Autokino Brasov
Subaru club Romania

Autokino Brasov

marr

  • 2208
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #180 on: December 18, 2015, 10:07:29 AM »
La XV am stabilit preturile.
Ti le dau tot fara TVA.

....
La motorizarea de 2,0 vom avea Active-ul la 18500 euro si  21550 euro Comfort-ul. .....


Pai, la un TVA redus de 20 % ar insemna ca XV 2.0 Active ( nu stiu insa ce inseamna asta ca si echipare) ar fi la 22.200 Euro.
Hmmmm suna foooarte tentant !

Data fiind polivalenta masinii, daca gasesc un client care sa-mi ofere un pret corect pentru Forester ( sau pentru Honda !?) m-ar tenta !
Se pliaza perfect pe necesitatile mele - motor benzina aspirat, garda mare la sol, tractiune integrala. Spatiul interior la XV ma satisface complet !

Revenind la Impreza .... problema este ca va fi practic la acelasi pret cu XV-ul.
Si nu stiu daca 1 din 10 clienti potentiali, la acelasi pret, ar alege Impreza in dauna XV-ului !
Fie si doar prin prisma aspectului mai de "SUV" al celui din urma!

Eventual, puteti aduce si inmatricula una pe care - dupa cum spune @moguai sa o dati cat mai multor testeri cu mare audienta in on-line ( as mentiona aici pe Robert Adam si Buhnici - eu cred ca au mai mare "audienta" decat Zoso, dar cu cat mai multi, cu atat mai bine).
Robert Adam a testat si XV-ul diesel si a laudat masina.
Idem si pentru noul XV si, mai ales, pentru Levog !!

Eu cred ca genul asta de promovare face mai mult pentru un client potential decat un spot TV sau niste anunturi in presa scrisa.
Parerea mea !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

moguai

  • 2814
Răspuns:
« Reply #181 on: December 18, 2015, 10:12:43 AM »
Am zis de Zoso pt ca e de al lor din BV, si e si subarist. Dar evident trebuie sa ajunga peste tot, inclusiv la reviste auto.

Sent from my D6633 using Tapatalk

pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

marr

  • 2208
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #182 on: December 18, 2015, 10:25:56 AM »
Acum am vazut :
La XV am stabilit preturile.
Ti le dau tot fara TVA.
.... La motorizarea de 2,0 vom avea...  21550 euro Comfort-ul. ...
Diesel 21750 euro Comfort si 23375 euro Exclusive.



Esti sigur ca diferenta dintre motorizarea 2.0 benzina si diesel este de doar .... 200 EURO + TVA !!??

Intreb asta deoarece, in Germania diferenta dintre Conform 2.0 benzina si 2.0 diesel este de .... 3000 Euro ( 25.990 Euro benzina  / 28.900 Euro diesel ).
Bine, ce nu stiu eu daca preturile afisate acum pe subaru.de sunt pentru modelul actual sau pentru facelift .... si totusi !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #183 on: December 18, 2015, 11:08:47 AM »
Preturile nu au fost definitivate 100%.
Pot sa va spun insa ca vor fi mai mici decat cele actuale. Rata de conversie a mai scazut si acum toata gama e ceva mai accesibila. Vedeti Outback.
Inca o data, XV 2.0 Comfort cu Lineartronic va fi 21550 plus si XV 2,0 d Comfort 21750 plus. Diferenta e mica din cauza ca benzina e Lineartronic.

@marr, pertinent si entuziast ca intotdeauna, este o placere sa-ti citesc postarile. Un adevarat fan Subaru. De-ar fi mai multi ca tine... inclusiv pe forum.

Da, cred ca pacatul principal al Imprezei va fi asemanarea prea mare de XV, inclusiv la pret. Daca ar fi adus Sedan-ul poate ca ar fi fost altceva, poate ca am fi oferit o alternativa integrala la alte modele care plac romanilor.

Si in ceea ce priveste promovarea sunt de acord cu voi insa facem genul acesta de marketing fara cheltuieli mari de mai multa vreme, ba chiar la modul sustinut de cand a venit Alex. Am organizat/ sustinut Semimaratonul Intersport, curse de mountain bike, am bagat masina pe patinoarul olimpic in pauzele dintre reprizele de hochei, am expus la maratonul de inot si asa mai departe. Cu Buhnici si compania n-am incercat ce-i drept, poate ca ar fi o idee buna. O sa incercam.

moguai

  • 2814
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #184 on: December 18, 2015, 11:30:35 AM »
observatiile mele, sper fara suparare:
 o pagina web autokino mult mai buna, cat mai detaliata, preturi echipari poze etc.
 o pagina de fb mult mai activa, nu cred ca v ar costa o avere sa va platiti reclama pe fb.
 neaparat data masina la teste la reviste si bloggeri, are un impact foarte mare.
 organizat concursuri si test drives cu premii maruntisuri , de ex pe trasee off road cu forester, xv ( imposibil sa nu aveti in bv, sunt in bucuresti unele construite la toyota)
 promovare mai buna a service ului, multi fug pt ca le e frica de preturile mari. si de acolo sunt sigur ca va vin bani buni.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #185 on: December 18, 2015, 11:47:41 AM »
observatiile mele, sper fara suparare:
 o pagina web autokino mult mai buna, cat mai detaliata, preturi echipari poze etc.
[...]
Tot fara suparare ... sper:
langa
A big NO-NO!

Prezenta online la ce vindeti, e cam obligatorie.
Subarubrasov.ro e cam lasat de izbeliste. Chiar daca nu e domeniul pe numele vostru, ori il mentineti sau redirectati (parcati) cumva, ori renuntati la el (inca mai are link uri moarte sau cu redirectare catre autokino.ro) decat sa va faca publicitate negativa.
As zice sa faceti domenii / saituri diferite pentru marcile vandute. La asta ar trebui punctat cu multe detalii pentru fiecare model in parte, ca de aia cauta lumea online, sa vada motorizari, dotari, preturi!
Oricum nu tre sa reinventati roata, sunt reprezentante care au saituri reusite la noi si va puteti inspira.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #186 on: December 18, 2015, 12:06:36 PM »
Recunosc ca mediul online nu ma atrage atat de tare. Prefer sa interactionez.
Am lucrat la site-uri, o sa incercam sa le mai imbunatatim.
De pagina de Facebook sunt in schimb foarte mandru. Nu va place? Alex are comentarii si poze extrem de reusite dupa parerea mea.

Cu privire la service si preturi n-as vrea sa mai comentez aici. Cred sincer ca lumea ne cam stie si apreciaza, macar in BV. Sigur ca nu vom putea niciodata multumi pe toata lumea.

@Foreste. Alaturarea KIA era o conditie pentru supravietuirea firmei. Cu Subaru nu poti face profit din cauza volumelor reduse. Stiu ca poate unora vi se pare o blasfemie insa KIA nu este absolut deloc o marca proasta. E un constructor generalist, cel putin la nivelul unui Opel, Renault sau Hyundai.

Nu este nici o suparare din partea mea sa va aud parerile. Ba chiar apreciez ajutorul.

Daca cineva dintre voi are propuneri concrete sau proiecte la care se gandeste poate sa ma contacteze in privat.
Putem incerca sa facem ceva impreuna. Si sunt dispus sa platesc pentru asta.



adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #187 on: December 18, 2015, 12:08:56 PM »
Fără glumă, Kia e pe cai mari de 2-3 ani. Deja e în topul fiabilității în SUA, europenii sunt mai sceptici, dar se vor convinge și ei în curând. Nu e ca și cum Subaru ar fi lângă Lada, sau, mai rău, Geely :)

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #188 on: December 18, 2015, 12:11:05 PM »
Sau Great Wall.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #189 on: December 18, 2015, 12:15:25 PM »
Eu zic ca decat sa o dati la reviste mai bine mi-o dati mie ;D

Realist vorbind sunt multi care vin pe forum si ne intreaba.. ce parere aveti despre X sau Y model de Subaru. Eu conduc asa sau asa, am nevoie de asta sau aia, ce imi recomandati. O zi de testare promovata pe forum cu cat mai multi participanti ar da bine.

Se stie ca revistele sunt subiective si e vorba de un subiectivism care cade in patima banului. Care marca banul mai bun, primeste pareri mai bune.
« Last Edit: February 04, 2020, 15:11:14 PM by MihaiFlorescu »

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #190 on: December 18, 2015, 12:15:36 PM »
Fără glumă, Kia e pe cai mari de 2-3 ani. Deja e în topul fiabilității în SUA, europenii sunt mai sceptici, dar se vor convinge și ei în curând. Nu e ca și cum Subaru ar fi lângă Lada, sau, mai rău, Geely :)

Chiar daca vinzi mai multe branduri, nu e eficient sa le promovezi pe toate pe aceeasi pagina, in acelasi loc, etc.
Asta o spui cand vorbesti despre tine ca firma, altminteri, fiecare brand cu subdomeniul lui.
Si nu am inventat io abordarea asta.

edit:
Imho, Kia poa sa fie pe ce cai vrea, nu face interes pentru mine de acum in 100 de ani!
Pe de alta parte, au si astia istoriile lor cu servisul din Romania.
« Last Edit: December 18, 2015, 12:25:21 PM by Foreste »
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #191 on: December 18, 2015, 12:23:22 PM »
Preturile nu au fost definitivate 100%.
Pot sa va spun insa ca vor fi mai mici decat cele actuale. Rata de conversie a mai scazut si acum toata gama e ceva mai accesibila. Vedeti Outback.
Inca o data, XV 2.0 Comfort cu Lineartronic va fi 21550 plus si XV 2,0 d Comfort 21750 plus. Diferenta e mica din cauza ca benzina e Lineartronic.

.......
 Cu Buhnici si compania n-am incercat ce-i drept, poate ca ar fi o idee buna. O sa incercam.


Pai si atunci, XV Confort M6 2.0 benzina la cat ar fi ? Parca ai spus pe undeva ca CVT-ul mai "urca" pretul cu cca. 1200 Euro.
Ca atare, un Confort 2.0 benzina manual ar fi undeva la 20.500 + TVA ?

Si da, eu ma repet si spun ca ar merita sa luati legatura cu oamenii mentionati ( si cu altii) si sa le oferiti masini pentru drive-test.
Nu stiu daca o fac chiar gratuit - dar cel putin in cazul lui Robert Adam ( turatii.ro ), dupa cum critica unele modele, nu cred sa fie vorba de vre-un contract "doborator" !
Sa stii ca multa lume aflata in cautarea unei masini acceseaza astfel de site-uri cu teste auto ( inclusiv eu).
Tot mai multi potentiali cumparatori fac asta si e pacat ca tocmai Subaru, o marca de nisa, sa lipseasca dintr-un domeniu de publicitate de nisa ( dar deloc lipsit de vizibilitate) !

PS: Referitor la KIA - din punctul meu de vedere, Sportage-ul pe care l-am vazut la voi, la preturile actuale, este o oferta excelenta !
La 25k Euro o masina 4x4, cu motor potent, cutie automata si - vorba ceea - "full de full" cu piele e ceva !
Chiar am recomandat unui prieten ce-si cauta un suvulet ( neaparat diesel si neaparat automat) si primise o oferta pentru noul Quasquai ( sper ca am scris corect) sa arunce un ochi si la Sportage.
Sincer sa fiu, si eu cand am fost ultima data la voi era cat pe ce sa-ti propun un buy-back pentru un Sportage ( stiu, o blasfemie .... :) )
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #192 on: December 18, 2015, 12:28:35 PM »
[...]
Sincer sa fiu, si eu cand am fost ultima data la voi era cat pe ce sa-ti propun un buy-back pentru un Sportage ( stiu, o blasfemie .... :) )
Fiule, baga 100 de matanii si zi "Tatal nostru" in fiecare seara anul viitor ca sa te iert! :P
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

marr

  • 2208
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #193 on: December 18, 2015, 12:56:11 PM »

Fiule, baga 100 de matanii ....
Iertare !!!!

Acu' ma pun in genunchi pe coji de nuca !
Si duminica dau acatiste la biserica sa-mi iasa din cap gandurile necurate !
ex - Forester Boxer Diesel - MY2008
ex - XV Boxer Diesel - MY2016
ex - Impreza 2.0i CVT - MY2016
XV 2.0i CVT - MY2018
Forester e-Boxer MY2020

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #194 on: December 18, 2015, 12:59:15 PM »
Pe rand;

@Foreste. Levorg.ro? Impreza.ro? Mi se pare o idee beton.
Si pe noi ne-a luat din scurt chestia cu doua marci la aceeasi firma. Nici cartile de vizita nu stiam cum sa le facem la inceput. Am incercat sa facem o sigla noua care zic ca ne-a iesit, si sa promovam doua site-uri diferite, kiabrasov si subarubrasov. La KIA importatorul are toate domeniile si se ocupa organizat de treaba asta, la subarubrasov am ramas putin in urma ce-i drept. Am incercat sa promovam firma si am facut autokino.ro. Oricum, inca ne ajustam. Sugestiile sunt bune. Te bagi?
@Mihai Florescu. Daca esti interesat sa scrii review-uri, just say it. Poti sa vii si sa iei o masina de la noi, sa o tii mai multe zile si sa-ti scrii parerea aici sau oriunde doresti. Asta n-a fost niciodata o problema la Auto Kino. Am avut clienti care au facut drive teste si de 1000 km. Si nici n-au cumparat. ;D. Astept sa ma contactezi.
@marr. Da, atat va fi XV-ul benzina. Pretul e corect si daca avem noroc si cu scaderea de TVA...
Si legat de KIA trebuie sa spun ca din punctul de vedere al fiabilitatii bate Subaru. Asta este, e o realitate. Nu motoare, EGR-uri, DPF-uri si ambreiaje.

Foreste

  • *
  • 1935
  • Apă, paie și bătaie ...
    • Blogu' lu' Foreste
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #195 on: December 18, 2015, 13:29:57 PM »
Sese, ai un raspuns pe email la firma.
Forester 2.0 XT MY2017 - Black Betty (bam-ba-lam!)
Forester Diesel MY2011 - Foreste  |  Blogu' lu' Foreste

adinegru

  • 1456
  • 2012 XV CVT
    • Consum XV CVT
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #196 on: December 18, 2015, 13:49:08 PM »
@Mihai Florescu. Daca esti interesat sa scrii review-uri, just say it. Poti sa vii si sa iei o masina de la noi, sa o tii mai multe zile si sa-ti scrii parerea aici sau oriunde doresti. Asta n-a fost niciodata o problema la Auto Kino. Am avut clienti care au facut drive teste si de 1000 km. Si nici n-au cumparat. ;D. Astept sa ma contactezi.
La Levorg eram primul pe listă!!!

moguai

  • 2814
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #197 on: December 18, 2015, 16:01:57 PM »
apropo de kia, daca in viitor o sa mi iau alta masina si din diverse motive nu va fi tot subaru, sigur va fi kia.
e doar parerea mea, nu dati cu pietre. ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Sese

  • 468
Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #198 on: December 18, 2015, 16:31:47 PM »
Exista 1.1, 1.4, 1.6, 2.0 de 136 de cai, 2.0 de 184 de cai, 2.2 de 200 de cai toate diesel.
1,0 aspirat, 1.0 turbo, 1.2, 1.4, 1,6 GDI, 1,6 Turbo, 2.0 benzina.
Cutii automate si DCT ( direct clutch transmission ).
Preturi decente si 7 ani de garantie.

Eu zic ca nu este rau.


Răspuns: Autokino Brasov
« Reply #199 on: December 18, 2015, 17:26:08 PM »
Suntem pe topicul Auto-Kino, deci ne permitem sa-l aducem pe Buddha in casa papei :)...iar dincolo de asta, sunt informatii utile pentru cine a ramas cu imaginea primului Kia Rio, sau Schuma, sau alte amintiri cel putin terne. Lucrurile s-au imbunatatit semnificativ in ultimii ani, de notat fiind printre altele incorporarea lui Peter Schreyer (google it), ceea ce reprezinta deja o mare promisiune.

Cat despre imaginea si promovarea Subaru / Auto-Kino, personal prefer pasi mici si sanatosi, contacte precise; mai concret, ma retin momentann de la a cumpara capital de imagine on-line, si asta tocmai pt ca vorbim de un brand de nisa, pt care cine e interesat stie unde sa caute.  Apropo de bloguri si Zoso, ne stim, ne e client si prieten, si chiar am avut deja o colaborare pt Kia, ocazie cu care ne-a demonstrat cat e de subarist..dar fara sa simta nevoia sa arunce noroi spre Sportage (model testat).

Apreciem sfaturile primite aici si pe cat ni se potrivesc cu siguranta vom tine seama de ele, pentru ca ele sunt in contextul de fata ca un caiet de sugestii al clientului. Intotdeauna ne dorim sa stim transparent ce ar fi mai bine sa facem sau sa reparam, cu atat mai mult cu cat suntem o comunitate.