Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #460 on: March 21, 2016, 18:49:59 PM »
Tu esti convins ca n o sa ai discutii (eu iti doresc din tot sufletul sa nu fie cazul) daca se va apela la garantia motorului?
Repet, sanse mici, e tapan fa20 ul se pare dar nu se stie niciodata


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #461 on: March 21, 2016, 18:52:55 PM »
Marturisesc ca nu mi-e clara logica ta. De aia, cu riscul de a ma certa iarasi cu cineva pe forum te intreb ca sa inteleg daca am inteles bine;
Ai cerut la Subaru Europa codurile de filtre pentru masina ta. Ai cerut confirmare la Radu de la noi.
Dupa aceea ai comandat ECHIVALENTE ale acestor coduri pe producatorul MANN. Asta pentru ca era mai simplu. Adica cele originale nu puteau fi trimise pe curier zici tu.
Apoi faci revizia la un service al carui nume nici n-ai curaj sa-l postezi aici.
Si toate astea nu din considerente financiare.

Iti recomand acum sa mai faci o aroganta din asta. Ia scrie tu frumusel la Subaru Europa si zi-le cam asa; am un Forester cu seria JF1 lalala, am 15000 de km si am facut revizia la S.C. Pixi cu filtre Mann. Mai beneficiez de garantie? Ia de vezi ce-or sa-ti zica.

Pai bine domnule, compania aia minunata a voastra, cea care are grija sa va hidratati cu apa minerala Borsec, n-a prevazut si bugete de mentenanta la parcul auto. Nu gaseati bani sa puneti niste filtre japoneze pe masinile voastre japoneze?

Si inca ceva; unde tu ai platit 90 de lei, la noi plateai 120. Diferenta majora e ca noi stim sa facem ce fac aia, in schimb ei nu pot face ce facem noi. Asta apropos de consilierea de service.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #462 on: March 21, 2016, 18:54:01 PM »
Tu esti convins ca n o sa ai discutii (eu iti doresc din tot sufletul sa nu fie cazul) daca se va apela la garantia motorului?
Repet, sanse mici, e tapan fa20 ul se pare dar nu se stie niciodata
Sent from my iPhone using Tapatalk

Pai, pentru astfel de situatii exista experti evaluatori si totodata case de avocatura in cazul in care se ajunge la dispute.  
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #463 on: March 21, 2016, 18:55:54 PM »
Andea: mai oameni buni, voi faceti o confuzie majora ... *incet*

Sughita sarmanul Vali si nu stie de ce.
Nu trebuie sa fii mare soferache, se ocupa CVT-ul ala dubios (ma ierti) de treaba asta. Gen depasire, fuliile se misca-n sensul favorizarii turatiilor ridicate, de sarcina te ocupi tu, POC!
WRX SW 2002

Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #464 on: March 21, 2016, 19:27:03 PM »
Asta cu casa de avocatura e de pus in rama! ;D
Adica cumperi o masina din Germania, semnezi un manual de utilizare in germana, faci interventii pe criteriile lui Stendhal, dar la sfarsit avocatii obliga importatorul sa-ti ofere garantie la motor!
In motivarea actiunii vor spune ca utilizatorul a folosit masina numai pe banda intai, mergand cu 70 la ora si dand acatiste.

Ca sa-l citez pe Ket, faci parte din middle sau top management, nu?
Lipsa calitatii procesual pasive iti spune ceva?





Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #465 on: March 21, 2016, 19:27:21 PM »
Marturisesc ca nu mi-e clara logica ta. De aia, cu riscul de a ma certa iarasi cu cineva pe forum te intreb ca sa inteleg daca am inteles bine;
Ai cerut la Subaru Europa codurile de filtre pentru masina ta. Ai cerut confirmare la Radu de la noi.
Dupa aceea ai comandat ECHIVALENTE ale acestor coduri pe producatorul MANN. Asta pentru ca era mai simplu. Adica cele originale nu puteau fi trimise pe curier zici tu.
Apoi faci revizia la un service al carui nume nici n-ai curaj sa-l postezi aici.
Si toate astea nu din considerente financiare.

Iti recomand acum sa mai faci o aroganta din asta. Ia scrie tu frumusel la Subaru Europa si zi-le cam asa; am un Forester cu seria JF1 lalala, am 15000 de km si am facut revizia la S.C. Pixi cu filtre Mann. Mai beneficiez de garantie? Ia de vezi ce-or sa-ti zica.

Pai bine domnule, compania aia minunata a voastra, cea care are grija sa va hidratati cu apa minerala Borsec, n-a prevazut si bugete de mentenanta la parcul auto. Nu gaseati bani sa puneti niste filtre japoneze pe masinile voastre japoneze?

Si inca ceva; unde tu ai platit 90 de lei, la noi plateai 120. Diferenta majora e ca noi stim sa facem ce fac aia, in schimb ei nu pot face ce facem noi. Asta apropos de consilierea de service.

Am sa-ti raspund punctual:
1. Din considerente de reclama nu am sa va spun decat ca am fost la un service din nordul bucurestiului, unde avem preturi preferentiale intrucat ne raportam la un contract cadru international pentru inchiriere de masini si service pentru autoturismele proprii ale angajatilor (precum si mai multe avantaje si beneficii). La nivel global avem o flota de peste 30.000 autoturisme, cu preponderenta masini germane.
2. Am precizat deja ca nu diferenta de 20 sau 100 de RON m-a determinat sa aleg service-ul german ci faptul ca m-au lasat sa stau langa mecanici in timp ce acestia efectuau operatiunile (in termeni e specialitate se numeste paranoia clientului...).
3. Domnul Radu Bratosin, de la Autokino Brasov s-a oferit sa imi trimita filtrele si uleiul prin curier insa am precizat faptul ca am fost plecat din tara si nu avea cine sa le receptioneze iar revizia trebuia facuta astazi dimineata intrucat deja depasisem numarul de Km cu 34.
4. XT-ul si Jimny reprezinta proprietati personale si sunt primite cadou de la firma. S80-ul este masina de pozitie, adica proprietatea firmei iar toate trei beneficiaza de buget pentru intretinere si caut sa le asigur cele mai bune conditii de service. Daca tu consideri ca nu sunt suficient de atent cu ele te rog sa ma consiliezi si iti promit ca am sa-ti urmez sfatul. Drept dovada, i-am promis deja d-lui Bratosin ca revizia de 25.000 Km o voi face la service-ul dansului, cu aceasta ocazie imi voi si planifica un sfarsit de saptamana la Brasov unde imi doresc a-i intalni si pe alti membrii ai forumului (cred ca la jumatatea lunii spetembrie se va intampla evenimentul, tinand cont ca parcurg cam 1.500 Km/luna).
5. Subaru Europe m-a asigurat ca garantia este oferita pentru cei care respecta normele impuse de catre producator, adica service autorizat, ulei si filtre conform specificatiilor, perioadele de revizii trebuiesc urmate conform cartii de intretinere etc.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #466 on: March 21, 2016, 19:37:18 PM »
Asta cu casa de avocatura e de pus in rama! ;D
Adica cumperi o masina din Germania, semnezi un manual de utilizare in germana, faci interventii pe criteriile lui Stendhal, dar la sfarsit avocatii obliga importatorul sa-ti ofere garantie la motor!
In motivarea actiunii vor spune ca utilizatorul a folosit masina numai pe banda intai, mergand cu 70 la ora si dand acatiste.

Ca sa-l citez pe Ket, faci parte din middle sau top management, nu?
Lipsa calitatii procesual pasive iti spune ceva?

Importatorul, la randul sau, este sustinut de catre distribuitor iar in capatul lantului este fabrica.
Stiu ce spun intrucat in spatele meu sunt cateva mari fabrici, fiecare in top 5 la nivel global si cunosc procesul. Mai precis, importatorul nu are nimic de pierdut in relatia cu clientul ci doar de castigat in relatia cu distribuitorul iar acesta cu fabrica.
Cand ai timp te invit la o cafeluta ca sa-ti prezint cum stau lucrurile intr-un sistem corporatist bine pus la punct si in care intotdeauna clientul are dreptate.
Nu stiu cum este in industria auto insa noi ne "batem" pe clienti intr-un mod cu totul remarcabil si profesionist totodata iar la final toata lumea este fericita intrucat reversul inseamna case de avocatura si pierderi de zeci si sute de milioane de US$ pentru care nimeni nu vrea sa si le asume.  
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #467 on: March 21, 2016, 19:58:34 PM »
@Sese: scuze, acum m-am prins dar ca sa nu fac vreo eroare regretabila, confirma-mi, te rog, faci parte din echipa de la Autokino Brasov?

Mi-ar placea sa dezvoltam subiectul "service" si totodata sa fiu lasat sa stau langa masina in timpul operatiunilor. Crezi ca este o cerinta lipsita de fundament a unui proprietar mai grijuliu cu masina sa?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #468 on: March 21, 2016, 20:00:49 PM »
Eu am stat langa masina la revizie la AK, nu e o problema acest aspect.


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #469 on: March 21, 2016, 20:03:19 PM »
@Sese: scuze, acum m-am prins dar ca sa nu fac vreo eroare regretabila, confirma-mi, te rog, faci parte din echipa de la Autokino Brasov?

Mor aici prematur si inainte de vreme...
WRX SW 2002

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #470 on: March 21, 2016, 21:17:05 PM »
se distreaza lumea bag de seama :)

macar stii exact ce model de filtru mann ai pus ? si la ce presiune face bypass-ul ?

daca bine retin filtrul oem subaru face bypass undeva la 23 psi (trebuie verificat nu garantez) .... si nu trebuie sa fii pilot ca filtrul de ulei sa aiba nevoie de bypass: este folosit si cand motorul este rece - fara el uleiul nu ar reusi sa treaca cum trebuie prin filtru / ar avea un pressure drop foarte mare si ungerea pana se incalzeste motorul este "minunata"
(si toate astea pentru ca subaru oricum utilizeaza o presiune de ulei mare comparativ cu restul  ....)

puiu

  • 786
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #471 on: March 21, 2016, 21:23:15 PM »
@Sese: scuze, acum m-am prins dar ca sa nu fac vreo eroare regretabila, confirma-mi, te rog, faci parte din echipa de la Autokino Brasov?

Mor aici prematur si inainte de vreme...

Iarta-i Doamne robului tau....aaaaamiiiiiiiin

Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #472 on: March 21, 2016, 21:24:28 PM »
M-ai umplut de respect cu cafeluta si multinationala.

Un ultim comentariu, sper sa nu supar pe nimeni.
Tuturora ne place sa gasim o masina cu un Service Plan complet si corect atunci cand cumparam o masina second hand. Apreciem in mod deosebit sa vedem stampile ale aceluiasi dealer autorizat, preferabil facute la timp.
Acest lucru nu este valabil atunci cand este vorba despre propriile noastre masini. Nu generalizez aici, nu toata lumea face la fel.

In schimb, dorim ca service-urile de aici sa livreze aceeasi calitate ca in Germania, Ungaria sau aiurea.

Sigur ca nu mergi cu masina in reprezentanta cu o masina veche sau cu multi km. Cred ca este bine sa mergi in perioada de garantie sau in primii 5 ani, perioada cand fabricantului ii mai pasa de masina pe care ti-a vandut-o.

Multi de pe forum stiu asta din experienta si mai ales gestioneaza cu cap bugete reduse de intretinere si reparatii. Este clar insa ca stiu ce au de facut la masinile lor. Bravo lor. Daca ne vor cere vreodata ajutorul, il vom acorda nemijlocit si gratuit, in masura in care va fi posibil, din pasiune pentru Subaru.
Heliotropus, daca asta a fost incercarea ta in subiectul asta, nu prea ti-a iesit omule!
By the way, toleranta de 1000 km este universal acceptata in intervalele de revizii la toti dealerii. N-a zis nimeni ca fix la 15000 trebuie sa fii in fata showroom-ului. Ai fi putut folosi rigoarea asta la altceva. La filtrul de ulei, spre exemplu.

Mihai, doar pentru mine sa nu muti discutia, nu mai am nici un comentariu de facut.

laddu

  • 225
Răspuns: Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #473 on: March 21, 2016, 22:31:38 PM »
Cum spuneam si cand ne-am vazut ultima data, nu sunt cele mai bune alegeri nici filtrele si nici uleiul (desi aici ma pot contrazice unii).

Data fiind graba si lipsa de timp cred ca merg pana iti faci timp sa te duci la Brasov sa iti puna filtre originale. Mai ales cel de ulei!!!

PS: Uleiul recomandat de Motul: https://www.motul.com/fr/fr/products/recommendation
Cum iti spuneam si noi, un minim de 5w-40. In nici un caz 5w-30.
A 2-a recomandare este ce iti spuneam eu, X-cess.

Poti detalia te rog? Ce spui tu contrazice recomandarea producatorul, din cartea tehnica, care spune a se folosi 5W-30.

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #474 on: March 21, 2016, 22:35:04 PM »
O sa fac topic separat cu citirea recomandarilor ca apare intrebarea asta din nou si din nou si mereu o explic in diverse discutii.

Probabil o sa fac subiect nou in categoria Tehnica auto generala.

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #475 on: March 22, 2016, 09:22:26 AM »
Daca Sese imi confirma solicitarea, sambata voi fi la Brasov impreuna cu masinuta noastra scumpa si iubita (sper ca domnu' poate sa se rupa de ale lui probleme profesionale si ma va insoti).

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #476 on: March 22, 2016, 10:13:30 AM »
De sters
« Last Edit: March 22, 2016, 11:23:22 AM by UXE »

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #477 on: March 22, 2016, 11:05:34 AM »
E contul sotiei.
WRX SW 2002

sco

  • 736
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #478 on: March 22, 2016, 11:31:44 AM »

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #479 on: March 22, 2016, 11:58:44 AM »
De sters


De ce? Ai scris bine - oameni buni, chiar e asa greu sa va deranjati cu un telefon catre service? Cei de acolo n-or avea altceva mai important de facut decat sa stea pe forum?
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008