Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii
Subaru club Romania

Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii

Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii
« on: May 02, 2015, 18:26:35 PM »
Salutari tuturor

Am condus recent, prin amabilitatea Autokino Brasov, noul Outback cu motor diesel si cutie CVT. Ma gandeam sa 'share' niste impresii, poate mai sunt si altii interesati de masina asta:

- motor: este acelasi de pe Outback-ul vechi/Forester cu mici imbunatatiri la plaja de cuplu. E un motor de care eu sunt foarte multumit pe Forester din punct de vedere performante/consum. Outback-ul mi s-a parut usor sub-motorizat, mai ales la kick-down pentru depasiri inafara orasului, insa banuiesc ca este din cauza greutatii cu aproape 10%/200kg mai mare decat la Forester. E adevarat ca mie imi place sa conduc mai sportiv, insa pentru un stil de conducere relaxat, ar putea  fi OK.

- cutie: aceeasi CVT care pe diesel mi se pare excelenta. Foarte relaxant de condus in oras si cu prestatii bune pe extern, fara impresia ca ai conduce un CVT. Raman la opinia ca este una din cele mai bune optiuni de cutie pentru un motor cu cuplu mare.

-Am testat X-mode-ul pe o panta cu niste sleauri serioase si pietris marunt, si a mers brici. Parca ma simt mai confortabil in offroad cu SG-ul manual al nevestei, cu reductor, dif spate autoblocabil, console mai scurte etc, fiind totul mecanic/hidraulic, ai impresia ca detii controlul. Outback-ul s-a descurcat bine, dar trebuie sa ai incredere sa te lasi in mana electronicii si cumva sa speri ca va continua sa inainteze. De cateva ori credeam ca s-a terminat, dar nici vorba, continua sa se "catere".

- Exteriorul arata mult mai bine decat alte modele Subaru, dar evident e o chestie de gust. Mie imi place foarte mult.

- Interiorul: aici mi se pare ca s-a avansat mult. Tapiterie si alte materiale de calitate, pozitie super comoda la volan, bord simplu dar cu comenzi clare etc. N-am probat multimedia, dar sper sa fac un drum mai lung sa ma conving. Bloototh-ul de la Foresterul SH nu mi se pare senzational, era loc pentru imbunatatiri.

- cum se conduce: cu exceptia unei oarecare limitari de putere in raport cu masa masinii, totul e excelent. Masina sta bine pe drum, semanand foarte mult cu SG-ul care ne-a facut Subaristi pe cei mai vechi dintre noi. Nici XV-ul, nici Foresterul SH nu mai au acea suspensie care face masina sa stea perfect pe sosea, sa nu te scuture prea tare pe gropi si sa fie bestiala pe macadam. Mi s-a parut ca m-am intors acasa, dupa multi ani in care nu am mai condus nici un Subi nou care sa-mi placa mult de tot.

Pentru mine cea mai interesanta optione ar fi sa apara Outback-ul cu 2.0XT, versiune deja lansata in China. Nu cred ca e posibil sa mai amane mult lansarea ei, cel putin in State, 3.6 nu prea mai are sens cand ai un motor turbo de 2L cu performante bune.

Sper ca informatiile sa fi fost de interes si sper sa revin cu impresii de la un drum mai lung.





Răspuns: Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii
« Reply #1 on: November 06, 2015, 15:56:14 PM »
Buna ziua dragii mei ,

Marian este numele meu , sunt fan subaru de vreo 7-8 ani , dar pana acum nu am reusit sa imi permit unul.
Anul acesta a fost cu noroc si in sfarsit visul a devenit realitate , noul subaru outback diesel este la dealer , mai trebuie efectuate cateva acte si pot  pleca cu el acasa.
Mentionez ca locuiesc in Bruxelles -belgia
La drive test mi s-a parut o masina exceptionala care iti ofera un sentiment de siguranta atat pe sosea cat si in afara ei.
Am testat eyesight-ul cu 2 cutii de carton si a functionat perfect.


Răspuns: Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii
« Reply #2 on: January 17, 2016, 20:03:30 PM »
Multumim pentru impresiile lasate! Frumoasa masina, si eu ma uit lung dupa ea..nu imi dau seama care ar fi mai ok intre Forester SH 2016 XT sau Outback 2016. 2.0D. Outback arata mult peste Forester..dar parca Forester XT suna mai bine...greu,greu. totusi, eram curios daca ai reusit sa iti faci o idee de consum real la drivetest?

lniculescu

  • 40
  • Once Subaru always Subaru :)
Răspuns: Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii
« Reply #3 on: January 18, 2016, 08:53:40 AM »
Salutare! nu stiu exact cit consuma Outback-ul Diesel dar eu am de aproape 3 ani un Outback 2.5 CVT pe benzina si sub 10 nu am reusit sa cobor. Inaintea lui am avut un Forester care nici el nu stia sa consume sub 10l/100km extraurban si asta doar in mod de cruise-control. In oras ajunsese sa pape 20 - 25l/100km.  >:(
Asta e avantajul la AWD: are consumul mare deci te face bun prieten cu benzinariile sau motorinariile.  :D :D
Subaru WRX 2016 2.0L 268 BHP CVT
Subaru Outback 2013 2.5L 168 BHP CVT

Răspuns: Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii
« Reply #4 on: January 18, 2016, 16:44:23 PM »
20-25 e consum de ambuteiaj, nu?

lniculescu

  • 40
  • Once Subaru always Subaru :)
Răspuns: Subaru Outback 2015 2.0D Lineartronic - Primele impresii
« Reply #5 on: January 18, 2016, 22:25:17 PM »
20-25 e consum de ambuteiaj, nu?
se poate spune si asa. In Bucuresti era un trafic infernal pe vremea aia ( adica acum 7-8 ani). Nici ultima data cind am fost in tara nu era mai bine.  ;D
Subaru WRX 2016 2.0L 268 BHP CVT
Subaru Outback 2013 2.5L 168 BHP CVT