Service SMT
Subaru club Romania

Service SMT

Dsign

Re: Service SMT
« Reply #340 on: July 23, 2020, 13:07:42 PM »
@dan_b, aici nu sunt reprezentant SMT, aici sunt un utilizator obisnuit al forumului.
Nu dau comunicate oficiale, nu raspund oficial, etc. Am pastrat tonul celorlalti interlocutori, ba chiar mi-am cerut iertare daca cineva s-a simtit cumva jignit sau incomod citind scrierile mele.

Usor agresiv zici? Asa cum sunt unii de pe aici cand vorbesc de preturile reprezentantului oficial, desi taxa de manopera este neschimbata din 2007?

Eu as fi fost gata sa pun pariu pe lucrare ca la 200 000 km acel motor are nevoie de reglaj de supape chiar si daca a mers 100 % pe benzina. Explicatiile au fost oferite la fata locului, la timpul respectiv.

Asta cu mecanicul iscusit, cu filtrul si cei 90 000 km sa le transmiti celor ce au conceput manualele de reparatii, poate au uitat sa scrie in ele. Iar daca ai achizitionat masina aceea de drivetest si aveai impresia ca reprezentanta va avea grija de ea la nesfarsit, pe gratis, sau ca masina aia e speciala si va tine 1 milion de km fara intretinere, te-ai cam inselat.
Ai atat internet la dispozitie, incearca sa afli ce se intampla cu supapele la mersul pe gaz, cand se regleaza jocul lor, cum se regleaza la acel Subaru, cu ce afecteaza jocul prea mic sau jocul prea mare, etc. De mecanici "binevoitori" de tipul "vino la mine ca aia din reprezentanta sunt prosti rau" m-am lovit si eu si nu a fost bine.
Pe mail nu stiu ce incerci sa obtii, atat timp cat nu ai efectuat aici altceva decat o constatare, nu si lucrarea in sine.

Altfel, suntem oameni cu totii, cateodata gresim.

PS:
Nu stiu cine esti, ce masina ai, poate ca azi vei intra in receptie, vom vorbi si nu voi sti ca esti tu. Insa cele de mai sus raman valabile

dan_b

  • 1236
Re: Service SMT
« Reply #341 on: July 23, 2020, 13:18:52 PM »
Vad ca insisti pe un ton superior si dezinformare, desi realitatea nu e deloc in favoarea voastra.
Mai ales ca nu ne cunoastem, nu e ok sa inducem si in eroare ceilalti oameni care citesc postarile - supapele aveau doar 25.000 km la momentul discutiei si devizului eronat de la SMT - erau schimbate cu OEM - exista facturi.
Nu am ridicat pretentii de genul celor absurde pe care le invoci tu, ca masina sa fi fost servisata in vreun fel, de catre SMT - am spus doar ca SMT a blamat sistemul de gpl pe care tocmai ei l-au montat - era etic si normal, poate chiar obligatoriu (daca ma apuc sa caut prin arhivele de spete comerciale in industria auto) ca ei sa cheme masina si sa retraga instalatia de pe masina, daca erau asa convinsi ca gpl-ul strica motoare...
Hai sa ne oprim aici, pt ca nu sunteti deloc in postura de a trasa ironii sau aere de superioritate si nu vreti sa imi fac din nou timp sa discutam pe deviz plus istoric masina si tot ce ar fi tinut de SMT si nu s-a facut sau nu se face. Si cand zic timp, zic discutii oficiale.
Sfatul meu este sa lasati ironiile si arogantele, atat.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

malakay

  • *
  • 4767
  • IMPREZA GC8
    • www.proalex.ro
Re: Service SMT
« Reply #342 on: July 31, 2020, 16:20:05 PM »
De obicei nu ma bag in discutii contradictorii dar eu il cunosc pe Daniel (Dsign) personal si pot sa iti spun ca niciodata nu iti vorbeste de sus sau arogant! Legat de smt nu pot sa ma pronunt pt ca nu prea frecventez service-ul dar de fiecare daca cand am avut nevoie de ceva info, piese, programari la smt si am vorbit cu Dsign, am fost servit cu cea mai mare amabilitate ! In afara de preturi nu prea am ce sa le reprosez celor de la SMT.
Straights are for fast cars, corners are for fast drivers. - Colin McRae

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Service SMT
« Reply #343 on: August 18, 2020, 09:37:47 AM »
M-am intors sa finalizez discutia inceputa, despre experienta mea cu SMT.
Eu sunt multumit de ce s-a intamplat la masina, devizul pana la urma a fost 11400, ceea ce nu face decat sa ma bucure. Comunicarea cu baietii a fost foarte buna! Baiatul care s-a ocupat de masina si caruia i-am lasat cheile, ma suna pentru orice urma sa faca la masina ( ca o muta, ca o ducea la vopsit ca auze un scartait ). Mi-au lasat impresia ca masina este in siguranta la ei, asa ca momentan am doar cuvinte de lauda si pendtru Daniel si pentru baiatul care s-a ocupat de masina. Multumesc baieti!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

dan_b

  • 1236
Re: Service SMT
« Reply #344 on: August 18, 2020, 11:11:25 AM »
Nu inteleg de unde impresia ca se vrea o polemica - am raspuns fix pe subiect si pe afirmatiile si arogantele de mai sus, venite din partea reprezentantului SMT.
Problemele au fost punctuale, se pot oricand dovedi, daca cineva insista, in rest fiecare cu experienta lui.
Nu exclud si nu generalizez, evident ca sunt si clienti multumiti si servisari reusite, nu trasez concluzii universal valabile. Cred ca este clar la ce m-am referit si de ce.
Spor si drumuri bune!
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Dsign

Re: Service SMT
« Reply #345 on: October 06, 2020, 11:24:14 AM »
M-am intors sa finalizez discutia inceputa, despre experienta mea cu SMT.
Eu sunt multumit de ce s-a intamplat la masina, devizul pana la urma a fost 11400, ceea ce nu face decat sa ma bucure. Comunicarea cu baietii a fost foarte buna! Baiatul care s-a ocupat de masina si caruia i-am lasat cheile, ma suna pentru orice urma sa faca la masina ( ca o muta, ca o ducea la vopsit ca auze un scartait ). Mi-au lasat impresia ca masina este in siguranta la ei, asa ca momentan am doar cuvinte de lauda si pendtru Daniel si pentru baiatul care s-a ocupat de masina. Multumesc baieti!

Multumim si noi pt feedback.

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Service SMT
« Reply #346 on: November 26, 2020, 16:56:48 PM »
Salut din nou! Uite ca am vazut cum s a lucrat cu adevarat la masina. Din pacate, sunt profund dezamagit si dezgustat! Degeaba oamenii de legaura intre client si reprezentanta sunt ok, daca muncitorii platiti sa faca treaba de calitate, sunt slab pregatiti sau nu sunt controlati dupa efectuarea lucrarii. Motivul pentru care am venit la.SMT a fost, suma prea mica oferita de cei care ma despagubeau in regie proprie, pentru ca eu nu mai am incredere sa mi las masina la niciun service, din 2007. De atunci imi fac orice lucru, cu mana mea, inclusiv vopsitorie tinichigerie etc! Am zis totusi, sa vad si eu ce inseamna experienta  cu reprezentanta Subaru din Bucuresti. Dupa cum am scris anterior, am fost multumit de relationare cu oamenii care m au intampinat si de cum arata masina la prima vedere. Eh, azi am aflat cum se lucreaza la reprezentanta. Cu suruburi care nu au ce cauta la prinderea dintre bara si aripa, cu bumbi lipsa la.inventar, cu negrese infipte in grila ca sa se fixeze bine pe bara noua si proaspat vopsita, dar nu oricum, ca idiotul care a dat gaura( aici ma exprim frumos, ca sa nu fiu la fel de nesimtit  ca el)  de 3 ori ca sa nimereasca bara!!!  O sa atasez mai jos.poze.. mi e si frica sa desfac mai departe. Din respect pentru baiatul care raspunde pe aici pe forum la ce scriem noi, o sa incerc sa mentin la minimum, iesirile si daca are cum sa remedieze apucaturile celui care s a ocupat de masina mea, eu ma declar multumit. Sunt convins ca nu sunt primul si ultumul, la care a dat buleala.
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Service SMT
« Reply #347 on: November 26, 2020, 16:57:49 PM »
continuam cu pozele
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Re: Service SMT
« Reply #348 on: November 26, 2020, 17:25:03 PM »
Nu creeed! Grila aia frumoasa in halul asta a stricat-o????

dan_b

  • 1236
Re: Service SMT
« Reply #349 on: November 26, 2020, 19:12:32 PM »
Cred ca o sa fii extrem de dezamagit de ce intelege smt prin asumarea problemelor...
Se remarca prin altele - aroganta, smecherie.
Cum e sa instalezi gpl pe masini si sa le vinzi ca oferte speciale si cand constati ca distrug motoare si altele, sa nu recunosti, sa nu faci recall, sa nu faci nimic?? Dar timpul si altele le vor rezolva pe toate.
ex Subaru Forester 2009, 2.0 benzina.

Re: Service SMT
« Reply #350 on: November 26, 2020, 20:58:01 PM »
WOW au lucrat ca la tractorul din bătătură...
După cate am înțeles de la altcineva de pe forum, care a avut tot o experienta neplăcută în aceasta privință., tinichigeria și vopsitoria se fac în alta parte (locație). Daca pe partea de mecanica am mare încredere în SMT, se pare ca la tinichigerie/vopsitorie sunt de ocolit.

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Service SMT
« Reply #351 on: November 26, 2020, 21:01:00 PM »
Nu creeed! Grila aia frumoasa in halul asta a stricat-o????
A trebuit sa o gaureasca de 3 ori in 3 cm patrati ca sa nimereasca bara! Mi-a crapat capul cand am vazut!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Service SMT
« Reply #352 on: November 26, 2020, 21:06:50 PM »
WOW au lucrat ca la tractorul din bătătură...
După cate am înțeles de la altcineva de pe forum, care a avut tot o experienta neplăcută în aceasta privință., tinichigeria și vopsitoria se fac în alta parte (locație). Daca pe partea de mecanica am mare încredere în SMT, se pare ca la tinichigerie/vopsitorie sunt de ocolit.
Da, m-au sunat cand a trebuit sa plece cu masina din reprezentanta in alta parte, vreo 2km mi-au spus. Chiar am apreciat ca am fost sunat, dar, repet, omul care ma suna sa-mi spuna cum decurge reparatia, a fost super ok. Baiatul care s-a ocupat de vopsitorie, daca el afacut lucrarea asta smechera, este de toata jena. Cred ca este un baiat usor plinut si cu ochelari, ca el a bagat masina in garaj si se uita la vopsea, nu mai spun de faptul ca o accelera in sprituri cand o manevra, ca si cum era un trabant ce nu statea la relantiu, dar, am zis sa nu comentez stilul de condus al nimanui, chiar daca ma durea sufletul de ambreiaj.
« Last Edit: November 26, 2020, 21:07:56 PM by 2xGhe »
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Re: Service SMT
« Reply #353 on: November 26, 2020, 21:41:36 PM »
pfffuuu... :-X .   ... suparator ...
forester 2.0x forester 2.5xt

Re: Service SMT
« Reply #354 on: November 26, 2020, 22:57:39 PM »
Smt nu-s aia de nu accepta reparatii decat cu piesele lor? Aia de ii pupau unii pe buze pe aici??
Cat despre reparatie... eu i-as pune sa imi cumpere si grila si bara.
« Last Edit: November 26, 2020, 22:58:22 PM by Mariansro »

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Service SMT
« Reply #355 on: November 26, 2020, 23:18:45 PM »
Smt nu-s aia de nu accepta reparatii decat cu piesele lor? Aia de ii pupau unii pe buze pe aici??
Cat despre reparatie... eu i-as pune sa imi cumpere si grila si bara.

Tot ce mi-as dori, este ca operatiunea "negresa" sa nu se mai repete la niciun viitor client. Indiferent cat de "cazanita" este masina!
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

UXE

  • 1731
Re: Service SMT
« Reply #356 on: November 26, 2020, 23:19:56 PM »
Nu poti apela la Protectia Consumatorului?

2xGhe

  • *
  • 1806
  • Pentru fani, nu pentru bani!!!
Re: Service SMT
« Reply #357 on: November 27, 2020, 00:35:04 AM »
Nu poti apela la Protectia Consumatorului?
Nici nu-mi doresc. E doar o oftica si atat. Sunt dezamagit ca se intampla astfel de ciocleli in reprezentanta
Pentru FAAAAANi nu pentru bani!

Arturito

Re: Service SMT
« Reply #358 on: November 27, 2020, 06:30:02 AM »
Smt nu-s aia de nu accepta reparatii decat cu piesele lor? Aia de ii pupau unii pe buze pe aici??
Cat despre reparatie... eu i-as pune sa imi cumpere si grila si bara.
@Ghe , mai citeste o data , mie mi se pare amuzant. ::)


Re: Service SMT
« Reply #359 on: November 27, 2020, 09:59:23 AM »
Mama, ce mizerie de lucrare... in bataie de joc, ca n-ai cum sa spui altfel.