Am sunt la SMT, am sunat la Brasov, am intrebat personal la receptie la SMT si niciodata nu s-au gasit.

Le caut pe acestea: http://www.subarugenuineparts.com/product_info.php?products_id=133&osCsid=47bcd86740ce1f3db02faa426b2691da

Nu stiu cu cine am vorbit la telefon dar am ramas uimit putin de lipsa de informare a oamenilor. Mi se tot cerea VIN-ul masinii si l-am dat in final, dar mi se pare absurd sa nu stie ce inseamna Impreza modelul GD/GG, adica modelul produs intre 2001 si 2007 si tot asa mi se pare aiurea rau de tot ca importatorul oficial pe tara sa nu aiba in stock astfel de accesorii pentru un model vandut 8 ani la rand. Le-as lua din SUA de pe link-ul de mai sus dar transportul costa in jur de 160 USD (adica de 4 ori mai mult decat produsul in sine) la care se mai adauga taxe de import etc. ducand totalul la 250 USD. Putin cam mult pentru niste covorase...

Daca auzi ca ar ajunge asa ceva la SMT, te rog sa imi dai si mie un semn.

Merci!
« Last Edit: December 30, 2013, 11:10:57 AM by MihaiFlorescu »