'barbierire' anvelope
Subaru club Romania

'barbierire' anvelope

'barbierire' anvelope
« on: February 23, 2015, 07:40:17 AM »
Salut Tuturor,

Deschid subiectul curent pentru ca nu am gasit un raspuns potrivit pe forum. Daca este pe undeva, rog sa ma directionati, fiind nou pe forum-ul acesta.

Sint posesorul unui Forester 2.0 din 2000, luat din Germania anul trecut. L-am luat pentru coa din cind in cind merg prin diverse noroaie si m-am gindit ca un Forester m-ar ajuta, mai ales daca nu ma costa foarte mult. In afara de schimbat distributie, curele, role, bucse, rulmentii pe fata, un pivot si toba, totul e in regula, cel putin pina acum, dupa 25k km.

Problema pe care o am e ca tocmai am ciupit o anvelopa pe talon, pe unde scapa aer. Am rezolvat-o la vulcanizare insa mi s-a spus ca nu e prea sigur sa merg asa. As inlocui anvelopa insa am inteles ca daca circumferinta e diferita cu 1/4'' (~6.35mm) de celelalte anvelope, sistemul AWD va fi afectat negativ. Solutia alternativa ar fi inlocuirea tuturor 4 anvelope, ceva mai costisitor...

Intrebarea este daca stie cineva un serviciu gen http://blog.tirerack.com/blog/docs-advice-on-tires/needing-to-replace-just-one-tire-on-your-subaru-youll-need-a-shave-as-well disponibil in Romania sau undeva mai aproape, care sa fie accesibil de aici.

Multumesc

Răspuns: 'barbierire' anvelope
« Reply #1 on: February 23, 2015, 09:41:57 AM »
Eu am mers pe schimbat, desi aveam rezerva noua, dar restul erau tocite. Ia eventual o firma mai ieftina si scapi in 300 de euro cu toate 4 rotile. Nu te baga la tocitul rotilor...iti vei cam cauta singur de lucru
Forester my09 4Q

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: 'barbierire' anvelope
« Reply #2 on: February 23, 2015, 11:45:36 AM »
Nu exista strunjire pentru anvelope deoarece nu este rentabila pentru firme.
Strungul costa mult iar rezultatele sunt discutabile.
Masoara circumferinta actuala, sunt mari sanse sa nu fie aceeasi la toate anvelopele.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Răspuns: 'barbierire' anvelope
« Reply #3 on: February 25, 2015, 07:56:39 AM »
Multumesc pentru raspunsuri.

Am masurat anvelopa cu probleme si cea noua si am constatat ca circumferintele sint diferite cu mai puti de acel sfert de inch despre care spune producatorul. Asa ca de data asta am scapat numai cu schimbarea anvelopei cu pricina.

Numai bine tuturor