Forester 2.0 XT, MY2015
Subaru club Romania

Forester 2.0 XT, MY2015

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #620 on: April 12, 2016, 13:42:22 PM »
...............................................................
Din cate stiu sunt putini producatori care le fac la fel de bune ca cele originale.Parca Adi Canadianul recomandase o marca buna.....weathermats sau ceva de genu'
http://www.weathertech.ca/en/
Marca este foarte buna,  multi prieteni de-ai mei isi cumpara de acolo pentru masinile lor (toate marcile)
Nu cunosc detalii despre preturi, livrare  sau alte detalii. Nu am cumparat niciodata nimic de la ei ptr. ca nu am avut nevoie.

Interesante produsele de pe Weathertech insa livrarea din Canada si pana la Bucuresti este de cca 55 zile si risti sa primesti notificarea conform careia nu exporta in Romania.
Asa ca tot Brasovu-i mai aproape si deja am lansat comanda la Autokino.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #621 on: April 12, 2016, 18:13:05 PM »
Inteleapta decizie. Si eu as fi facut la fel   :)
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #622 on: April 12, 2016, 18:20:58 PM »
Apropos, tie ti-au livrat masina cu covorase din cauciuc sau din material textil?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #623 on: April 12, 2016, 18:40:21 PM »
Mie mi-au livrat-o cu covoras textil. Eu mi-am cumparat unele de cauciuc groase pentru iarna pe care le tin si iarna si vara ca sa protejeze textila originala de jos.
.........va asigur ca greselile ortografice, ortoepice, de punctuatie, morfosintactice si folosirea inadecvata a unitatilor lexico-semantice imi apartin, mi le asum, dar la scoala sa stiti ca tot nu ma duc !

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #624 on: April 14, 2016, 13:36:29 PM »
Am citit si rascitit topicurile legate de roti insa nu am descoperit metoda prin care sa iti conservi peste iarna cauciucurile de vara si peste vara pe cele de iarna insa v-am auzit ca va plangeti ca vi s-au ovalizat gumele.

Spre exemplu, eu mi-am depozitat cauciucurile de iarna in magazia de langa casa, in pozitie verticala, pe sapa din ciment si nu le-am acoperit cu nimic intrucat magazia este prevazuta cu usi si acoperis (ca o cabana in miniatura in care nu patrunde soarele, apa sau zapada).
Iarna nu incalzesc magazia iar vara nu o racesc.
 
Ce parere aveti despre acest sistem de protejare a cauciucurilor? Ce nu fac bine si ar trebui sa corectez pentru a nu ma trezi in noiembrie cu cauciucurile ovalizate sau mai stiu eu cum?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #625 on: April 14, 2016, 13:42:20 PM »
http://anvelopa.com.ro/autozone-tire-hotel

eu le tin aici. spune acolo si cum trebuie depozitate. acum sa nu te apuci sa ti pui A/C sau calorifere in magazie, e ok asa.
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #626 on: April 14, 2016, 14:06:33 PM »
Utila informatia de pe link si multumesc, moguai!

In magazie nu cred ca am sa pot mentine o temperatura care sa nu scada sub 0 grade Celsius iarna si sa nu treaca de 25 vara.

Alte recomandari mai aveti privind conservarea, se rotesc din cand in cand precum sticlele cu vin spumant, se spala de praf, se ung cu silicon, se sfintesc?
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

andea79

  • *
  • 4007
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #627 on: April 14, 2016, 14:25:08 PM »
doar se mangaie si se pupa macar o data pe saptamana ....

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #628 on: April 14, 2016, 14:49:43 PM »
doar se mangaie si se pupa macar o data pe saptamana ....

Sa invit si un sobor de preoti sau consideri ca afectiunea si atitudinea mea patetica sunt suficiente?
Frate Andea, eu ma refeream la cauciucurile de iarna nu la Elena sau la Sfintele Moaste...dar daca tu asa procedezi promit sa-ti urmez recomandarea pe care am sa o imbunatatesc stropindu-le miercurea si vinerea cu apa de colonie sau sfintita, dupa caz.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #629 on: April 14, 2016, 15:25:00 PM »
Voi chiar va faceti griji de asa ceva ?  :) Eu le tin stivuite unele peste altele, chiar si in stiva de 8 gume, intr-o incapere ferita de inghet si de soare. N-am avut niciodata probleme cu ele... pana la urma sunt cauciucuri, testate si facute sa reziste sub anumite conditii.

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #630 on: April 14, 2016, 15:30:21 PM »
Heli, dupa posibilitati.
Umiditate redusa, intuneric si temperatura constanta. Cate poti bifa din cele 3.
Exemplul meu - le tin in casa, sub scara interioara.
Temperatura variaza putin, sa zic 10 grade daca-s plecat de acasa cu zilele iarna, 25 grade vara.
Umiditate - cum o fi, aici chiar n-am ce-i face. 40% iarna si 60% vara conf hidrometrului.
Intuneric - da. Aici e cel mai simplu, pui ceva peste ele.

Alte observatii:
Curate - da, e de bun simt, ca le bag in casa. Le dau jos de pe masina imediat dupa o vizita la spalatorie.
Presiune - da, pe cat posibil cea maxim prevazuta in eticheta de pe stalpul masinii. Evident, asta obliga la roti complete. Am cam omis umflarea asta in ultimele ocazii.

Problema dpmdv cu anvelope de iarna fara jante dedicate - remontarea. Niciun vulcanizator n-am vazut sa faca semn in dreptul valvei si semn de imperechere cu janta. Oricum, cel din urma s-ar sterge imediat. Ca urmare, la fiecare remontare a anvelopelor pe janta, dezechilibrul creste. Asta in ideea ca atunci cand cauciucurile au fost noi s-au montat cu punctul galben in dreptul valvei.
In fine... Pune cauciucurile unde poti si gata.
WRX SW 2002

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #631 on: April 14, 2016, 15:44:29 PM »
Voi chiar va faceti griji de asa ceva ?  :) Eu le tin stivuite unele peste altele, chiar si in stiva de 8 gume, intr-o incapere ferita de inghet si de soare. N-am avut niciodata probleme cu ele... pana la urma sunt cauciucuri, testate si facute sa reziste sub anumite conditii.

Pai, imi fac griji dupa cate citesc pe forum si constat ca anumiti colegi au reclamat probleme de ovalizare dupa perioada de depozitare.

La cat de grijuliu sunt cu alegerea uleiului, a filtrelor, a unitatii service, a presurilor, a benzinei de ce sa nu fiu precaut si in ceea ce priveste depozitarea corecta a cauciucurilor? Mai cu seama ca nu mi-e rusine sa intreb iar sfaturile celor care sunt in masura sa ma consilieze corect si altruist sunt binevenite.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #632 on: April 14, 2016, 15:52:29 PM »
@Muttley: din tine vorbeste educatia academica asa ca sarut-mana pentru sfaturi! Eu nu sunt atat de intim cu cauciucurile pentru a le invita in casa motiv pentru care le-am rezervat loc in magazie unde "iarna nu-i ca vara" dar sper sa nu le deprecieze temperatura ambientala.

Din experientele de pana acum nu am mers mai mult de 40.000 Km cu un set de cauciucuri (adica 4 veri sau 4 ierni cu un set de cauciucuri - cu cele de vara parcurg cca. 10.000 Km iar cu cele de iarna parcurg cca. 7.500 Km) iar cand le-am donat altii s-au bucurat mult si bine de ele. 
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Forester

  • 3068
  • The other right!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #633 on: April 14, 2016, 15:58:19 PM »
...
Pai, imi fac griji dupa cate citesc pe forum si constat ca anumiti colegi au reclamat probleme de ovalizare dupa perioada de depozitare.

...

Consider ca ovalizarea se intampla pe masina, nu in perioada de depozitare.
Forester SG 2.5XT 2006
Ex Forester SG 2.0x 2008

Heliotropus

  • 2956
  • Do not be ignorant, choose science!
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #634 on: April 14, 2016, 15:59:21 PM »
Apropos, cauciucurile de pe Volvo sunt depozitate conform grijii furnizorului si se inlocuiesc cand crede el de cuvinta si cu ce anume considera suedezul ca trebuie. Partea hazlie este legata de faptul ca niciodata nu m-a-ntrebat ce cauciucuri prefer pentru iarna sau vara si din 2013 merg cu aceleasi seturi cu care a fost echipata la Gotteborg si de care nu am voie sa m-ating caci sunt sub contract... Si la celelalte masini din flota firmei se aplica aceeasi politica.
Na, ca m-ati facut curios, cobor in garaj sa vad cu ce sunt echipate masinile noastre nemtesti si sa-i intreb pe soferi ce proceduri au pentru inlocuire, depozitare samd.
Doar educatia favorizeaza evolutia umana!

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #635 on: April 14, 2016, 19:31:33 PM »
Consider ca ovalizarea se intampla pe masina, nu in perioada de depozitare.

Corect. Motiv pentru care, bestia din poza sta de 4 ani cocotata pe capre si cu 3 atmosfere in gumari  ;D
WRX SW 2002

Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #636 on: April 14, 2016, 19:50:59 PM »
Ulei in usi, clasic :D

Muttley

  • 4923
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #637 on: April 14, 2016, 20:18:38 PM »
Nu-i ulei  :P
Si are si-n lonjeroane, capote, praguri, interior, sub chedere... pe luneta...  :D
WRX SW 2002

Răspuns:
« Reply #638 on: April 14, 2016, 20:22:18 PM »
Da' ce e?

moguai

  • 2814
Răspuns: Forester 2.0 XT, MY2015
« Reply #639 on: April 14, 2016, 20:27:10 PM »
Cola :D


Sent from my iPhone using Tapatalk
pentru ca sunetul ajunge /din difuzoare pana-n sange / pentru ca inima ta moare / atunci cand sunetul dispare.