Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #480 on: March 22, 2016, 12:48:50 PM »
Mie imi place comunicarea in scris mai mult decat cea verbala.
Unul din motive este ca e mai putin intruziva ( sau intrusiva - cum se scrie corect ? ).
Imi gasesc timp sa raspund, mie imi face placere sa-mi dau cu parerea pe aici.

Sunt vesel, azi am dat un XT cu comanda de productie. Clientul a dorit sa fie rosu venetian. La cat mai multe!

Mai nou, XT-uleste disponibil si intr-o echipare mai ieftina , nu e nevoie sa-l iei cu HK si piele. Textil, led, navigatie si trapa la 37000.


moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #481 on: March 22, 2016, 13:11:48 PM »
eu ma bucur ca esti prezent cat mai des aici, pt mine e important lucrul asta.
daca si SMT ar fi la fel...desi Dani a avut cateva incercari.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

KET

  • 3921
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #482 on: March 22, 2016, 13:28:43 PM »
...
Ca sa-l citez pe Ket, faci parte din middle sau top management, nu?
...

Nenea Sese, dar de ce te iei tu de viata mea, daca eu am intrerupt discutia cu tine, desi insistai sa o continui? Ai tu neaparat nevoie de contre o data pe saptamana? Te rog sa nu mai vorbesti despre mine!
Mult succes si spor!

Lorian, scuze de poluare a topicului...

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #483 on: March 22, 2016, 15:13:41 PM »
Ati ghicit partial, nu sunt doar sotia lui Lorian ci si stapana Forester-ului asa ca:

- Uxe: iei bataie daca mai esti obraznic dar pana atunci salutari, zambete si imbratisari!
- Muttley: pupa mama de baiat bun si cuminte ce esti! Mai trece-ti in cont o tava cu prajiturele
- Sco: te provoc la un traseu cu bicicletele, in august pe Transfagarasan. Lorian are echipa lui de bikeri asa ca te asteptam cu drag sa ne insotesti
- Forester: am eu ac si de cojocul tau dar pana atunci abia astept sa te intalnesc pe tine si pe ceilalti pe traseul de care imi povestea Lorian ca il pregatiti. Imbratisari si fii mai tolerant ca viata e scurta si nu toti oamenii sunt facuti pe tipare de intelepciune
- Ket: in doua saptamani ajung la Constanta pentru ca avem team building asa ca te rog sa ai masina pregatita intrucat vreau cel putin sa ma lasi sa urc la bord.

Va imbratisez pe toti si va urez o zi frumoasa in continuare!

Sambata imi voi duce Foresterul la Autokino Brasov pentru revizia de 15k.   

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #484 on: March 22, 2016, 15:18:16 PM »
L-am uitat pe Sese, din greseala, nimic intentionat.
Abia astept sa ii strang mana si sa ii multumesc pentru sfaturi. Si sa nu fie suparat pe Lorian si nici voi intrucat al meu sotior este praf si pulbere stelara cand vine vorba despre masini.

Ah, l-am uitat si pe Mihai dar cu el o rezolv la o cafea cu prima ocazie cand va mai intalniti in Floreasca.

Imbratisari tuturor si mult soare pe strazile voastre!


Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #485 on: March 22, 2016, 15:36:07 PM »
Daca e de bita ma bag si eu...

UXE

  • 1731
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #486 on: March 22, 2016, 15:41:48 PM »
- Forester: am eu ac si de cojocul tau dar pana atunci abia astept sa te intalnesc pe tine si pe ceilalti pe traseul de care imi povestea Lorian ca il pregatiti.
 

Acela este Foreste.   Forester inca nu si-a prezentat interesul de a ne acompania.  ;)

KET

  • 3921
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #487 on: March 22, 2016, 20:52:50 PM »
Elvi, cu cea mai mare placere te dau, ca sa lasi casa pe mai tarziu. Numai sa ne auzim inainte la un telefon. Si sper ca vine si Lorian... Dar cu sau fara rl, promit sa iti re-setez prioritatile (casa vs. STi)

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #488 on: March 22, 2016, 20:55:28 PM »
Votez casa cu cuptor. Daca se pune problema votului...
WRX SW 2002

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #489 on: March 22, 2016, 21:16:31 PM »
Votez casa cu cuptor. Daca se pune problema votului...

Ba bine ca nu! Eu vreau casa cu cuptor pe vatra si loc de ceaun, in gradina,  langa pergola, ca sa putem sta toti fanii clubului nostru.
Eu coc cozonaci si prajiturele cu ciocolata iar voi amestecati in ceaunul cu afumaturi si ne impartasiti din experienta voastra la bordul masinilor Subaru.

In concluzie, pana se prinde Lorian ca ma distrez pe pagina sa, mai fac o incercare si va invit sa ne treceti pragul casei pentru un pahar de vin si felurite preparate din vanatul adus de Imparatia Sa.

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #490 on: March 22, 2016, 21:20:00 PM »
Elvi, cu cea mai mare placere te dau, ca sa lasi casa pe mai tarziu. Numai sa ne auzim inainte la un telefon. Si sper ca vine si Lorian... Dar cu sau fara rl, promit sa iti re-setez prioritatile (casa vs. STi)

Abia astept, abia astept, abia astept!
Pe Lorian promit sa-l aduc de bunavoie sau legat fredeles in portbagaj, ca este suficient de generos (ambii sunt generosi)...:-)

sco

  • 736
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #491 on: March 22, 2016, 21:25:14 PM »
Elvi, cu cea mai mare placere te dau, ca sa lasi casa pe mai tarziu. Numai sa ne auzim inainte la un telefon. Si sper ca vine si Lorian... Dar cu sau fara rl, promit sa iti re-setez prioritatile (casa vs. STi)

Abia astept, abia astept, abia astept!
Pe Lorian promit sa-l aduc de bunavoie sau legat fredeles in portbagaj, ca este suficient de generos (ambii sunt generosi)...:-)

 :D ;D :D

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #492 on: March 24, 2016, 23:08:18 PM »
se distreaza lumea bag de seama :)

macar stii exact ce model de filtru mann ai pus ? si la ce presiune face bypass-ul ?

daca bine retin filtrul oem subaru face bypass undeva la 23 psi (trebuie verificat nu garantez) .... si nu trebuie sa fii pilot ca filtrul de ulei sa aiba nevoie de bypass: este folosit si cand motorul este rece - fara el uleiul nu ar reusi sa treaca cum trebuie prin filtru / ar avea un pressure drop foarte mare si ungerea pana se incalzeste motorul este "minunata"
(si toate astea pentru ca subaru oricum utilizeaza o presiune de ulei mare comparativ cu restul  ....)

Iti spun eu ce filtru a pus: se numeste w6019, e made in Germany si a dat pe el 7 Euro de la un distribuitor din Belgia care i-a facut capul balalaica.
Dar este mai putin important ce prostii mi-a pus pe masina intrucat am programat Forester-ul la Autokino si peste doua zile o duc acolo pentru a avea parte de o atentie speciala, asa cum primeste si Lorian din partea mea.

Cand mai aveti ceva de comentat va rog sa-mi spuneti mie si direct intrucat al meu barbat se pricepe mai degraba la cratita decat la masini.

Si multumesc pentru ca ai avut inspiratia de a citi si comenta mesajele lui Lorian si ale celorlalti impatimiti. 

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #493 on: March 24, 2016, 23:18:25 PM »
E clar cine i cocosul in casa :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Elvi

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #494 on: March 24, 2016, 23:23:17 PM »
 :P :P :P

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #495 on: March 24, 2016, 23:53:20 PM »
Ca să împăcați și varza si capra....și casa si STi!  ;D
Să îndrăznesc să ghicesc cine va sta mai mult în STi?  ;D

MihaiFlorescu

  • *
  • 13899
  • Life is too short to drive a boring car!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #496 on: March 25, 2016, 10:26:43 AM »
Cine va sta se stie. Cine il conduce e intrebarea corecta :) Dar cred ca stim si asta :D

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #497 on: March 25, 2016, 12:25:10 PM »
True story  ;D  ;D  ;D

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #498 on: March 26, 2016, 11:41:36 AM »
Am lipsit ceva din peisajul natal si tot odata si de pe forum, acum intrand din nou aici pentru a vedea ce mai face Lorian cu a-l lui XT pot spune doar : "mama la ce discutii ati ajuns" :))). Doar amuzante , nu ma intelegeti gresit.
Totusi legat de faceliftul XT-ului ce spuneti? Inafara de farurile diferite, ceva important de mentionat? Poate Sese stie ceva mai mult ..! :)

Sese

  • 468
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #499 on: March 26, 2016, 12:37:53 PM »
Am vrut la un moment dat sa postez informatiile dar n-am reusit sub nici o forma sa pun si pozele. M-am enervat si am renuntat.
Am vandut pana acum trei bucati Forester facelift, dintre care unul e XT.
Avem acum in stoc alte trei bucati, toate diesel.

Diferentele sunt urmatoarele: bari, grila si elemente optice redesenate, si la normal si la Sport. Jante noi, o culoare noua Sepia Bronze care inlocuieste Burnished Bronze.
Interiorul putin modificat, alte fete de usi, consola centrala cu piele si aluminiu in loc de aluminiu. Tablou de bord mult mai frumos, electroluminescent, un design mult mai proaspat. Guri de ventilatie imbunatatite.
Farurile nu mai sunt cu xenon, totul e led ( si faza lunga ). Lumina de pozitie nu mai e in proiector, e tot led.
Senzori in bara spate cu functie de BSD si RCTA.
Ceva imbunatatiri la insonorizarea interioara, turbosuflanta si bujiile incandescente. Asta o zic ei, nu mi-am dat seama inca unde e diferenta.

Masina o cumparam mai scumpa cu 200 de euro.