Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #260 on: February 08, 2016, 11:16:16 AM »
STI e rigid/scandura, zgomotos, neconfortabil, agricultural. Iar sa-ti iei un STI albastru pentru ca-ti place-n poze e mixu' perfect de snobism, opulenta si infantilitate. Cum e o tara libera, fiecare face ce vrea cu banii sai, si fiecare-i liber sa-si exprime opinia-ntr-un cadru ce i-o permite  ::)

Desi eu raman la parerea ca tu doar trolezi  ;)

Te invit la noi, sa-i cunosti opinia sotiei mele si apoi am sa te rog sa-ti reformulezi parerea. Esti invitatul nostru oricand ai placerea de a cunoaste pe cineva cu adevarat pasionat de a conduce (in comparatie cu mine ea este atrasa de masini in general si de a conduce in mod special, indiferent de conditiile de trafic realizand o medie anuala de +30.000 Km).

Sincer, eu nu ma dau in vant dupa STI si vreau ca acest lucru sa fie bine stiut de toata lumea - prefer confortul in detrimentul abordarilor sportive. Prioritatea mea este sa-mi construiesc o noua casa (si Vendras stie mai bine) insa buget s-ar gasi pentru micile placeri ale armoniei in familie.
 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #261 on: February 08, 2016, 11:22:15 AM »
Daca-i pasionata de condus, face parte dintr-o atipica si restransa categorie. De fapt, acum imi amintesc, ai zis c-a mers cu Jimny-ul in teren. Mea culpa. Spor la ales. Daca-si ia STI si-ncepe sa schimbe turbine si softuri, considera ca mi-am reformulat parerea in avans  :D
WRX SW 2002

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #262 on: February 08, 2016, 11:24:15 AM »
Helio, roag-o pe sotie sa urmareasca acest filmulet (cred ca a mai fost pus pe forum).
Daca insista, inseamna ca stie foarte clar ce vrea.  :)

Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #263 on: February 08, 2016, 11:36:01 AM »
Daca-i pasionata de condus, face parte dintr-o atipica si restransa categorie. De fapt, acum imi amintesc, ai zis c-a mers cu Jimny-ul in teren. Mea culpa. Spor la ales. Daca-si ia STI si-ncepe sa schimbe turbine si softuri, considera ca mi-am reformulat parerea in avans  :D

Cred ca ai pus degetul pe rana intrucat amundoi suntem ocupati pana peste cap iar subiectul cu interventii la motor este stiinta si fictiune maxima. Da' d-aia exista prieteni si pasionati, ca sa ne ajute, in cazul in care cucoana va cere (si i se va da) o masina sport cu care sa ma plimbe pe drumuri de munte.

In alta ordine de idei, va anunt ca prima noastra masina a fost un Volvo 340 (1,6D, motor Renault), decizie aleatorie sau mai bine zis am cumparat ceva care se inscria in buget. Masina era produsa in 1985 si am achizitionat-o in 1994, in Romania de la un domn care aducea masini din Olanda. Era o cazatura de masina...la acea vreme se aduceau in Romania foarte multe masini care aparent erau atractive insa evaluate tehnic constatai ca trebuie sa schimbi jumatate din piese.

Toate bune si frumoase insa, la acea vreme, 1994, cand nu aveam prea multe resurse si nici ofertele de service nu erau prea generoase, sotia mea a schimbat, SINGURA, sabotii de frana de pe puntea spate...(!!!) si apoi, impreuna cu un vecin (mecanic de aviatie) au schimbat placutele de frana la rotile din fata.
Deasemenea, demonta si monta demarorul intrucat aveam probleme cu carbunii care se tot ardeau si trebuiau schimbati. A mai inlocuit motorul de la stergatoarele de parbriz si impreuna cu socrul meu au slefuit si apoi vopsit masina. Cam asta releva pozele pe care te invit sa le vezi savurand o cafeluta.
Cred ca s-a mai evidentiat si cu alte ocazii insa trebuie sa-mi aduc aminte sau sa o-ntrebi pe ea, direct.

« Last Edit: February 08, 2016, 11:46:42 AM by Heliotropus »
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #264 on: February 08, 2016, 11:59:51 AM »
Daca-i pasionata de condus, face parte dintr-o atipica si restransa categorie. De fapt, acum imi amintesc, ai zis c-a mers cu Jimny-ul in teren. Mea culpa. Spor la ales. Daca-si ia STI si-ncepe sa schimbe turbine si softuri, considera ca mi-am reformulat parerea in avans  :D

Si inca ceva demn de a fi consemnat: in week-end este bataie pe Jimny, adica cine o va conduce intrucat eu merg la vanatoare iar ea pleaca la parinti (in partea de nord a judetului Ilfov, adica vreo 50Km dus-intors) si de multe ori ma iau prietenii cu masinile lor.

Atat este de pasionata de condus incat considera Jimny ca pe o modalitate de a de descarca emotional scapand de problemele cotidiene (si masina aceea, crede-ma ca este de necondus, adica la un drum Bucuresti-Constanta si retur elimini in mod natural pietrele la rinichi, ficati si totodata plombele de pe molari...). Daca ai dubii in ceea ce priveste starea de fericire deplina pe care ti-o poate oferi Jimny-ul nostru te invit sa o conduci si ca atare vei intra in contact cu toti factorii care actioneaza sub forma de recompensa in contextul motivatiei
 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #265 on: February 08, 2016, 12:01:49 PM »
Helio, roag-o pe sotie sa urmareasca acest filmulet (cred ca a mai fost pus pe forum).
Daca insista, inseamna ca stie foarte clar ce vrea.  :)


Multumesc pentru filmulet, il va urmari diseara (eu am facut-o deja) si am sa o las chiar pe ea sa comenteze.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #266 on: February 08, 2016, 17:07:35 PM »
Eu nu sant nici misogin nici anti misogin, nici pro nici contra. Dar parerea mea e ca nu are legatura faptul ca soferul sau soferita conduce un wrx sti sau un logan sau porche. Totul depinde de maniera in care  conduce. Poti sa te faci praf cu un Logan sau poti sa conduci 1000 de anu un wrx sti fara sa ai evenimente sau accidente. Aici e plin de pustani si pustoaice de 16 - 17 ani care conduc wrx uri si sti uri nu nu fac accidente mai multe decat cei cu Kia sau Hyundai.
Daca au Subaru, nu conteaza ce model, nu inseamna ca trebuie sa ii dai blana pana la 220km/ora (mai ales pe drumurile din Romania)Pe parcurs ce castigi experienta impingi  limitele din ce in ce mai departe.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #267 on: February 08, 2016, 20:19:18 PM »
Buna seara, oameni buni!
Numele meu este Elena si sunt sotia celui care mi-a ascultat sfatul si este la cel de-al doilea Forester (sa se consemneze). In vara il batea gandul sa-si cumpere Outback dar i-a trecut cand i-am explicat si a inteles ce ii trebuie. Consider ca din cauza caldurii a avut un moment de ratacire in viata.

Inainte de a continua trebuie sa le multumesc celor care au creat si intretin acest forum si in mod special lui Muttley, Mihai Florescu, Forester, Vendras si Adi-Canada pentru remarci si suport. Sa imi spuneti ce prajituri va plac si va fac mintenas.

S-o luam pe rand:
1. Vendras, iti cunosc opinia si in calitate de amici promit ca am sa-ti cer sfatul inainte de a-mi cumpara propria jucarie. Dar am sa o-ntreb si pe sotia ta cum se conduce caci de reparat ti-o pun in brate ca tot ai spus ca-ti prieste mecanica
2. Muttley, desi pari un personaj mai putin sociabil (asa te-a descris Lorian) simt ca sub acea masca dura regasim un pasionat si un tipicar in ale masinariilor. Multumesc pentru parerile exprimate si abia astept sa te cunosc.
3. Mihai Florescu, un MULTUMESC din tot sufletul si FELICITARI pentru grija cu care moderezi acest forum!
4. Forester, mi-a placut descrierea din reportaj, masinile NU. Eu tind sa imi cumpar o Impreza care sa aiba un bord fara gadgeturi, sa simt ca pot stapani o forta bruta prin gingasia unei doamne. Pana acum am condus Cielo, Logan, Peugeot 607 V6, Citroen C3, Renault Symbol, Toyota Yaris, Ford Focus si Fiesta - toate de la firma insa cel mai mult m-au impresionat masinile de teren ale lui Lorian, care aveau cuplu mare si emanau erotism: Pajero, Defender, Hilux si mai nou Jimny pe care o consider o bijuterie de masina.
Ca sa fiu mai explicita mi-ar placea urmatoarea masina:
http://www.mobile.de/ro/Automobil/Subaru-Impreza-WRX-STI/vhc:car,pgn:9,pgs:10,srt:price,sro:asc,ms1:23500__wrx,dmg:false/pg:vipcar/221555659.html

5. Adi-Canada, bravo tie ca ti-a ramas o parte din suflet in tara noastra si nu ti-ai uitat colegii!!!!!!!!!!!!! Ce le-ati mai alerga si voi prin ditamai tara dar cred ca nu prea e de joaca atunci cand va opreste politia.

Dragilor, intrucat domnul meu este mai mult plecat decat in tara si nu pot conta pe programul sau nu putem promite ca ajungem la vreo intalnire a FunClubSubaru. Ca atare, va propun ca de fiecare data cand un membru al clubului trece prin Corbeanca sa ne viziteze si om gasi noi cu ce sa-l omenim.
Chiar ma gandeam ca in acest fel mai schimbam o parola, ma sui si eu intr-un WRX, ca sa va respect recomandarea si in final poate o punem si de-o afacere, cine stie?

Si nu in ultimul rand, imi plac masinile din avatarele lui Muttley si Mihai. Bravo, baieti, stiti sa va orientati (daca le si aveti inseamna ca musai trebuie sa ne vedem cu totii).

Succes, voinicilor si drumuri fara evenimente sa aveti!

P.S.: cu Jimny pe tarla ii dau clasa sotului meu care conduce ca o domnisoara lesinata
       
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #268 on: February 08, 2016, 20:24:49 PM »
Mai exista si varianta unui STI nou, poate chiar rosu, in acest caz lucrurile se simplifica considerabil.
Eu unul, fost proprietar de STI tunat "a la romanica" asa as face , si cred ca viata e usoara cu unul nou in garantie si fara accesorii aftermarket. Intradevar, indiferent daca esti barbat sau femeie, viata la noi alaturi de un STI tunat nu e tocmai simpla . Succes , si aprecieri sotiei pentru reusitele in mecanica auto. (Eu inca nu am reusit sa schimb placute de frana:))
« Last Edit: February 08, 2016, 20:32:56 PM by Vendras »

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #269 on: February 08, 2016, 20:30:19 PM »
Sarumanili, duamna,
Va informez ca eu n-am a face cu bunul mers al acestui forum, abia m-am aciuat p-aici si-s paralel cu orice. Aveti dreptate cu reticenta mea la compania uamenilor, trasatura care insa poate fi eliminata prin mituire cu prajitoori de casa, cum bine ati propus, agreez sugestia, si-mi iau angajamentul ferm de a le devora de maniera incontrolabila.

Asigurandu-va de cele mai sincere complimente,
Muttley

PS: masina din link e modificata masiv.
Poze cu Jimny gasim?
« Last Edit: February 08, 2016, 21:24:21 PM by Muttley »
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #270 on: February 08, 2016, 21:44:56 PM »
Asigurandu-va de cele mai sincere complimente,
Muttley

PS: masina din link e modificata masiv.
Poze cu Jimny gasim?

Buna seara, Muttley!

Modificata sau nemodificata imi place si basta!

Prajiturele cu ciocolata, cu frisca, vanilie sau ambele trei sa fie? Ce-ai zice de o prajitura de ciocolata amaruie si visine din visinata? Precizez ca visinata este aportul lui Lorian care se ocupa, nu gluma, doar alcool etilic de 90 grade, triplu rafinat si musai din cereale, caci e maniac. Cu visinele contribuie mama.

Poze cu Jimny avem cat cuprinde iar daca te pasioneaza te invit la o tura prin ciulini. Il rog pe al meu sot sa urce niste poze ca sa nu cumva sa mori de curiozitate. Ne lasa proprietarii site-ului sa afisam poze cu concurenta? Sa nu ne dea amenda sau sa ne blocheze. Eventual da-mi adresa de email si iti trimit tone de poze.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #271 on: February 08, 2016, 21:48:32 PM »
Va lasa.
WRX SW 2002

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #272 on: February 08, 2016, 21:49:52 PM »
Buna seara, ma bag si eu in discutie si vin cu o propunere: de ce doamna Heliotropus nu-si face un profil separat ca sa putem discuta in voie despre STi, WRX si prajituri? My 2 cents!  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #273 on: February 08, 2016, 21:51:04 PM »
...
5. Adi-Canada, bravo tie ca ti-a ramas o parte din suflet in tara noastra si nu ti-ai uitat colegii!!!!!!!!!!!!! Ce le-ati mai alerga si voi prin ditamai tara dar cred ca nu prea e de joaca atunci cand va opreste politia.
...       
Sarut-mainile stimata doamna,
M-ati pus la puctul 5. Cifra mea favorita   :D
Partea asta cu ''suflet''  si  "colegii"  sant doua chestii diferite si distincte.
Cu colegii e OK, nu sant antisocial .
Cu tara noastra am ramas cam in clinciuri,  prietenii stiu de ce, am discutat despre asta acum cativa ani in urma  ;D
Cam asa e cu alergatul prin tara asta imensa. Nu prea alergam aici pentru ca militia de aici ne arde de ne rupe. Cativa km  de plus si puscam niste amennzi de ne ustura jebu' .  Ce sa mai zici ca daca avem un picut mai mult te aresteaza si stai cateva zile la mititica pentru conducere periculoasa.  Asa ca ne limitam la 40-50/h  in oras si 100 km/h in afara. Nu ne putem lauda cu viteze prea mari pe aici in schimb ne laudam cu mortalitate minima la accidente.  Daca vrem neaparat viteza mergem pe circuit.
In privinta Imprezei pe care vreti sa o cumpareati - nu ii ascultati pe fricosii si misoginii de aici.   :P  Eu i-am cumparat o Impreza la sotia mea acum cateva luni si e inca in viata !  :D  (e adevarat ca nu WRX sau STI  , dar si o Impreza cu echiparea de baza fuge tare)  Nu prea conteaza ce masina ai,  conteaza cat de tare apesi pe acceleratie,  si cat de repede calci frana cand e nevoie.  Restul e poveste.  Atata timp cat conduci prudent poti evita (aproape)  orice accident, indiferent cati cai putere ai sub capota.  Cum am scris si intr-o alta postare de pe aici, vad zilnic  tinerei de +16 ani care conduc masini de peste 300 CP  si nu se izbesc de stalpi mai mult decat ceilalti cu masini ordinare.
Acuma conduce si Foresterul si Impreza si a reusit ca sa nu le ciocneasca pe niciuna din ele.  ;D

Asa ca daca va doriti un WRX sau STI, luati-l si conduceti prudent tot timpul,  orice ati conduce !   :)
N.B. :  Imi plac   creme-schnitt-urile si éclaire-urile.   ;)

.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #274 on: February 08, 2016, 22:10:46 PM »
Dacă e de cookies mă bag și eu..   8)
Tot nu mă las până nu îl conving pe Heli să bage o poza două....deși apreciez invitația de acu ceva posturi mă îndoiesc ca voi putea ajunge prin zonă noastră....mai degrabă o să ajungeți voi pe la Brașov decât eu pe la voi....
Momentan, cred ca nu mă înșel, sunt cam singurul membru paici fără un subaru și o poza mă mai bucură. Mai ales fiind un fan Forester.ca să nu zic ca îmi e dor să ma plimb nițel cu unul....

 Ps @adi.....și eu sun mare fan al acelor delicioase cookies-uri ;)

Musiu

  • 1156
    • 2007 Forester XT
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #275 on: February 08, 2016, 22:12:26 PM »
Momentan, cred ca nu mă înșel, sunt cam singurul membru paici fără un subaru și o poza mă mai bucură. Mai ales fiind un fan Forester.ca să nu zic ca îmi e dor să ma plimb nițel cu unul....
Nu esti chiar singurul, nu dam nume, adminii "stie"  ;D
2007 Forester XT

Ex:
2007 Forester 2.0 XS
2003 Impreza WRX wagon

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #276 on: February 08, 2016, 22:12:30 PM »
Pune poze, nu e problema  :)

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #277 on: February 08, 2016, 22:13:43 PM »
Musiu, vezi ca sun sa anulez voucherul ala  ;D ;D ;D

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #278 on: February 08, 2016, 22:14:35 PM »
La următoare întâlnire mergem și noi.....ei la masă în restaurant, noi afară salivând pe mașinile lor  :D  :D  :D

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #279 on: February 09, 2016, 11:46:43 AM »
https://goo.gl/photos/y8Hm398tnbK6T9Ej9

Mihai, multumesc pentru sfaturi!
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!