Service SMT
Subaru club Romania

Service SMT

Răspuns: Service SMT
« Reply #120 on: December 30, 2013, 12:18:34 PM »
Daca ziceai mai devreme... ieri am dat comanda pe site-ul ala. :) Ah, si am un set de covorase de vara comandate din greseala pentru modelul ala (de vanzare, bineinteles)

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #121 on: December 30, 2013, 14:45:57 PM »
Pe praful asta nu mai tine nimeni stoc de accesorii care se vand rar. Oricum, nu te astepta la pret similar cu cel de pe site-ul dat de tine.

Desigur, colegii de la piese stiu ce inseamna GD/GG, insa VIN se cere pentru a elimina orice fel de dubiu legat de identificarea piesei/accesoriului.

Pe de alta parte, importatorul actual din Romania pt Subaru activeaza de-abia din 2007... Astept PM cu VIN si iti raspund in limita timpului. La service voi reincepe activitatea din 06.01.2014

Răspuns:
« Reply #122 on: January 01, 2014, 12:14:39 PM »
De zeci de ori am primit piesa gresita cu VINul dat, nu zic ca nu ajuta, dar nici nu garanteaza ca primesti piesa pt masina ta :)
Because Subaru, thats why.

Dsign

Răspuns: Service SMT
« Reply #123 on: January 06, 2014, 15:40:54 PM »
Ce va mai place sa aveti dreptate, asa-i?   ;)

Daca imi dai VIN-ul masinii si eu sustin ca sunt cel mai bun piesar din lume, atunci sunt raspunzator pentru eventualele greseli de identificare. Te scot astfel pe tine - clientul - din ecuatie, ca doar nu tu esti cel care a construit masina, nu tu i-ai alocat o serie unica.

Dar ce sa-i faci, uneori e greu tare sa scoti talonul din buzunar si sa copiezi o insiruire de 17 cifre.  Daca talonul nu e in buzunar si e la masina, in torpedou - cataclism, bomba nucleara... "Dar ce domnule, chiar asa de greu e sa vedeti daca aveti placute de Forester pe stoc?" La o astfel de replica, raspunsul meu este invariabil urmatorul : "Desigur domnule draga, avem pe stoc placute de Forester, vreo 4 tipuri. Care sa fie?"

La multi ani tuturor, sa fim sanatosi sa le ducem pe toate. Fruntea ( descretita ) sus, zambiti si treceti mai departe. Au unii probleme mari de tot, nu ca noi, ca ne deranjeaza 3 suruburi si o tabla indoita.


celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #124 on: January 06, 2014, 16:03:36 PM »
Si un ciocan...;D

Răspuns: Service SMT
« Reply #125 on: January 06, 2014, 18:10:10 PM »
Si tocmai de aceea, noi acestia fara retard informatic, purtam cu noi o scanare de talon care o pot lista/vedea oriunde, cand fac comanda trimit poza cu talonul iar inainte aveam 5-10 copii pe hartie care le lasam acolo - tot am primit aproape de fiecare data piesa gresita. Mai mult, la atelierul unde lucrez la masina pot sa dau zeci de exemple similare. Asa ca, nu stiu ce sa zic. Un exemplu mai recent, la mine la forester, cu talonul dat, am primit filtru de aer/clima pentru modelul mai vechi (mai mari ca dim) doi capeti de bara de dreapta si pentru mazda lu tatamiu doi pivoti de stanga, iar pentru un passat 2.0tdi care era la refacut motor ceva conducta de plastic care vine undeva pe chiuloasa complet diferita fata de cea originala (evident nu se potrivea)... astea toate intr-o zi.
Because Subaru, thats why.

celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #126 on: January 06, 2014, 20:28:24 PM »
Pai asa...sa mi gaseasca si mie cineva pompa de apa dupa seria de șașiu...Am aspiratul 2.0.Ghici ce pompa merge defapt?Cea de 2.5 ....turbo.

Răspuns: Service SMT
« Reply #127 on: January 07, 2014, 11:16:30 AM »
La forester? Sa stiu ce ma asteapta ca a mea e inca cea originala  ;D
Because Subaru, thats why.

celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #128 on: January 07, 2014, 13:02:20 PM »
Nu mai spun,ca pompa originala are doua furtune,pe cand cea noua are 3.Si unul e obturat cu modelul surub si colier in cap.Acum,poate o fi doar la mine problema asta.Cine stie ce rebut de motor o avea...;D

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Service SMT
« Reply #129 on: January 08, 2014, 23:24:33 PM »
a 3 a gaura din pompa e facut pt racitorul de ulei la motoarele turbo ... se poate folosii si pompa asta cu mici modificari cum a zis si celalalt
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #130 on: January 08, 2014, 23:58:37 PM »
Pai si pe unde se intoarce apa...ca sa zic asa?Mai are pe motorul turbo vreo gaurica?

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Service SMT
« Reply #131 on: January 10, 2014, 14:52:09 PM »
Salut.
Am avut un gand zilele trecute sa merg la SMT pt revizie.
Crezand ca oamenii de acolo au mai evoluat.
M-am inselat.
La rugamintea mea de a sta langa masina pe toata durata revizie fara a incurca cu nimic mecanicul , dumnul receptioner Daniel Simion mi-a dat un raspuns specific SMT:
" Pentru siguranta dvs si din motive de procedura legala, accesul in incinta atelierului nu va este permis."
"Totusi, va punem la dispozitie o sala de asteptare cu vizibilitate catre posturile de lucru"
Concluzia prefer sa pierd o zi dar am sa fac revizia ca si pana acum la Autokino.

sco

  • 736
Răspuns: Service SMT
« Reply #132 on: January 10, 2014, 15:00:57 PM »
Mie mi se pare normal cum a procedat, desi si eu mi-as dori mult sa stau langa masina cand merge in service.

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Service SMT
« Reply #133 on: January 10, 2014, 15:08:10 PM »
La Autokino Bv nu au nici o problema daca stai langa masina atat timp cat nu deranjezi mecanicul.
Si din aceasta cauza majoritatea posesorilor de Subaru prefera Brasov.
Smt nu inspira incredere.

sco

  • 736
Răspuns: Service SMT
« Reply #134 on: January 10, 2014, 15:24:50 PM »
Eu te cred si mi-ar placea si mie sa fie OK sa faci asta, insa gandeste-te la urmatorul scenariu de exemplu: se intampla ceva cu elevatorul si pica masina pe tine. Cine crezi ca va avea probleme mari de tot in cazul asta (in afara de tine, desigur...)? Sau scapa mecanicul ciocanul si iti zboara tie in cap? etc.

Sunt sigur ca serviceurile au reguli clare in care scrie cine si in ce conditii are access in zona de lucru... dar pe care serviceurile din romanika le ignora, normal. Daca vrei sa stai langa masina, o duci la malakay in garaj :)

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Service SMT
« Reply #135 on: January 10, 2014, 15:39:06 PM »
Eu am vorbit de Autokino Bv reprezentanta nu service de cartier.
Si nu a spus nimeni ca vrea sa stea sub masina cand este ridicata pe elevator.
O discutie in zadar tu intelegi ce iti convine.
« Last Edit: January 10, 2014, 15:45:47 PM by tar0M »

sco

  • 736
Răspuns: Service SMT
« Reply #136 on: January 10, 2014, 15:45:03 PM »
ok

celalalt

Răspuns: Service SMT
« Reply #137 on: January 10, 2014, 15:59:13 PM »
Tarom,Exprimarea a fost corecta.Motivul este intemeiat.Si daca stateai la geam,care era problema?Eu am stat acolo la reviziile facute la ei si asta nu m a impiedicat sa urlu la meserias cand la revizia de 5000 a pus barosu pe etrieri.Rasp:asa se depreseaza cilindrul.I am urat ceva de ma sa si a lasat ciocanu jos.Dar,de ex. nici la mine in pravalie nu as lasa pe cineva sa stea sa se uite.Chiar daca nu i incurca.Nu mai zic ca nici in curte n ai avea voie,teoretic,neinsotit de cel ce te primeste sau un agent de paza.Se cheama in parte protectia muncii.GEN...;D

tar0M

  • 934
  • Impreza WRX 2008
Răspuns: Service SMT
« Reply #138 on: January 10, 2014, 17:07:23 PM »
Pentru mine SMT este un subiect inchis.
Astia la Bv sunt mai prosti inseamna.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Răspuns: Service SMT
« Reply #139 on: January 10, 2014, 17:27:05 PM »
Eu te cred si mi-ar placea si mie sa fie OK sa faci asta, insa gandeste-te la urmatorul scenariu de exemplu: se intampla ceva cu elevatorul si pica masina pe tine. Cine crezi ca va avea probleme mari de tot in cazul asta (in afara de tine, desigur...)? Sau scapa mecanicul ciocanul si iti zboara tie in cap? etc.

Sunt sigur ca serviceurile au reguli clare in care scrie cine si in ce conditii are access in zona de lucru... dar pe care serviceurile din romanika le ignora, normal. Daca vrei sa stai langa masina, o duci la malakay in garaj :)
La malakay e circuit inchis :D nu se lucreza cu publicul ... ;D
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae