Autokino Brasov
Subaru club Romania

Autokino Brasov

marr

  • 2208
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #160 on: December 09, 2015, 08:33:53 AM »
Ca sa nu se spuna ca am plecat de la voi fara sa dau 'Buna Ziua" !

Dupa cum am detaliat si pe Jurnalul de Bord, vinerea trecuta am reusit cu ajutorul nepretuit al lui Calin ( caruia ii multumesc si pe aceasta cale) sa rezolv toate problemutzele tehnice ale Foresterului si sa am acum o masina care functioneaza ca si atunci cand am cumparat-o !

Acum am realizat - a cata oara !!?? - adevarul zicalei cu "OMUL sfinteste locul !"
Este prefect adevarat ( in ambele sensuri).

@Sese - imi pare rau ca nu am apucat sa te salut inainte sa plec, dar, dupa cum stii, am terminat tarziu vineri .....
Te salut si-ti multumesc acum !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #161 on: December 09, 2015, 11:02:52 AM »
Cu placere.
Cum am mai zis pe topicul asta, nu e o lucrare cu care sa ma mandresc prea mult.
Ar fi fost de preferat o mai buna comunicare din partea sefului de service si o mai mare atentie a mecanicului care a montat motorul.
L-ar fi scutit pe Calin si pe noi toti de drumuri, stres si munca facuta degeaba.

Da, un cuvant bun si din partea mea pentru Calin, a avut rabdare si si-a gasit timp sa gaseasca problema. Cine stie, stie.
Va primi din partea noastra o pagina speciala, luna mai, in calendarul pe 2016 al lui Auto Kino.

Pana la urma, ceea ce conteaza este ca Forester-ul e inapoi unde-i este locul, pe drum, servind un posesor multumit.

marr

  • 2208
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #162 on: December 09, 2015, 12:47:36 PM »
.......
Pana la urma, ceea ce conteaza este ca Forester-ul e inapoi unde-i este locul, pe drum, servind un posesor multumit.

EXACT !  ;D
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #163 on: December 09, 2015, 13:44:10 PM »
Și eu am programare la oră 11 pentru o diagnoză și pentru identificarea unor probleme sâcâietoare în prima instanță. Abia aștept...

Sese

  • 468
Răspuns: Subaru Levorg - conceptul
« Reply #164 on: December 16, 2015, 17:19:23 PM »
Salut.

Mai vroiam sa va intreb pe toti ceva.
Cred ca ar trebui sa fie obiectul unui topic separat.

Incepand cu primavara anului viitor va fi disponibila si Impreza 2016, alaturi de XV.
Despre XV n-am nici o emotie, e o masina care se vinde relativ bine desi nu face volumele Forester-ului.
Nu stiu insa daca sa incercam sa aducem si cateva Impreze, macar sa vedem daca intereseaza pe cineva.

Fata de modelul actual primeste barile si corpurile optice pe care le-ati vazut in reclama cu XV-ul, Starlink-ul, un tablou de bord mai nou si mai cu seama motorizarea de 2,0 langa cea de 1,6. Transmisii manuale in 6 sau Lineartronic de-a doua generatie. Din pacate, doar in varianta Hatch, sedan-ul nu se omologheaza pentru Europa. Nivelele de echipare le cam stiti, similar cu Levorg-ul, unul de baza si doua superioare, ultimul cu Navi si trapa. Pielea nu e disponibila pe Impreza, nici pe XV.

Care este parerea voastra despre acest model? Am vazut ca @Adi-Canada si-a luat una dar acolo e altceva.
Credeti ca va prinde la noi? Merita sa aducem cateva bucati sa vedem ce spune lumea?

Partenerul nostru german ne indeamna sa luam cateva ( se pot deja comanda) insa nu m-as baza pe asta, el a vandut deja cam 20 de Levorg-uri in timp ce noi nici n-am inmatriculat macar unul.

As fi vrut niste pareri sincere, macar de aici de pe forum.

Multumesc.


celalalt

Răspuns: Subaru Levorg - conceptul
« Reply #165 on: December 16, 2015, 17:50:20 PM »
Mie mi-ar fi frica sa mai intreb aici.Cati au fost care au strigat Levorg si acum se uita la stele sau si-au luat alte masini?

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Subaru Levorg - conceptul
« Reply #166 on: December 16, 2015, 17:57:36 PM »
In Romania prima intrebare vis-a-vis de un nou model este...? Bineinteles pretul!
In De vad ca 1.6 manual pleaca de pe la 21.000E, cu TVA inclus (daca inteleg eu bine).
Imi e teama ca deja 2.0 se va apropia de preturi de hot-hatch-uri, altfel nu sunt convins ca romanii vor da atat de mult pe o compacta, chiar daca noi stim ce inseamna aceasta compacta.
Iar eu nu as lua 1.6 aspirat. Doar de dragul teoriei, acu 20 de ani se vindea si impreza cu tractiune fata, cred ca tot 1.6 - oare nu ar fi mai indicat?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Subaru Levorg - conceptul
« Reply #167 on: December 16, 2015, 17:59:02 PM »
Daca va avea pretul de lista din Germania, nu cred ca se vor vinde mai mult de 2 intr-un an. 21.000 euro pentru 1.6 Active e cam mult in Romania doar pentru o tractiune integrala de renume. La urma urmei, este mijlocul lui decembrie si inca nu a nins in zonele de campie. Inca mai vad BMW-uri cu anvelope de vara :D


Cred ca si XV-ul este usor scumput. Avand in vedere cat de polivalent este, ar trebui sa fie piata plina si sa depaseasca cu mult Foresterul ca vanzari. Dar pentru ca reprezinta o depasire de buget, cred ca multi prefera sa depaseasca bugetul si sa se aleaga cu ceva mai multa masina la finalul unui leasing sau credit, adica un Forester, daca tot e sa se bage la datorii.

PS: Am mutat discutia la topicul Autokino
PS2: Eu zic sa insistati pe XV
« Last Edit: December 16, 2015, 18:05:22 PM by MihaiFlorescu »

Răspuns: Subaru Levorg - conceptul
« Reply #168 on: December 16, 2015, 20:38:43 PM »
In Romania prima intrebare vis-a-vis de un nou model este...? Bineinteles pretul!
...................................
Bineinteles ca pretul este un factor determinant la cumpararea unei masini. Daca nu ai banii necesari degeaba vrei sa iti iei un X model sau X masina caci,....... nu se poate (exceptand  intamplarea ca iti gasesti un sponsor  ;D )
''Dincolo'' se poate deoarece  cand o cumperi. rata lunara  ajunge o patrime sau o cincime din salariul lunar  (luand in calcul un salariu minim sau mediu pe economie) .  Iar daca calculam la doua salarii pe familie, pretul devine destul de ridicol.  Pe cand in Romania  nici nu  pot sa imi imaginez cat din salariul minim sau mediu  ar costa rata lunara la un Subaru,  fie el chiar si un model de baza. Ca sa nu mai vorbim ca  apoi omul nu mai  ramane cu nimica.   (si cred ca oricum nici o banca sau dealer nu accepta sa crediteze pe cineva daca  venitul lunar nu este de cel putin X ori mai mare decat rata lunara la masina.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #169 on: December 16, 2015, 21:14:10 PM »
Preturile nu le-am definitivat inca. Cred ca vom fi undeva la 18500 plus TVA varianta de 2 litri in echiparea de baza, vreo 20000 Confortul si 21000 varianta cu de toate. Asta in configurația cu cutie manuala. Pentru Lineartronic ar mai fi un plus de vreo 1200.
Am pus preturile fara TVA pentru ca nici acum nu mi-e clar daca va scadea sau nu TVA-ul de la 1 Ianuarie.

Interesant este ca pretul variantei de top va fi identic cu cel al Imprezei 4Q GH pe care am vândut-o atat de bine intre 2008 si 2010. Aia costa 26000 cu TVA cu pachet sport, roti pe 17 si xenon. Chiar imi amintesc ca pe vremea aia ne-a laudat Stavros ca vindeam Impreza mai bine decat Forester-ul. Pe atunci nu părea scumpă,nu stiu de ce.

Vi se pare scumpă asta de acum?


MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #170 on: December 16, 2015, 21:23:20 PM »
Preturile de mai sus le ai pentru xv sau impreza sport?

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #171 on: December 16, 2015, 21:37:08 PM »
Impreza. Nu se va mai chema sport pentru ca nu va fi o opțiune de pachet diferit de caroserie.
XV-ul va fi ceva mai scump. Plus ca va avea si opțiunea diesel.

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #172 on: December 16, 2015, 23:11:17 PM »
Deci 2.0 ar pleca de pe la 22.000 in conditiile noului TVA - suna bine.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #173 on: December 16, 2015, 23:59:14 PM »
Impreza 2008, Sport de care pomenesti a fost si a mea, luata noua de la voi. Dar tin minte de 28 sau 29 de mii pretul, nu 26.
Era practic echiparea WRX dar cu motorul de 2.0 aspirat

Sent from my D6633 using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Sese

  • 468
Răspuns:
« Reply #174 on: December 17, 2015, 07:04:31 AM »
Impreza 2008, Sport de care pomenesti a fost si a mea, luata noua de la voi. Dar tin minte de 28 sau 29 de mii pretul, nu 26.
Era practic echiparea WRX dar cu motorul de 2.0 aspirat

Sent from my D6633 using Tapatalk

Nu cred ca-ti mai amintesti bine. Era 26040 euro cu TVA.
Asta de acum va fi la aproximativ acelasi pret. E OK pretul?

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #175 on: December 17, 2015, 10:15:57 AM »
Cred ca depinde de dotari si cum/cui o veti promova. Stii si tu ca in showroom ai masini de 26k foarte atractive cu lista interminabila de dotari si garantie si motor diesel si tractiune integrala etc.

Pe mine, ca pasionat nu trebuie sa ma convingi, dar daca vrei clienti noi, va trebui lucrat cu marketingul.

Si totusi, cat va fi un XV? Serios vorbind ma gandesc sa inlocuiesc masina sotiei anul viitor cand mai scade sper si TVA-ul, daca tot nu reusesc sa o schimb pe a mea, si parca XV-ul e ce ne trebuie. Inca nu sunt decis 1.6 sau 2.0 dar trebuie sa fie manual (ca sotia nu suporta automatele), scaune incalzite, pilot automat si comenzi volan (deci probabil echiparea confort)?
« Last Edit: December 17, 2015, 11:07:05 AM by MihaiFlorescu »

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #176 on: December 17, 2015, 10:33:43 AM »
La XV am stabilit preturile.
Ti le dau tot fara TVA.

16750 euro cel mai ieftin 1,6, 19575 euro cel mai scump.
La motorizarea de 2,0 vom avea Active-ul la 18500 euro si  21550 euro Comfort-ul. Va fi si un 2,0 exclusive plus cu Lineartronic, cel mai scump, 24150 euro.
Diesel 21750 euro Comfort si 23375 euro Exclusive.


moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #177 on: December 17, 2015, 11:17:12 AM »
Impreza 2008, Sport de care pomenesti a fost si a mea, luata noua de la voi. Dar tin minte de 28 sau 29 de mii pretul, nu 26.
Era practic echiparea WRX dar cu motorul de 2.0 aspirat

Sent from my D6633 using Tapatalk

Nu cred ca-ti mai amintesti bine. Era 26040 euro cu TVA.
Asta de acum va fi la aproximativ acelasi pret. E OK pretul?


e ok pretul, dar cum zicea si Mihai, pt clienti noi trebuie promovata masina. plus ca am curaj sa fac pariu ca 90% din cei care vor veni sa vada masina or sa te intrebe "cat consuma" si "dar diesel ai"
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Sese

  • 468
Răspuns:
« Reply #178 on: December 17, 2015, 15:11:04 PM »

Ca sa o promovezi iti trebuie un buget. Daca te gandesti ca o sa vinzi 100 de masini maresti pretul cu 200 de euro pe bucata si ai 20 000 de euro cu care poti sa te gandesti sa faci ceva.
Noi nu avem astfel de disponibilitati nici de buget, nici de masini si sigur nici de clienti. Nu vad cum as putea s-o promovez si nu stiu la ce v-ati gandit voi.
Mi s-a parut important sa va intreb, nu ca sa va conving ci ca sa ne sfatuim si poate sa mai spuneti si voi  mai departe.

Probabil ca vom lua una sau doua bucati, le vom inmatricula si vedem apoi ce se intampla.


moguai

  • 2814
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #179 on: December 17, 2015, 17:06:46 PM »
daca bani nu sunt pt promovare, atunci aveti nevoie de idei bune si simple care sa vina de la voi, astea s gratis :D
gen tare pe online/social media, mers prin oras cu ea, colantata. data lui zoso&co la test drive etc.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.