Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #220 on: January 30, 2016, 15:48:55 PM »
Nici nu ma gandeam ca tu ai fi cel care a pus anuntul de mai sus, doar imi sarise in ochi ca au folosit aceleasi poze.
Misto firma la care lucrezi, nu fac angajari? :D

Intamplator, avem deschise urmatoarele pozitii:
1. Radio Access Network Engineer (RAN),
2. Site Engineer (2 locuri)
3. Project Manager
4. Sales Director (smartphones & PC Tablets)
Daca vrei mai multe detalii te rog sa nu eziti a-mi trimite adresa electronica.

Succes!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #221 on: January 30, 2016, 16:57:14 PM »
el vrea postul ala unde i se da un forester "de la firma"  ;D
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #222 on: January 30, 2016, 18:21:20 PM »
Nici nu ma gandeam ca tu ai fi cel care a pus anuntul de mai sus, doar imi sarise in ochi ca au folosit aceleasi poze.
Misto firma la care lucrezi, nu fac angajari? :D

Intamplator, avem deschise urmatoarele pozitii:
1. Radio Access Network Engineer (RAN),
2. Site Engineer (2 locuri)
3. Project Manager
4. Sales Director (smartphones & PC Tablets)
Daca vrei mai multe detalii te rog sa nu eziti a-mi trimite adresa electronica.

Succes!

Fara Inginer de Transmisiuni?
Legacy 3.0R

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #223 on: January 30, 2016, 19:34:58 PM »
Nici nu ma gandeam ca tu ai fi cel care a pus anuntul de mai sus, doar imi sarise in ochi ca au folosit aceleasi poze.
Misto firma la care lucrezi, nu fac angajari? :D

Intamplator, avem deschise urmatoarele pozitii:
1. Radio Access Network Engineer (RAN),
2. Site Engineer (2 locuri)
3. Project Manager
4. Sales Director (smartphones & PC Tablets)
Daca vrei mai multe detalii te rog sa nu eziti a-mi trimite adresa electronica.

Succes!

Fara Inginer de Transmisiuni?

Transmisiunile, fixe si mobile, sunt la operator...noi suntem doar producatori asa ca daca vreti Subaru (orice model) va asteapta un interviu pentru a ocupa una dintre pozitiile deschise. Inca odata, SUCCES!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #224 on: January 30, 2016, 21:15:28 PM »
el vrea postul ala unde i se da un forester "de la firma"  ;D

=)))))))))))))))))
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #225 on: February 03, 2016, 23:34:51 PM »
Model Forester          Pret SMT   Consum           Consum     Pret combus-   Pret combust       Pret combust.
                                               med/100Km     /25K Km        tibil                 / 1 an             / 5 ani         
2.0i CVT Platinium      € 37,320     6.6                1650        RON 4.87        RON 8,036         RON 40,178
2.0 XT CVT Platinium  € 41,940     8.5                2125        RON 5.44         RON 11,560       RON 57,800
2.0 Diesel CVT Sport  € 40,200      6.1                1525       RON 5.36         RON 8,174         RON 40,870
« Last Edit: February 03, 2016, 23:52:41 PM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #226 on: February 03, 2016, 23:58:16 PM »
Diferenta 2.0i    Diferenta 2.0i    Diferenta 2.0D   Diferenta 2.0D
vs 2.0XT/an      vs 2.0XT/5ani     vs 2.0XT/an      vs 2.0XT/5ani
 RON 3,525       RON 17,623       RON 3,386         RON 16,930
 € 774.62          € 3,873.08        € 744.18             € 3,720.88
         
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #227 on: February 04, 2016, 00:12:30 AM »
Asa cum va promiteam deunazi, va rog sa regasiti mai sus cateva date comparative care m-au ajutat in luarea deciziei de achizitie. Mai precis, daca punem in calcul faptul ca ne dorim confort (adica vom considera ca autoturismele trebuie sa fie dotate cu motoare pe benzina iar motorina se recomanda autoutilitarelor precum si altor vehicule dedicate unor activitati ce necesita Diesel) si totodata putere insa nu vrem sa ne "imprietenim" cu mecanicii si totodata dorim un cost de intretinere mai scazut din 15 in 15 mii de Km se justifica achizitia unui 2.0 XT CVT.

Daca ne referim la activitati sportive, ceea ce nu este cazul meu, putem lua in calcul varianta cu cutie manuala (nu am condus-o insa presupun ca raspunde mai rapid comenzilor de accelerare).

Varianta aspirata nu mi se pare justificata intrucat am avut un Forester SH (2009) si in afara fiabilitatii nu m-a coplesit nicio alta functie a motorului. La XT CVT regasesc si o parte provocatoare, dinamica si violenta uneori, cand apas pedala si butoanele SI sau S.

Nu am condus niciodata o varianta Diesel motiv pentru care nu pot emite judecati de valoare.

Daca sunt intrebari cu privire la datele afisate mai sus le astept pentru clarificari.   
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #228 on: February 04, 2016, 19:23:27 PM »
Astazi am avut de parcurs un drum pana la coada lacului Vidraru si retur.
Afara a plouat in continuu iar pe carosabil am regasit urme de noroi ceea ce in cateva randuri a reprezentat un real pericol intrucat becul de control al stabilitatii mi s-a aprins cu cerbicie.
Cateva remarci:
1. Stergatoarele fac fata intensitatii ploii, pe autostrada si la o viteza de 120 Km (mai mult nu am accelerat intrucat nu ma simteam confortabil, avand in vedere participantii la trafic si starea drumului)
2. In curbele de la Vidraru, masina sta "lipita" de asfalt (colegul care m-a insotit si conducea un CX5 a fost dezamagit de comportamentul masinii sale in aceleasi conditii de drum)
3. De la baraj spre coada lacului am mers pe asfalt iar la intoarcere am folosit varianta de la Cabana Cumpana. Acest drum (pentru cei care inca nu l-au parcurs) este neasfaltat, plin de denivelari umplute cu apa si pe alocuri cu "capcane" adica se impune un cuplu de incredere, un 4x4 sau un X-Mode... Colegul meu a apreciat maxim optiunea Subaru intrucat l-am remorcat de doua ori cu cablul din dotarea mea
4. Cu siguranta Forester-ul meu are resurse multiple si pe care abia acum le descopar. Desi drumul, plin de noroi argilos, ne-a pus la multe incercari nu am simtit ca as avea nevoie de alta masina pentru a negocia virajele, denivelarile, patinajul pe clisa si pe drumul plin de nisip ori pietris alunecos (si atentie, desi am peste 600.000 Km parcursi pana acum, in 22 de ani, nu ma consider un expert in abordarea drumurilor dificile intrucat 90% am condus pe asfalt)
5. Din cauza unor arbusti cazuti am reusit sa zgari bara din spate da' noroc ca masina este gri inchis si nu se vede... Tot la acest punct as remarca faptul ca pentru macadam as folosi totusi varianta Forester SH care mi se pare mai manevrabila intrucat are o caroserie mai mica in comparatie cu SJ-ul
6. Nu m-am resimtit obosit desi am condus fara oprire la dus
7. Din cauza ploii necontenite nu am oprit sa facem poze insa cu siguranta ar fi meritat intrucat in final ambele masini aveau o superba culoare pamantie (noroi am avut pana si pe capota...). La spalatorie ne-au intrebat daca am fost la raliu sau daca suntem hipsteri (!)
8. In concluzie, caroseria este cam mare pentru abordarea macadamului insa suficienta pentru a-ti conferi siguranta si confort.   
9. Nu m-a interesat consumul mediu insa pentru curiosi a fost de 9,8 
10. In Curtea de Arges m-am intersectat cu un Forester SJ, culoare alba, numar de Bucuresti, ceva cu 888 (daca am remarcat corect) si care a uitat sa raspunda la salutul meu cu schimbare de faza...poate nu era atent sau se grabea. Oricum, drum bun sa ai oricine ai fi!       
 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #229 on: February 04, 2016, 19:46:52 PM »
2. Nu poti compara Forester SJ cu Mazda CX5, chiar daca ultima a fost expandata ca un pufulete.
Foresterul este construit pe platforma de Legacy iar CX5 pe ceva mic, probabil Matiz.

CX5 si compania sunt construite pentru europenii iubitori de aparente, in special de volum mare si denumiri inutile (skyactive).
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #230 on: February 05, 2016, 06:46:34 AM »
2. Nu poti compara Forester SJ cu Mazda CX5, chiar daca ultima a fost expandata ca un pufulete.
Foresterul este construit pe platforma de Legacy iar CX5 pe ceva mic, probabil Matiz.

CX5 si compania sunt construite pentru europenii iubitori de aparente, in special de volum mare si denumiri inutile (skyactive).

Big Like Wrangler!
Un membru al forumului a trădat Brandul dupa 20 de ani de Subaru si si-a luat CX5 din cauza mariajului nefericit intre motorul aspirat si cutia CVT ( spune el ). Totusi, dupa ultima discuție pe tema Mazda, nu părea prea fericit cu achiziția, mai ales ca i-a ramas un SG in familie spre comparație.
Adica ceva de genul " e OK masina dar...". Once a Subaru, always a Subaru Florin?

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #231 on: February 05, 2016, 09:27:34 AM »
Domnilor, as vrea sa fac cateva precizari ca nu cumva sa se inteleaga gresit mesajul meu anterior:

1. Sunt la al doilea Subaru Forester, dupa o pauza de doi ani cand compania mi-a pus la dispozitie un Volvo S80 de care am scapat anul trecut ca atare "Once A Subaru, Always A Subaru"
2. Nu mi-am propus sa fac o evaluare tehnica intre XT-ul meu si CX5-ul colegului da' omul asta si-a ales si cu asta defileaza, nu l-a obligat nimeni (desi am banuiala ca sotia lui a avut un cuvant de spus in alegerea finala. La mine, trebuie sa recunosc ca sotia e fan maxim Subaru si nu as fi avut alta optiune)
3. Daca vreti, va pot face o comparatie intre masinile conduse de mine pana la ora actuala insa iarasi nu are relevanta
4. Imi cer scuze anticipat daca utilizatorii Mazda s-au simtit lezati de descrierea mea insa asa au stat lucrurile si consider ca o comparatie intre XT cu CX5 trebuie facuta de cei care sunt in masura. Eu nu sunt asa ca fac doar simple remarci.
5. As mai adauga la evaluarea lui SJ faptul ca vizibilitatea din habitaclu este foarte buna in conditiile de drum descrise mai sus
6. Deasemenea, motorul este foarte silentios, nu l-am auzit nici macar atunci cand l-am remorcat pe colegul meu si a trebuit sa accelerez pentru a-l scoate din noroi
7. Si inca o remarca, CX5 este dotat cu un propulsor Diesel de 2.200 cmc, ca urmare are vreo 180 CP si 420 Nm (ceva de genul) insa a ramas blocat in noroiul prin care anterior am trecut cu XT-ul. La un moment dat l-am lasat pe el sa mearga inaintea mea si deasemenea a ramas captiv in noroaie in timp ce eu am actionat comanda X-Mode si am trecut fara probleme, mai mult, l-am si "agatat" dupa mine. Banuiesc ca Forester a gasit o metoda mai eficienta de a rupe aderenta si a iesi din situatii ca cele descrise anterior
8. Aceeasi problema de ramas in camp din cauza de noroi am patit-o si in anul 2009 cand utilizam un SH de 2.0 aspirat si automat si l-am tractat pe alt coleg care conducea un Ford Kuga de 2 litri Diesel, cu cutie manuala. Se pare ca si modelul Forester  SH avea ceva in plus in zona motirca desi din caracteristicile tehnice nu rezulta un cuplu fabulos.
« Last Edit: September 17, 2016, 08:05:12 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

BOXER

  • *
  • 2352
  • +
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #232 on: February 05, 2016, 10:34:20 AM »
Ultimul model Forester este foarte reusit din toate punctele de vedere ale unui barbat.
Probabil ca forma rectangulara a speriat sotiile iar acestea au votat pentru masini cu forme mai feminine.
ex. Impreza 2.0D
Forester 2.0MT
ex. Forester 2.5XT


Subaru Da, Lego Nu.

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #233 on: February 05, 2016, 14:36:18 PM »
Cx5 e o gluma in off road, fie el si light


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #234 on: February 05, 2016, 15:16:50 PM »
Cx5 e o gluma in off road, fie el si light
+1
De cate ori am fost la off road a trebuit sa scot Cx 5 urile din noroi sau zapada cu shufa. Ramaneau blocate chiar si in baltile cu apa cu un pic de mazga. E unul din cele mai slabe 4x4 pe care le am vazut.
Oricum , extrem de putine 4x4 sant peste Subaru.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #235 on: February 05, 2016, 15:20:42 PM »
ca masina de strada, doar Audi cu motorul longitudinal si dif central Torsen.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #236 on: February 05, 2016, 15:26:23 PM »
Si Dusterul se descurca destul de bine  ;D . Cred ca are garda mai mare  decat Forester.

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #237 on: February 05, 2016, 15:46:52 PM »
Si Dusterul se descurca destul de bine  ;D . Cred ca are garda mai mare  decat Forester.
Nu pot sa ma pronunt. Numai de-astea nu avem pe aici !   ;D
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #238 on: February 05, 2016, 15:51:49 PM »
Adevarat cu Mazda CX5, conduc zilnic una de un an si ceva ..timp in care am dezvoltat un fel de offroad anxiety..offroad insemnand orice inseamna neasfaltat:))) e ceva la misto 4x4 de pe ea, sa dea bine pe hartie...

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #239 on: February 05, 2016, 15:56:44 PM »
Pai atunci  de acest opel mokka ce sa zicem?


« Last Edit: February 05, 2016, 18:33:06 PM by UXE »