Swap legal in romania? (TS vs world)
Subaru club Romania

Swap legal in romania? (TS vs world)

Swap legal in romania? (TS vs world)
« on: March 20, 2015, 13:35:48 PM »
Salutare, de prin 2011 sunt posesotul unui blob eye, ma gandesc sa imi pun un zambet pe fata si dece nu sa ii prelungesc viata acesteia....
Modelul meu TS, are ca motorizare un ej16 sohc, cu o putere de 98 cai, fapt ce il face nu tocmai economic sau fun de condus.
Din nefericire pentru mine nu imi permit un wrx dar nici nu as vrea altceva, asa ca ma gandesc serios la un swap cu ej20 si doresc sa aflu mai multe despre asta....
Acum vin intrebarile:
Este legal? Din informatile dupa siteul RAR, observ ca sunt permise cresteri de putere de pana la patruzeci la suta iar o asemenea schimbare ar insemna o crestre de mai bine de suta la suta, deci.....
Alta varianta ar fi (vazuta pe youtube pe la noi...) dotarea acesteia cu o tubina, nu prea sunt incantat de ideia asta, desii ar fi mai ieftina banuiesc ca ar implica doar costul unei evacuari wrx turbina si ecu, dar cu o crestere mica in putere fara a modifica compresia(asta in sepranta ca ar exista alte pistoane), deasemnea banuiesc ca internele, in special aambielajul nu ma lasa spre ind rum spre casa.
Alte intrebari ar fi:
1: cutia de viteze dupa TS este cumva compatibila cu alte motoare?
2. eu am frane tambur pe spate, cele pe disc sunt cumba bolt on?
3. Scotocind pe ebay imi fac cu ochiul ceva motoare din UK, forester ej20 pe la 2000lire..... e best buy?

Multumesc pentru atentia acorda si tin sa sublieniez ca scopul acetui topic nu este de a ma convinge sa imi cumpar alta masina :)

sco

  • 736
Răspuns: Swap legal in romania? (TS vs world)
« Reply #1 on: March 20, 2015, 14:05:02 PM »
My eyes...

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Swap legal in romania? (TS vs world)
« Reply #2 on: March 20, 2015, 15:45:25 PM »
Nu cred ca gasesti pe cineva aici sa iti spuna altceva decat sa o vinzi si sa iti iei alta cum vrei tu.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Swap legal in romania? (TS vs world)
« Reply #3 on: March 20, 2015, 16:04:22 PM »
Cu siguranta se pot gasi solutii sa fie legal dar cu siguranta nu se pot gasi solutii sa fie si o operatiune logica la cat te vor costa toate cele necesare ...

celalalt

Răspuns: Swap legal in romania? (TS vs world)
« Reply #4 on: March 20, 2015, 16:17:56 PM »
La 2000,plus inca ceva,iti iei alta si ramai si cu bug teseu' lejer.Ca oricum,un swap te duce peste cei 2000,poate spre dublu.Cu service,omologari,modificari,bricolaje.Trust me.Suntem cativa care,atasati psihologic/sentimental de fiare,am bagat transplant de inima la masini.Nu mai zic de timp,nervi si nervi si timp.

Răspuns: Swap legal in romania? (TS vs world)
« Reply #5 on: March 20, 2015, 17:07:42 PM »
Am vazut si eu WRX-uri de 2000lire dar nu am ramas impresionat, pe unde mai pui ca si acolo costa daca vrei sa o pastrezi nu? timbru verde schimbat bordul, comenzile...
Pe la noi am vazut ca un blob eye sare lejer de 13.000e poate ca nu ma uit eu unde trebuie.
"Teseu" asta al meu e din familie ca sa zic asa, 110k la bord, nu m-ar deranja daca imi manaca un 5-7000e pentru swap, deasemena dupa ce imi ziceti voi, banuiesc ca ar fi ok si alta masina.Dar tot nu vad sa gasessec ceva de'a gata in banii astia.
Cat poate fi complicat sa schimbi un motor de masina?
Din cate vad eu diferentele intre TS si WRX sunt legate strict de motorizare pana la cutia de viteze evacuare admisie ecu, frane a si rezervor mai mare cu 5 litri.  Si zic asta ca am "la mana" niste pdf-uri cu manualele de service Pana si auxiliarele de la motoarele ts si cele wrx au acelasi coduri.
Sa inteleg ca la subaru nu se poate swap dar la germane poti schimba motorul in fata blocului?
« Last Edit: March 20, 2015, 17:10:00 PM by Soim »

celalalt

Răspuns: Swap legal in romania? (TS vs world)
« Reply #6 on: March 20, 2015, 17:33:21 PM »
Deci:Motor.Cutie de viteze.Planetare.Evacuare.Instalatie electrica.Cam tot ce vine pe langa motor.Si daca imi mai aduc aminte mai scriu.

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Swap legal in romania? (TS vs world)
« Reply #7 on: March 20, 2015, 18:18:21 PM »
se poate cum sa nu,  iei una de aici
http://www.mobile.de/ro/categorie/automobil/vhc:car,cnt:de,pgn:1,pgs:50,srt:price,sro:asc,mke:subaru,mdl:impreza,prx:5001,pwn:147

si muti tot ce ai nevoie pe a ta :)
si ce ramane vinzi la bucata ...